Węgry: Nowa koncepcja zarządzania ruchem lotniczym

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
18 lutego 2015 08:10
HungaroControl, węgierska agencja odpowiadająca za żeglugę powietrzną, zniosła w swojej przestrzeni stałe trasy lotnicze dla samolotów. Od teraz mają poruszać się po możliwie najkrótszych trasach.
Reklama

Węgry zostały kolejnym europejskim krajem, który przyjął nową koncepcję zarządzania ruchem powietrznym czyli tzw. wolną przestrzeń powietrzną (HUFRA - Hungarian Free Route Airspace). Podobny system obowiązuje już w obszarze kontrolowanym przez centrum Eurocontrol w Maastricht, czyli nad Holandią, Belgią, Luksemburgiem i północno-zachodnimi Niemcami.

Najnowsze rozwiązanie zostało wprowadzone 5 lutego br. Pozwala ono samolotom na operacje po możliwych najkrótszych trasach. Szacuje się, że dzięki temu linie zaoszczędzą rocznie na paliwie około 3 mln dolarów amerykańskich.

Wdrożenie projektu HUFRA poprzedziły serie testów i symulacji oraz konsultacji ekspertów branży lotniczej. Od 1 stycznia 2022 r. nowy projekt ANSP, który ma uwolnić przestrzeń powietrzną na wysokości powyżej ok. 9 tys. metrów (FL290), będzie obowiązywał na terenie całej Europy.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama