×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wizz Air potwierdził zamówienie 110 A321neo


Linia Wizz Air potwierdziła największe dotychczas zamówienie na samoloty airbus A321neo. Węgierski przewoźnik zamówił łącznie 110 A321neo. Wartość kontraktu opiewa na kwotę prawie 9,6 mld dolarów amerykańskich.


Warto dodać, że zobowiązanie zostało podpisane przez Fabrice Bregiera, prezesa Airbusa oraz Jozsefa Varadiego, prezesa Wizz Aira podczas 51. Salonu Lotniczego w Paryżu.

Najnowsze zamówienie zwiększa łączną liczbę zamówionych samolotów z rodziny neo do poziomu przekraczającego 4,3 tys. Zamówienie Wizza obejmuje największe samoloty z rodziny neo - A321neo z najnowszą konfiguracją Airbus Cabin Flex dla 239 pasażerów.

Finansowanie nowych maszyn zapewni linii fundusz Indigo Partners, fundusz specjalizujący się w inwestycjach i podnoszeniu kapitału i zarazem główny inwestor Wizz Aira, o którym ostatnio było głośno w Polsce za sprawą planowanej inwestycji w PLL LOT.

//www.pasazer.com/img/images/normal/A321neo_Wizzair_signature.JPG
- Dzięki samolotom A320 staliśmy się jednym z liderów w Europie. A321neo jasno wyznacza kierunek maszyn wąskokadłubowych. Samolot ten jest dla nas najlepszą dostępną platformą wśród tej klasy szczególnie jeżeli chodzi o ekonomię i koszty operacyjne, które wspomogą nasze ambitne plany - powiedział w Paryżu Jozsef Varadi, prezes Wizz Air.


- Bardzo cieszymy się z tego nowego zamówienia. Sukces Wizz Aira to sukces floty A320. Dzięki niższym kosztom operacyjnym i oferowaniu większego komfortu dla pasażerów, rodzina A320neo stała się pierwszym wyborem dla samolotów wąskokadłubowych najważniejszych operatorów na całym świecie. Sadzę, że Wizz Air na tym skorzysta i będzie zadowolony wyników i ekonomii nowej maszyny - dodał John Leahy, wiceprezes Airbusa ds. handlowych.

Obecnie Wizz Air posiada we flocie 63 samoloty i obsługuje nimi rozbudowaną sieć połączeń w Europie Środkowej i Wschodniej obejmującą 380 tras z 22 baz operacyjnych.


Airbus A320/321neo będzie oszczędniejszą wersją A320/A321ceo. Pozwoli to zredukować zużywane paliwo od 15 do 20 proc. co daje około 3600-4000 ton mniej emisji CO2 w całym roku przypadającej na jeden samolot. Silniki napędzające maszynę są cichsze, a zredukowane koszty operacyjne dadzą możliwość wydłużonego przelotu o 950 km (500 mil) lub przewiezienia do 2 ton ładunku więcej niż dotychczas.

Do tej pory europejski producent zebrał zamówienia od 73 klientów na 4304 maszyny: 49 A319neo, 2934 A320neo oraz 921 A321 neo. Airbus prognozuje, że zapotrzebowanie przez najbliższe lata na samoloty z rodziny A320neo może wynieść około 5 - 5,5 tys. maszyn. Pierwsze A320neo trafią do Qatar Airways, kolejne do Lufthansy, a trzecią linią będzie IndiGo. Wśród pierwszych odbiorców będzie także firma leasingowa AerCap. Jednak obecnie nie wiadomo, do którego z jej klientów trafi ten samolot.

Fot. Piotr Bożyk, Airbus Mediagość_89587 - Profil
gość_89587
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie