Chopin: Automatyczne bramki kontroli kart pokładowych

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
05 maja 2015 14:31
10 komentarzy
Z myślą o pogodzeniu komfortu i bezpieczeństwa pasażerów Lotnisko Chopina uruchamia specjalne bramki, które automatyzują i przyśpieszają kontrolę kart pokładowych. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce.
Reklama

System pozwala na płynne i bezkolizyjne wchodzenie osób uprawnionych do strefy kontroli bezpieczeństwa i dalej do strefy wolnocłowej. Musi skorzystać z niego każdy pasażer po odprawie biletowo-bagażowej. Dotychczas kontroli kart pokładowych w tym miejscu dokonywali ręcznie pracownicy firmy Konsalnet. Teraz kontrola ta odbywa się całkowicie automatycznie.

- Pasażer przykłada swoją kartę pokładową do czytnika i jeśli wszystko jest w porządku – bramka otwiera przejście. Jeśli karta pokładowa jest nieważna lub niewłaściwa, przejście nie zostanie otwarte. Czytnik bramki rozpoznaje karty pokładowe zarówno wydrukowane na papierze, jak i te na ekranach telefonów komórkowych lub tabletów – wyjaśnia Jan Gołąb z Działu Technologii i Jakości Obsługi Pasażerów Lotniska Chopina.

//www.pasazer.com/img/images/normal/autobramki.jpg
Bramka umożliwia przejście tylko w jednym kierunku – ze strefy ogólnodostępnej do strefy zastrzeżonej. W przypadku próby przejścia w przeciwnym kierunku zostanie uruchomiony alarm. Przepustowość bramek wynosi ok. 15 osób na minutę. Pasażerowie klasy ekonomicznej mogą korzystać z trzech takich bramek w każdej z hal odlotów, na przejściach dla pasażerów klasy biznes zainstalowane zostało po jednym takim urządzeniu. W strefach kontroli klasy ekonomicznej dostępne są specjalne przejście dla pasażerów starszych, niepełnosprawnych, o ograniczonej sprawności ruchowej, lub podróżujących z małymi dziećmi.

- Pasażerowie na lotniskach na całym świecie coraz więcej czynności związanych z odprawą i kontrolą przed odlotem mogą wykonywać sami, bez asysty personelu lotniska. Takie innowacyjne rozwiązania jak automatyczne skanery kart pokładowych pozwalają zwiększać przepustowość lotniska i obniżać koszty jego funkcjonowania. Dzięki temu podróżowanie samolotem może być przyjemniejsze i tańsze – przekonuje Radosław Paruzel, zastępca dyrektora Lotniska Chopina w Warszawie.

Fot. Lotnisko Chopina
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_a4fd3 2015-05-17 07:11   
gość_a4fd3 - Profil gość_a4fd3
214ca
Naprawdę każdy widzi ze nie masz pojęcia co wypisujesz.
Żeby za bardzo nie nudzić
Poprzednio do obsługi 4 przejść na ekonomii musiało by być 4 pracownikow a jest jeden.
Analogicznie na biznes obsługa 2 przejść to jedna osoba zamiast 2
A co do reszty to ... Kontrole przed security wykonuje sie zgodnie z przepisami nakazującymi weryfikacje daty i miejsca wylotu aby mieć pewność ze do strefy wchodzi osoba która takim prawem sie legitymuje.
Cena wody... Kup w maszynie wendingowej a nie w sklepie z kosmetykami i napewno nie przepłacisz.
gość_214ca 2015-05-13 23:35   
gość_214ca - Profil gość_214ca
Czy NAPRAWDE nikt nie widzi ze to wizerunkowa bzdura ? do tej pory pani z obsługi podkładała kartę pod czytnik i człowiek przechodził gdy kiwnęła głowa , teraz samemu podkłada się kartę pod czytnik i otwiera się bramka , inwestycja na paręset tysięcy .. a gdzie ta pani ? stoi obok i poszcza tych którym nie czyta kart , sa inwalidami , itd itp - jaki to ma związek ze sloganem ze dzięki temu "usprawnieniu " będzie można podróżować taniej i szybciej przejść kontrole ? kiedy dalej wszyscy i tak stoją w kolejce do prawdziwej kontroli bezpieczeństwa . to takie usprawnienie w wejściu do kolejki - do kolejki przy kontroli bezpieczeństwa . Nic to nie zmienia , i właściwie nie jest potrzebne całkowicie w wersji z panią czy bez pani , na setkach lotnisk tego nie ma wcale ! Całe zamieszanie wynika z prostej sprawy ... PPL chce wiedzieć kto leci jaka linia i czy i w jaki sklepie bezcłowym kupił z uwagi na % udział PPL w zyskach ze sklepu , a sklepy tych danych nie chca dawać lub weryfikować - to bat na sklepy - i jakim cudem ma być tanio , i nie ma co se dziwić ze mała woda kosztuje przez postępowanie PPL i zgrozo 8 zł . Słysze głosy ze w odprawie są te dane ... ano nie są , bo to nię sa dane PPL, to są dane linii lotniczych , trzeba by je kupić i linia musiała by wydać zgodę na ich wydanie , a wiec PPL sam numerkuje sobie klientów lotniska dodatkowymi kodami na boardingach tworząc własną bazę danych , niejako przy okazji tworzenia bazy linii lotniczej - ale oficjalnie - to sa inne dane .. POSTE ?
gość_f382c 2015-05-13 14:43   
gość_f382c - Profil gość_f382c
so, ale nowosc
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama