Kaczmarzyk: Polska potrzebuje duoportu

23 października 2015 17:38
50 komentarzy
Około 2038 r. na Mazowszu może zacząć brakować przepustowości lotnisk - ostrzega Michał Kaczmarzyk, dyrektor naczelny PPL. Według niego najlepszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest przejęcie Modlina przez PPL w ramach duoportu.
Reklama
- Jeśli nadal będziemy zarządzać dwoma aktywami osobno, to zgodnie z istniejącymi prognozami, począwszy od mniej więcej 2030 r. zaczniemy obserwować rozchylanie się krzywych ilustrujących faktyczne potrzeby rynku i możliwości infrastrukturalne obydwu lotnisk - ostrzegał Michał Kaczmarzyk, dyrektor naczelny PPL (zarządzającego Lotniskiem Chopina), na wyjazdowym posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury, które odbyło się w siedzibie PPL.

Kaczmarzyk przekonuje, że w 2038 r., według prognoz, ruch lotniczy w rejonie Warszawy mógłby wynosić ok. 27 mln pasażerów rocznie. Jednak do tego czasu połączona przepustowość Lotniska Chopina, Modlina, a nawet Radomia wyniesie 24-25 mln osób rocznie. To oznacza, że jeśli porty lotnicze nie zostaną rozbudowane, przepustowości zabraknie.

Dlatego dyrektor PPL przekonuje, że już teraz trzeba podejmować decyzje o rozbudowie lotnisk w rejonie Warszawy.

Według niego istnieją cztery scenariusze, z czego dwa można od razu skreślić. To zachowanie status quo, czyli niezależne zarządzanie wszystkimi lotniskami oraz rozbudowa Modlina zupełnie niezależnie od PPL. Kaczmarzyk przekonuje jednak, że w ten sposób przepustowość nie wzrośnie wystarczająco.

- Istnieją jednak dwie inne opcje, które dadzą Polsce centralnej oczekiwaną przepustowość. Pierwsza z nich to rozbudowa Modlina i stworzenie tzw. modelu duoportowego. Jest jeszcze jedna opcja przewidująca powstanie Centralnego Portu Lotniczego, który byłby w stanie zapewnić podobną przepustowość jak duoport - tłumaczył Kaczmarzyk.

Według niego CPL to jednak bardzo droga inwestycja - jej koszty szacowane są na 3-5 mld euro, a ta kwota nie obejmuje jeszcze budowy dróg dojazdowych, linii kolejowej i innej infrastruktury towarzyszącej.

- Dlatego PPL, które jest odpowiedzialne dziś za przepustowość infrastruktury lotniczej, stoi na stanowisku, że w pierwszej kolejności należy materializować ideę duoportu - stwierdził Kaczmarzyk.

Dyrektor PPL twierdzi, że w takim planie Modlin musiałby zostać nie tylko rozbudowany, ale wręcz przebudowany. Według niego do stworzenia duoportu potrzebny jest tam zupełnie nowy terminal, nowa droga startowa wraz z drogami kołowania, a także płyty postojowe. Według Kaczmarzyka docelowo miałoby to doprowadzić do wzrostu liczby operacji w Modlinie do nawet 890 na dobę (we wrześniu było to niecałe 50).

PPL - jak obiecywał Kaczmarzyk - po przejęciu Modlina mógłby bez problemu sfinansować te inwestycje.

- Możemy to uczynić tylko przy wykorzystaniu posiadanych już środków albo środków, które skumulujemy w najbliższych czasie. Jeśli potrzebne byłoby w ogóle jakieś finansowanie zewnętrzne, to nie miałoby ono wielkiego udziału w całości kosztów ewentualnej inwestycji. Do tego typu finansowania posiadamy obecnie dostęp niczym nieograniczony - zapewniał Kaczmarzyk.

Dodał, że budowanie infrastruktury w Modlinie przez PPL gwarantowałoby, że powstawałaby ona zgodnie z centralnym planem i pozwoliła na jak najlepsze wykorzystanie potencjału.

Kaczmarzyk zaapelował o wsparcie Ministerstwa Infrastruktury w rozmowach z pozostałymi akcjonariuszami Modlina (PPL ma tylko 30,39 proc.). PPL złożył oferty zakupu akcji województwa mazowieckiego, Agencji Mienia Wojskowego i samorządu Nowego Dworu Mazowieckiego, ale do tej pory podmioty te nie wyraziły zainteresowania sprzedażą swoich udziałów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_98be0 2015-10-31 00:32   
gość_98be0 - Profil gość_98be0
Affinitor: Jak to nie ma dramatu w Berlinie? To jest megadramat z oddaniem nowego lotniska do użytku. Ta sama spółka zajmuje się BER.
gość_98be0 2015-10-31 00:26   
gość_98be0 - Profil gość_98be0
gość_34e86: Wcale nie byłbym pewien, czy budowa tej drogi od nowa, na powierzchni, na terenie ogródków działkowych będzie droższa od budowy tunelu wytrzymującego ciężar lądujących samolotów - natomiast skupiam się przede wszystkim na tym. że obwodnicę zbudowano w złym miejscu, co było błędem i w przyszłości wygeneruje dodatkowe koszty. W bardzo prosty sposób można było tego uniknąć. Niestety, dominowała propaganda sukcesu.
A nie podejmuję tematu budowy CPL, bo to jest totalny odjazd, przynajmniej w najbliższych latach.
BA850 2015-10-30 16:27   
BA850 - Profil BA850
Affinitor: taka sytuacja była w UK, BAA zarządzało wszystkimi lotniskami, gdy sprywatyzowano BAA okazało się, że prywatazycja nie przyniosła obniżki kosztów, czy opłat lotniskowych, a wręcz przeciwnie. To powodem do zmuszenia właściciela BAA, by sprzedał większość lotnisko. BAA zostało przemianowane na Heathrow Airport Holding i de facto posiada tylko jedno lotnisko w tej chwili.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy