×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Qatar odebrał A350 w Dosze


Linie Qatar Airways odebrały pierwszego airbusa A350 w swojej bazie w Dosze. W konferencji prasowej na lotnisku w Katarze uczestniczyło ponad 150 dziennikarzy z całego świata, w tym reporter Pasazer.com.- To zamówienie 80 airbusów A350 przez Qatar Airways tak naprawdę uruchomiło ten program. Od początku ściśle współpracowaliśmy z producentem, mając na uwadze naszych klientów, co dało korzyści obydwu stronom - podkreślił na konferencji prasowej Akbar Al Baker, prezes Qatar Airways. 


Powitanie airbusa A350 w Dosze zostało zorganizowane z dużym rozmachem. Rano w terminalu premium lotniska w stolicy Kataru zorganizowano konferencję prasową połączoną ze zwiedzaniem samolotu, a wieczorem odbyła się kolacja galowa w obecności wicepremiera Kataru, Ahmeda bin Abdullaha Al Mahmouda. Kolacja odbyła się na płycie postojowej przed dawnym terminalem pasażerskim lotniska w Dosze.

W trakcie gali goście najpierw obejrzeli kilkunastominutową prezentację pokazującą airbusa A350 jako najnowsze osiągnięcie technologii lotniczej. W prezentacji znalazły się ujęcia zarówno samolotów Boeinga (B747), jak i wizerunki regionalnych konkurentów Qatar Airways (w ramach podkreślenia znaczenia przewoźników z Bliskiego Wschodu). 


Po zakończeniu prezentacji i przemowach odsłonięto wielki ekran, za którym ustawiony był najnowszy nabytek Qatar Airways. Na kadłubie samolotu wyświetlono pokaz świateł, któremu towarzyszyła muzyka. Cały pokaz robił olbrzymie wrażenie - więcej zdjęć prezentujemy na naszym profilu w portalu Facebook. Po kolacji goście mogli jeszcze raz zwiedzić samolot - mediom umożliwiono to wcześniej.

- Jestem dumny, że mogę zobaczyć ten samolot w jego właściwych kolorach, w jego nowym domu - powiedział Didier Evrard, wiceprezes Airbusa odpowiedzialny za programy produkcyjne. 


Na pierwszy komercyjny lot A350, który odbędzie się 15 stycznia br. na trasie z Dohy do Frankfurtu, nie ma już wolnych miejsc. Przewoźnik na razie nie zdradza, jakie będą kolejne kierunki obsługiwane przez tę maszynę. Nie wiadomo także, kiedy na siatkę zostaną wprowadzone kolejne A350 - choć jak zdradził Al Baker, jedną z planowanych destynacji dla tego samolotu (lub dla boeinga 787 Dreamliner) jest Warszawa.

- Do dostawy pozostało nam 777 już zamówionych airbusów A350. Teraz wyzwaniem jest ich produkcja. Obecnie produkujemy w tempie dwóch samolotów na miesiąc, ale w ciągu najbliższych czterech lat, czyli do przełomu 2018 i 2019 r., zwiększymy tempo do 10 maszyn miesięcznie - zapowiedział Mike Bausor, dyrektor marketingu i relacji z klientami programu A350 w Airbusie. 


W samolocie w konfiguracji Qatar Airways znajdą się 283 miejsca: 36 w klasie biznes oraz 247 w ekonomicznej. Przewoźnik zamówił łącznie 80 samolotów typów A350-900 i -1000. Wszystkie będą skonfigurowane w dwóch klasach podróży - Al Baker podkreślił, że klasa pierwsza pozostanie tylko w airbusach A380. Z kolei w mniejszych samolotach szerokokadłubowych nowe, własne fotele klasy biznes Qatar Airways mają zaoferować komfort porównywalny z klasą pierwszą.

Qatar Airways będzie obecnie jedyną linią lotniczą na świecie korzystającą ze wszystkich rodzin samolotów Airbusa: A320 (A319LR, A320 i A321), A330 (również w wersji cargo), A340, A380 oraz A350. 

W grudniu redakcja Pasazer.com uczestniczyła w oficjalnym przekazaniu samolotu linii Qatar Airways w siedzibie Airbusa w Tuluzie. Wtedy też w trakcie krótkiego przelotu mieliśmy okazję ocenić samolot oraz jego kabinę

fot. Dominik Sipinskigość_2e5b3 - Profil
gość_2e5b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie