Fotorelacja: Tak będzie wyglądał nowy terminal Lotniska Chopina

24 lutego 2015 17:39
24 komentarzy
Na przełomie maja i czerwca do użytku oddana zostanie zmodernizowana część terminala Lotniska Chopina. Pasażerów ucieszy pierwszy fast food na lotnisku oraz ponowne otwarcie tarasu widokowego. W nowym terminalu odprawiać pasażerów mają m.in. Wizz Air, Finnair, Emirates i Qatar.
Reklama
Nowy terminal zastąpi stary budynek znany ze swojego charakterystycznego "buraczkowego" dachu i stworzy z obecnie używaną częścią terminala jednolitą całość zintegrowaną pod względem architektonicznym, technicznym i funkcjonalnym.

//www.pasazer.com/img/images/normal/terminal,waw,pbozyk5.jpg
Powierzchnia nowego obiektu wynosi ponad 60 tys. m kw. (po połączeniu z obecnie użytkowaną częścią Terminal A będzie miał powierzchnię całkowitą 154,5 tys. m kw). W procesie modernizacji praktycznie w całości została wykorzystana konstrukcja nośna starego obiektu. Wymianie uległa natomiast kopuła i wyposażenie budynku. Wybudowana została także dodatkowa kondygnacja z przeznaczeniem na biura. Obecnie nowy terminal liczy siedem kondygnacji (pasażerowie będą mieli dostęp do trzech z nich).

- Wszystkie te zmiany zwiększą komfort obsługi pasażerów i przepustowość portu, która w ciągu najbliższych 15 lat może osiągnąć poziom 20 mln osób rocznie. Dzięki temu nasze lotnisko ma szansę stać się najważniejszym i największym portem w Europie Środkowej – mówi Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/terminal,waw,pbozyk1.jpg
Koszt modernizacji terminala sięga 400 mln zł. Około 30 proc. kosztów pokrywa dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Generalnym Wykonawcą modernizacji jest konsorcjum HOCHTIEF Polska S.A. i HOCHTIEF Solutions AG.

//www.pasazer.com/img/images/normal/terminal,waw,pbozyk2.jpg
Do dyspozycji pasażerów w nowej części terminala będzie 48 stanowisk check-in. W nowych halach odlotów i przylotów znajdą się też kasy linii lotniczych, dodatkowe stanowiska biur podróży, nowe stanowiska wypożyczalni samochodów, a także biura linii lotniczych.

//www.pasazer.com/img/images/normal/terminal,waw,pbozyk3.jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/terminal,waw,pbozyk4.jpg
Nowy terminal ma skrócić czas oczekiwania na kontrolę bezpieczeństwa. Dla pasażerów będzie dostępnych dodatkowych dziewięć punktów kontroli bezpieczeństwa. Komfort podróżnych w znaczący sposób podniesie bezpośrednie połączenie ze stacją kolejową. Przejście podziemne z hali do stacji kolejowej oznacza, że w drodze do pociągu nie trzeba opuszczać budynku. Jest to szczególnie istotne przy brzydkiej pogodzie i dla pasażerów z dużą ilością bagażu.

//www.pasazer.com/img/images/normal/terminal,waw,pbozyk6.jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/terminal,waw,pbozyk7.jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/terminal,waw,pbozyk9.jpg
W nowej części terminala powstaną dwa nowe saloniki biznesowe, każdy o powierzchni ok. 500 m kw., pomieszczenia do modlitwy i medytacji dla różnych religii oraz ambulatorium. Do dyspozycji pasażerów oddana zostanie powierzchnia handlowa licząca prawie trzy tysiące m kw., na której zaaranżowanych zostanie 15 nowych sklepów.

//www.pasazer.com/img/images/normal/terminal,waw,pbozyk10.jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/terminal,waw,pbozyk11.jpg
Lotnisko Chopina wzbogaci się o sklepy z typowym asortymentem duty free, czyli alkoholem, papierosami i kosmetykami. W pasażu handlowym ulokuje się 25 nowych lokali usługowych, w tym 10 gastronomicznych, bank, kantory, bankomaty i maszyny vendingowe.

Na lotnisku znajdą się sklepy znanych i ekskluzywnych marek, m.in. Victoria’s Secret, Ermenegildo Zegna, Emporio Armani, Salvatore Ferragamo i Ralph Lauren. Zupełną nowością będzie lotniskowy salon Samsunga (jeden z nielicznych na świecie) z najnowszą ofertą tej firmy. Pojawi się również duży sklep z ubraniami i zabawkami dla dzieci oraz wyborem słodyczy M&M’s.

Lotnisko Chopina poszerzy także swoją ofertę gastronomiczną. Nowa powierzchnia pozwoli na uruchomienie oczekiwanych przez wielu pasażerów restauracji typu fast food (m.in. restauracja McDonald’s). Pojawią się też nowe kawiarnie Espressamente Illy i McCafé oraz kawiarnia Bread&Co z rozszerzoną ofertą. Miłośnicy dań restauracyjnych będą mogli skorzystać z oferty restauracji The Flame i Misa.

Nowością w warszawskim porcie będzie strefa food court z trzema lokalami ze zróżnicowaną ofertą obejmującą dania fast food, kuchnię włoską i kuchnię polską. Wszystkie te lokale będą działały we wspólnym systemie płatności, co pozwoli na elastyczny wybór posiłków przez pasażerów.

Przy okazji krótkiej wycieczki po nowym terminalu mogliśmy zajrzeć do pomieszczenia, które będzie odpowiadać za wentylację portu.

//www.pasazer.com/img/images/normal/terminal,waw,pbozyk16.jpg
Ciekawostkę stanowi innowacyjne w skali światowej dla lotnisk rozwiązanie: elektrownia słoneczna na dachu, która w momencie projektowania była największym tego typu obiektem w Polsce (aparatura do jej obsługi widoczna jest na zdjęciu poniżej). Panele z ogniwami fotowoltaicznymi pokrywające 80 proc. części dachu (7 tys. m kw.) terminala umożliwią konwersję energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Ich podstawową funkcją będzie topienie śniegu.

//www.pasazer.com/img/images/normal/terminal,waw,pbozyk17.jpg
Urządzenia, które widzicie poniżej, będą pomocne podczas upałów, ponieważ będą chłodzić terminal lotniska.

//www.pasazer.com/img/images/normal/terminal,waw,pbozyk18.jpg
Z drugiej wieży operacyjnej Lotniska Chopina widać dużą część płyty postojowej oraz pasy startowe.

//www.pasazer.com/img/images/normal/terminal,waw,pbozyk20.jpg
Ponownie zostanie otwarty taras widokowy, który w związku z remontem zamknięty został w 2010 r. Taras będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych, gdyż dociera do niego winda, czego nie było pięć lat temu. W pobliżu tarasu znajdzie się też kawiarnia i sklep z pamiątkami.

//www.pasazer.com/img/images/normal/terminal,waw,pbozyk21.jpg
Oddanie zmodernizowanej części Terminala A nie wieńczy planowanych zmian na Lotnisku Chopina.

//www.pasazer.com/img/images/normal/terminal,waw,pbozyk22.jpg
Rozbudowa budynku pozwoli na zwiększenie przepustowości lotniska do 20 mln pasażerów rocznie, a także spowoduje wzrost znaczenia Warszawy jako portu przesiadkowego. Już teraz 15 proc. pasażerów to osoby w tranzycie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/terminal,waw,pbozyk8.jpg
- Będziemy w dalszym ciągu rozbudowywać lotnisko. Powstaną nowe drogi kołowania i płyty postojowe, które zwiększą przepustowość pola manewrowego i poprawią warunki obsługi naziemnej samolotów. W 2015 r. jesteśmy przygotowani do obsługi 11 milionów pasażerów, a najdalej za pięć lat będziemy gotowi do obsłużenia 20 mln osób rocznie – zapewnia Kaczmarzyk.

Dotarliśmy także do poglądowej mapki przygotowanej na na potrzeby operacyjne. Wynika z niej, że w przebudowanym terminalu zagoszczą linie czarterowe m.in. Enter Air, Travel Service, Small Planet czy Pegasus. Wśród użytkowników znajdą się linie niskokosztowe Wizz Air, Norwegian, germanwings. Nowa część terminala będzie także domem dla tzw. tradycyjnych linii takich jak British Airways, Belavia, Czech Airlines, Finnair, Emirates czy Qatar Airways.

//www.pasazer.com/img/images/normal/20150216_133412.jpg
- Rozdział stanowisk odpraw na załączonym obrazku jest już nieaktualny. Jest to grafika stworzona na potrzeby operacyjne i rozmowy z przewoźnikami. W większości wypadków (np. dla czarterów) stanowiska będą przydzielane na bieżąco bez stałych miejsc - powiedział nam Przemysław Przybylski, rzecznik Lotniska Chopina.

Fot. Piotr Bożyk Lumix-em FZ1000 od Panasonic Polska

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_fc98d 2015-02-27 19:42   
gość_fc98d - Profil gość_fc98d
Cani, wypowiadałem się jako ”gość_fcea7”.To że prowadzisz blog, to nikogo nie nobilituje, dziś każdemu to wolno. Używasz rzadko pospolicie używanych słów jak np. rendery czy kalumnie, określenie „wizka” to chyba wizualizacja. Ja wiem co one znaczą, przytoczę tylko to co zarzuciłeś, że na ciebie napisałem „kalumnie” - wg słownika polskiego: „Kalumnie -wydawać o kimś fałszywe, kłamliwe opinie, rzucać oszczerstwa.” Jak to się ma do tego co napisałem do ciebie, jakie tam były oszczerstwa, i kłamliwe opinie i w dodatku fałszywe. Czy mieszkanie nowe „Budowlanie” wykończone ale puste już wygląda, czy dopiero będzie wyglądać - jak wstawisz tam meble i wszystkie elementy wystroju? Można też wyrażać swój osąd na przekór ogólnie przyjętym standardom. Czy powiedziałem, że nie możesz przekazać nawet swojej sugestii? Ty stwierdziłeś, że tytuł powinien brzmieć…. Czy to jest sugestia, czy raczej to jest ton nakazujący? Być może jestem człowiekiem starej daty, ale jeszcze potrafię wiele rzeczy zrozumieć. A wracając do tematu artykułu: Była to częściowa przebudowa bez naruszania konstrukcji podstawowej z dostosowaniem do reszty budynku.
Czy tę moją wypowiedź też zaliczysz do następnych kalumnii pisanych na ciebie?
cani 2015-02-27 14:09   
cani - Profil cani
gość_fcea7 - otóż sam piszę różnego rodzaju artykuły oraz wpisy do swojego bloga, którego prowadzę już prawie 4 lata i sam wiem, że czasami popełniam błędy stylistyczne i interpunkcyjne i jeśli mi ktoś zwraca uwagę, a zwraca, to przyjmuję to z pokorą i poprawiam, gdyż wiem, że nikt nie jest idealny. Po drugie, nie krytykuję tytułu powyższego artykułu, tylko mówię, że powinien brzmieć inaczej i tego cały czas się trzymam, gdyż autor umieścił zdjęcia terminalu, który mimo, że nie do końca jeszcze jest wyposażony, to jakoś wygląda, znaczy się prezentuje. Widzimy, to jak na dłoni, że JUŻ wygląda, a nie że DOPIERO będzie wyglądał. Zanim zaczniesz pisać kolejne kalumnie pod moim adresem, to pomyśl wcześniej :) Piotrek737 - oj już wygląda, jak zaznaczyłem wyżej, gdybyś pokazał efekt końcowy na jakiejś wizce, to bym się zgodził, że tak będzie wyglądał ;)
gość_fcea7 2015-02-26 18:36   
gość_fcea7 - Profil gość_fcea7
Drogi krytykujący CANI, tytuł wybiera sobie autor i to jego rzecz. Jeśli zaczniesz pisać artykuły, to też tytuły będziesz dobierał sobie sam. Nie wybieraj komuś, bo tak naprawdę to nie masz do tego prawa a co najwyżej możesz wyrażać sugestię. Natomiast terminal na zdjęciach jest w skończonym stanie budowlanym, ale jeszcze bez całego wyposażenia i sądzę że jeszcze wiele się zmieni po dodaniu wystroju. Mogą być także jeszcze inne zmiany. Wszak otwarcie dla użytku przez pasażerów, jeszcze przed nami - za kilka miesięcy. Jeżeli wszyscy krytykujący tak dobrze wszystko znają, wiedzą jak pisać polsku, kończyli bardzo dobre szkoły, To czemu jest tak mało dobrych artykułów, a tak dużo "pouczającej" krytyki. Może najpierw trzeba się walnąć we własne piersi a potem rzucać kamieniem. Pomyśl.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy