×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ponad 12 mln miejsc pracy na lotniskach w Europie


Europejskie lotniska dają 12,3 mln miejsc pracy, generują rocznie ponad 350 mld euro dochodu i odpowiadają za 4,1 proc. PKB Europy. To równowartość trzech czwartych liczby zatrudnionych w Polsce oraz prawie 90 proc. polskiego PKB.


Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego na zlecenie europejskiego oddziału Airports Council International (ACI Europe).

Zgodnie z wynikami analizy oddziaływanie lotnisk na europejską gospodarkę można podzielić na cztery grupy: bezpośrednie, pośrednie (związane z działalnością firm na lotniskach), wzbudzone (wydatki i inwestycje osób, które czerpią przychód z działalności lotnisk) i katalityczne (wpływ na rozwój przedsiębiorstw i napływ inwestorów). 

Bezpośrednio na lotniskach pracuje 1,7 mln osób. Generowany w ten sposób dochód to 68,5 mld euro rocznie, a produkt brutto - 101,6 mld euro. Pośrednio porty lotnicze dają pracę 1,3 mln osób, które są zatrudnione w innych spółkach związanych z lotniskami. Ten sektor daje niemal 40 mld euro dochodu i prawie 70 mld euro produktu brutto rocznie. 

Wpływ wzbudzony polega na oszacowaniu wpływu wydawania pieniędzy przez osoby bezpośrednio i pośrednio zatrudnione na lotniskach. W ten sposób w Europie powstaje 1,4 mln miejsc pracy, 38,4 mld euro dochodu oraz 76,4 mld euro produktu brutto rocznie. 


Największy efekt to jednak wpływ katalityczny. Autorzy raportu w ten sposób określają wpływ na przyciągnięcie inwestorów, turystów i rozwój gospodarki lokalnej. Według wyliczeń ten wpływ odpowiada za 7,9 mln miejsc pracy, prawie 210 mld euro dochodu i ponad 425 mld euro produktu brutto rocznie. 

- Liczby dotyczące wpływu lotnisk na europejskie PKB i miejsca pracy robią wrażenie. Pokazują, że lotniska i ich partnerzy biznesowi nie tylko zapewniają usługi dla innych przemysłów i podróżujących osób - w rzeczywistości są siłą napędową i motorem wzrostu gospodarczego w dzisiejszym zglobalizowanym świecie - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Arnaud Feist, prezes ACI Europe i dyrektor wykonawczy lotniska w Brukseli. 

Najwięcej miejsc pracy bezpośrednio na lotniskach jest w Niemczech (220,5 tys.), Wielkiej Brytanii (199,2 tys.), Francji (168,8 tys.) i Turcji (168,6 tys.). W polskich portach lotniczych pracuje 23,1 tys. osób - mniej więcej tyle, ile w Austrii (24 tys.) czy Norwegii (27,7 tys.). Z kolei najwięcej osób pracuje na lotniskach w przeliczeniu na populację danego kraju na Islandii.

Bezpośrednie miejsca pracy generowane przez lotniska to przede wszystkim zatrudnienie w liniach lotniczych (472,1 tys.), obsłudze naziemnej (241,8 tys.), samych lotniskach i służbach kontroli ruchu lotniczego (238,5 tys.) i strefach handlowych (107,2 tys.). 

Analitycy wyliczyli, że wzrost ruchu na małych lotniskach powoduje nawet półtorakrotnie szybszy przyrost zatrudnienia niż na dużych. Pasażerowie tranzytowi przyczyniają się do powstania o 3 proc. mniej miejsc pracy niż podróżni kończący lub rozpoczynający podróż, a linie niskokosztowe tworzą aż o 20 proc. mniej stanowisk niż tradycyjne.

Łącznie najwięcej miejsc pracy lotniska dają w Turcji (1,5 mln), Hiszpanii (1,3 mln), Niemczech (1,3 mln), Wielkiej Brytanii (1,1 mln) i Francji (1,1 mln). 

Wpływ lotnisk na polską gospodarkę w sposób pośredni, wzbudzony i katalityczny jest znacznie większy niż tylko bezpośredni. Łącznie porty lotnicze tworzą w Polsce 440 tys. miejsc pracy - więcej niż m.in. w Holandii czy Grecji. 

Raport podkreślił, że każda poprawa dostępności regionu o 10 proc. powoduje wzrost PKB danego regionu o 0,5 proc. 

Badanie przeprowadziła firma InterVISTAS Consulting Ltd. Pełen raport jest dostępny w formacie PDF w internecie.

fot. InterVISTAS Consulting Ltd/ACI Europe/Dominik Sipinskigość_d4f5c - Profil
gość_d4f5c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie