Lotnisko Chopina uruchamia nowoczesne oświetlenie nawigacyjne

12 czerwca 2015 10:46
8 komentarzy
Na osi podejścia 33 głównej drogi startowej DS-3 na Lotnisku Chopina zainstalowane zostały lampy nawigacyjne typu LED, które zastąpiły dotychczas używane lampy halogenowe. Dzięki tej zmianie lotnisko będzie mogło zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i zaoszczędzić na eksploatacji oświetlenia.
Reklama
Wymienione lampy stanowią fragment świetlnego systemu podejścia CAT II w układzie ALPA-ATA. Dzięki zastosowaniu diodowych źródeł światła typu LED możliwe było o ponad połowę zmniejszenie mocy oświetlenia przy zachowaniu wymaganych parametrów intensywności światła. Wydłużona z 1000h (dla lamp halogenowych) do 15 000h (dla lamp LED) żywotność nowych źródeł światła pozwoli również zmniejszyć koszty eksploatacyjne i poprawi bezpieczeństwo działania systemu. Ponadto nowoczesna konstrukcja zainstalowanych opraw LED gwarantuje dużą odporność na uszkodzenia występujące w okresie zimowym, w czasie odśnieżania drogi startowej.

//www.pasazer.com/img/images/normal/chopin,oswietlenie,led,pas%20(2).jpg
Pierwsze oprawy oświetlenia nawigacyjnego typu LED na Lotnisku Chopina zostały zainstalowane w 2013 r. na krawędzi drogi kołowania DK-N2. Obecnie na drogach startowych i drogach kołowania zainstalowanych jest ok. 1150 sztuk lamp typu LED co stanowi 1/5 wszystkich źródeł światła.

//www.pasazer.com/img/images/normal/chopin,oswietlenie,led,pas%20(1).jpg
- Nowe oświetlenie ma same zalety i dlatego w najbliższym czasie planujemy wymienić wszystkie lampy nawigacyjne na lotnisku na tańsze i mniej uciążliwe w użytkowaniu. Lampy halogenowe, ze względu na swoje wady, takie jak: krótka żywotność źródeł światła i większe zużycie energii elektrycznej, są sukcesywnie wypierane z rynku i zastępowane przez oświetlenie LED-owe. Lotnisko Chopina chce być pod tym względem liderem zmian na polskim rynku – mówi Radosław Paruzel, zastępca dyrektora Lotniska Chopina w Warszawie.

Fot. Lotnisko Chopina

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_a04ab 2015-06-16 23:31   
gość_a04ab - Profil gość_a04ab
Z tego co podawał Dargacz, to żaden samolot nie został przekierowany do bydgoszczy, a tylko wizzair niektóre swoje połączenia na codzień dostępne z GDN puścił 13-14 czerwca z Bydgoszczy. Reszta nie sprzedawała biletów w tym okresie. A jeśli chodzi o ledy to też się chwalili w gdn, że wszystkie zmieniają na LED, to chyba Warszawie nie uda się być liderem.
gość_2eb8b 2015-06-15 22:23   
gość_2eb8b - Profil gość_2eb8b
W RDO nie tak od razu, bo lotnisko istniało na długo przed wynalezieniem technologii LED. A i zapomnieliście napisać,że w GDN robią remont pasa i przekierowali co mogli do Bydgoszczy, choć ktoś tam twierdził,że to jedyny taki remont pasa w Europie heh
antoni 2015-06-13 22:33   
antoni - Profil antoni
W Gdańsku też będą LED i w części miejsc już są
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy