×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Węgry: Nowa koncepcja zarządzania ruchem lotniczym


HungaroControl, węgierska agencja odpowiadająca za żeglugę powietrzną, zniosła w swojej przestrzeni stałe trasy lotnicze dla samolotów. Od teraz mają poruszać się po możliwie najkrótszych trasach.


Węgry zostały kolejnym europejskim krajem, który przyjął nową koncepcję zarządzania ruchem powietrznym czyli tzw. wolną przestrzeń powietrzną (HUFRA - Hungarian Free Route Airspace). Podobny system obowiązuje już w obszarze kontrolowanym przez centrum Eurocontrol w Maastricht, czyli nad Holandią, Belgią, Luksemburgiem i północno-zachodnimi Niemcami.

Najnowsze rozwiązanie zostało wprowadzone 5 lutego br. Pozwala ono samolotom na operacje po możliwych najkrótszych trasach. Szacuje się, że dzięki temu linie zaoszczędzą rocznie na paliwie około 3 mln dolarów amerykańskich.

Wdrożenie projektu HUFRA poprzedziły serie testów i symulacji oraz konsultacji ekspertów branży lotniczej. Od 1 stycznia 2022 r. nowy projekt ANSP, który ma uwolnić przestrzeń powietrzną na wysokości powyżej ok. 9 tys.  metrów (FL290), będzie obowiązywał na terenie całej Europy.gość_a0819 - Profil
gość_a0819
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie