Lotnisko Chopina gotowe na zimę

28 października 2015 14:31
4 komentarze
Lotnisko Chopina w Warszawie jest gotowe do rozpoczęcia Akcji Zima. Służby techniczne warszawskiego portu dysponują najnowocześniejszym sprzętem do odśnieżania i są w stanie zapewnić utrzymanie ciągłości ruchu samolotów nawet przy obfitych opadach.
Reklama
Do oczyszczania nawierzchni dróg startowych i dróg kołowania wykorzystywane są zestawy złożone z pługa śnieżnego, holownika i szczotkowej oczyszczarki. Zestawy o szerokości roboczej 5,5 m, są w stanie oczyścić blisko 4-kilometrowy pas startowy o szerokości 45 m w ciągu zaledwie dwudziestu minut. Do oczyszczenia pasa wystarczy jeden przejazd kolumny złożonej z ośmiu takich zestawów (w większości innych portów lotniczych oczyszczenie pasa startowego wymaga dwóch przejazdów).

//www.pasazer.com/img/images/normal/AZ15-3.jpg
Warszawski port dysponuje także sześcioma maszynami przeznaczonymi do odladzania nawierzchni. W dyspozycji służb utrzymania jest m.in. najnowocześniejsza i największa w Polsce zraszarka firmy Dammann, której rozkładające się na 40 m ramiona pozwalają na pokrycie całej roboczej szerokości nawierzchni drogi startowej w trakcie jednego przejazdu, bez konieczności ponownego uzupełniania płynu odladzającego.

Do oczyszczania płyt postojowych przeznaczone są trzy tzw. urządzenia kompaktowe (JettBroom), posiadające pług, szczotkę umieszczoną pomiędzy osiami pojazdu oraz urządzenie do rozprowadzania środków chemicznych. Ponadto na płytach postojowych używa się – w zależności do potrzeb - pługi śnieżne zainstalowane na samochodach ciężarowych oraz dodatkowe maszyny do rozprowadzania środków chemicznych do odladzania nawierzchni.

//www.pasazer.com/img/images/normal/AZ15-7.jpg
Należy podkreślić, że ze względu na wymagania producentów statków powietrznych oraz ochronę środowiska, na Lotnisku Chopina stosowane są wyłącznie środki chemiczne spełniające wymagania norm lotniskowych – tj. nie powodujące korozji samolotów oraz zapewniające krótki czas utylizacji (mrówczany potasu i sodu).

Już od połowy października służby techniczne Lotniska Chopina pracują w pełnej gotowości w systemie 12-godzinnych dyżurów. Przez całą dobę w każdej chwili gotowe są do podjęcia działań związanych z utrzymaniem sprawności operacyjnej lotniska przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

//www.pasazer.com/img/images/normal/AZ15-10.jpg
- Okres zimowy jest prawdziwym wyzwaniem dla transportu lotniczego. Częste mgły, marznące mżawki czy opady śniegu potrafią sparaliżować pracę lotnisk na wiele godzin. Na szczęście my mamy zespół doświadczonych i świetnie wyszkolonych ludzi, którzy potrafią radzić sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Dzięki nim lotnisko w Warszawie ma opinię jednego z najlepiej funkcjonujących portów lotniczych w okresie zimowym. Piloci wiedzą, że tu zawsze mogą bezpiecznie wylądować i nie spotka ich żadna niespodzianka - mówi Radosław Paruzel, zastępca dyrektora Lotniska Chopina w Warszawie.

Fot. Lotnisko Chopina
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_e31e3 2015-10-31 01:07   
gość_e31e3 - Profil gość_e31e3
Jeśli chodzi o ostrość zimy to nam to najprawdopodobniej nie grozi, bo klimat się ociepla, a zima zaczyna dopiero pod konuec grudnia. Klimat niestety się ociepla. Zmiany w strukturze lodowców w różnych zakątkach ziemi sa niepokojąco destrukcyjne...
gość_fe26d 2015-10-29 13:27   
gość_fe26d - Profil gość_fe26d
gość_ae062 - W 2017 roku - zobacz link
gość_ae062 2015-10-29 00:20   
gość_ae062 - Profil gość_ae062
a kiedy beda miec ILS cat III? Mgly ostatnio znowu narobily dziadostwa, kiedy oni w koncu naucza sie ze tylko traca w oczach pasazerow i przewoznikow po takich cyrkach jak ostatnio?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy