Indie chcą walczyć ze zbyt tanimi biletami

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
12 stycznia 2015 17:54
Indie, w ślad za Indonezją, chcą zakazać przewoźnikom sprzedaży zbyt tanich biletów. Na subkontynencie może zostać wprowadzony minimalny próg cenowy biletu, poniżej którego nie wolno będzie zejść. Metoda ma chronić samych niskokosztowych przewoźników przed notowaniem strat.
Reklama

Plany indyjskiego Ministerstwa Lotnictwa Cywilnego, jak donosi "The Bangkok Post", mają na celu ustabilizowanie sytuacji na rynku lotniczym tego kraju. Obecnie przewoźnicy niskokosztowi często latają poniżej kosztów - choć to korzystne dla pasażerów, w dłuższej perspektywie prowadzi to do upadłości linii lotniczych.

Niskie taryfy szkodzą nie tylko bezpośrednio liniom niskokosztowym, ale także przewoźnikom typu full-service. Ci, by nie stracić pasażerów, również muszą obniżać ceny. To doprowadziło do upadłości linię Kingfisher, a teraz niepewna jest przyszłość spółki SpiceJet.

Jak przypomina "The Bangkok Post", podobne ograniczenie w oferowaniu tanich biletów wprowadziła Indonezja. Tam jednak chodziło głównie o to, by przewoźnicy nie oszczędzali na bezpieczeństwie. Zgodnie z indonezyjskimi przepisami, linie niskokosztowe mogą oferować bilety o maksymalnie 60 proc. niższe niż tradycyjne linie.

O zakaz drastycznego obniżania taryf ubiegają się sami pasażerowie. Stowarzyszenie Air Passengers Association of India, działające jako organizacja non-profit, argumentuje, że teraz podróżni kupujący tanie bilety nigdy nie mają pewności, czy przewoźnik nie upadnie przed datą ich lotu.

Zakaz stosowania dumpingowych cen wynika również z indyjskiego prawa lotniczego, które nakazuje ustalać ceny biletów na poziomie zapewniającym odpowiedni zysk linii lotniczej.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama