Lotniska regionalne w Europie Zach. lepiej dostępne

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
29 maja 2015 10:42
8 komentarzy
Manchester, Berlin i Hamburg to najlepiej połączone z zagranicznymi hubami lotniska regionalne w Europie. Każde z nich ma trasy do 21 głównych lotnisk - wyliczył portal anna.aero. Na kolejnych miejscach są Dusseldorf, Edynburg i Nicea.
Reklama

Portal anna.aero przeanalizował zmiany w ofercie połączeń do hubów z największych lotnisk regionalnych w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji. Podstawą była siatka połączeń z 2009 r. Analitycy sprawdzili, ile tras od tego czasu przybyło, a ile nie jest już obsługiwanych.

Wśród analizowanych hubów były wyłącznie zagraniczne. To oznacza, że nie brano pod uwagę np. tras z brytyjskich lotnisk do Londynu czy z francuskich do Paryża.

W zestawie hubów znalazły się największe (Londyn, Paryż, Frankfurt) oraz nieco mniejsze, w tym Warszawa. Analitycy brali pod uwagę nie tylko połączenia na główne lotniska, ale również na znajdujące się w aglomeracji porty drugorzędne, takie jak Luton i Stansted w Londynie czy Modlin w Warszawie.

Wielka Brytania - Manchester liderem, zyskuje Bristol i Glasgow

W Wielkiej Brytanii zdecydowanym liderem pod względem liczby połączeń jest Manchester. Lotnisko to ma połączenia to wszystkich 21 analizowanych hubów. Do Amsterdamu wykonywanych jest 69 lotów tygodniowo, a do Dublina - 62. Od 2009 r. Manchester zyskał trasy do Berlina, Madrytu i Warszawy.

Najwięcej zyskały jednak mniejsze porty lotnicze. Bristol od 2009 r. wzbogacił się o sześć kierunków: Kopenhagę, Dusseldorf, Frankfurt, Monachium, Sztokholm i Warszawę. Nie stracił żadnego, a brakuje mu jeszcze trzech: Helsinek, Oslo i Zurychu.

Również Glasgow zyskało netto sześć tras. Szkocki port zdobył siedem nowych połączeń do: Barcelony, Budapesztu, Dusseldorfu, Monachium, Pragi, Rzymu i Warszawy. Stracił jednak loty do Kopenhagi.

Największe straty od 2009 r. poniosło lotnisko w Liverpoolu. W ciągu ostatnich sześciu lat zamknięte zostały trasy do: Mediolanu, Oslo, Rzymu i Sztokholmu. Przybyły tylko loty do Warszawy.

Niemcy - trzech liderów, goni Stuttgart

Niemieckie porty regionalne są doskonale połączone z hubami (przypomnijmy, że statystyka dla nich nie dotyczy Frankfurtu i Monachium). Berlin ma połączenie ze wszystkimi 20 analizowanymi hubami - w porównaniu z 2009 r. to wzrost o jedno (Manchester). Również z Hamburga można polecieć do wszystkich centrów przesiadkowych.

Zaledwie jednego połączenia, Brukseli, do pełnego zestawu brakuje Dusseldorfowi. Czołówkę goni Stuttgart - w ciągu ostatnich dwóch lat zyskał on trasy do Dublina i Genewy. Brakuje mu jeszcze czterech: Helsinek, Oslo, Sztokholm i Warszawy.

Na drugim końcu rankingu znalazła się Brema. Lotnisko straciło w porównaniu do 2009 r. pięć tras: do Brukseli, Kopenhagi, Manchesteru, Oslo i Zurychu. Zdobyło jednak cztery nowe: do Dublina, Madrytu, Pragi i Wiednia.

Francja - Nicea liderem, Nantes coraz lepsze

Francuskie lotniska regionalne na tle konkurentów z Wielkiej Brytanii i Niemiec wypadają słabo. Liderem pod względem liczby połączeń do hubów jest Nicea - z tego miasta funkcjonują trasy do 21 hubów, brakuje lotów do Budapesztu i Warszawy. Nowe połączenia to Praga i Mediolan. Na kolejnych miejscach są Lyon i Marsylia, jednak z nich nie ma tras do odpowiednio ośmiu hubów.

Dystans do liderów we Francji pod względem liczby połączeń szybko nadrabiają jednak mniejsze lotniska. Od 2009 r. przybyło pięć tras z Bordeaux (Bruksela, Mediolan, Monachium, Praga i Zurych) i aż sześć z Nantes (Berlin, Bruksela, Manchester, Monachium, Praga i Rzym).

Francuskie lotniska charakteryzują się też najmniejszą liczbą połączeń skasowanych. Od 2009 r. żadnej trasy nie straciły Nicea i Nantes, po jednej - Lyon, Tuluza i Bordeaux, a dwie - Marsylia.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
mietek 2015-06-03 15:02   
mietek - Profil mietek
@adam7691: popieram:)
adam7691 2015-05-30 22:58   
adam7691 - Profil adam7691
gość_ce5e0: zgadzam się, że biednym, niekoniecznie zacofanym (zacznij szanować swój kraj, chyba, że jesteś z innego ...)
gość_ce5e0 2015-05-30 20:05   
gość_ce5e0 - Profil gość_ce5e0
Gościu poniżej, takim krajem jesteśmy po prostu. Zacofanym i biednym.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama