×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Trwa strajk w Norwegian


Już ponad 100 tys. pasażerów ucierpiało z uwagi na trwający od 28 lutego strajk pilotów linii Norwegian. Odwołana jest większość lotów w Skandynawii i duża część w Europie, ale bez przeszkód funkcjonują loty długodystansowe.


Strajk rozpoczął się 28 lutego, ale początkowo uczestniczyło w nim tylko 70 pilotów. Obecnie protestuje już 650 osób. To pierwszy strajk w historii linii Norwegian.

Protest utrudnił podróż ok. 20 tys. pasażerów wczoraj i kolejnym 35 tys. dziś. Podróżujący liniami Norwegian w ciągu kolejnych dni mogą także być narażeni na problemy, bo nie wiadomo, kiedy skończy się strajk. 

Powodem protestu są plany zmiany warunków zatrudnienia pilotów w norweskim oddziale Norwegiana. Według związkowców przewoźnik zmierza do tego, by zatrudniać personel na kontraktach, a nie etatach. Pogorszyć mają się warunki dotyczące godzin pracy i wynagrodzenia. 

Norwegian zaprzecza tym zarzutom i podkreśla, że pewne zmiany są potrzebne, by linia odzyskała rentowność. W 2014 r. Norwegian po raz pierwszy od kilku lat zanotował stratę netto. Linia proponuje obecnie zamrożenie płac, ale zaprzecza, że chce redukować etaty pilotów. 

Ponieważ w geście solidarności z norweskimi pracownikami spółki protestują także piloci zatrudnieni w oddziałach w Szwecji i Danii, operacje przewoźnika odbywają się w bardzo ograniczonym stopniu. 

Odwołane są wszystkie loty krajowe, wewnątrz Skandynawii oraz duża cześć europejskich.

Jak informuje przewoźnik, zgodnie z rozkładem powinny (choć nie ma takiej gwarancji) być obsługiwane loty:
  • do Wielkiej Brytanii o numerach lotów DY2400 do DY2900;
  • do Hiszpanii o numerach lotów DY5100 do DY5598;
  • do Finlandii o numerach lotów DY5599 do DY5999.
Oznacza to, że z utrudnieniami muszą liczyć się m.in. pasażerowie podróżujący pomiędzy Polską a Skandynawią tymi liniami. Strajk nie powinien dotknąć lotów z Warszawy do Londynu i Hiszpanii.

Nie będzie przeszkód w wykonywaniu lotów długodystansowych do Stanów Zjednoczonych i Tajlandii. 

Szef przewoźnika podkreślił, że spółka ma wystarczający kapitał, by przetrwać strajk, ale zaznaczył, że musi się on zakończyć jak najszybciej.gość_034c8 - Profil
gość_034c8
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie