Indie: Nowa linia Vistara już wystartowała

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
10 stycznia 2015 21:12
2 komentarze
Z hasłem ‎"Fly The New Feeling" (nowe uczucie podczas lotu) wystartowała wczoraj (9.1) na trasie Delhi-Bombaj nowa linia w Indiach - Vistara. Jest to przewoźnik typu "full-service", na początek obsługujący airbusami A320 trasy krajowe w Indiach.
Reklama
Linia Vistara to wspólny projekt Singapore Airlines oraz koncernu Tata. Warto dodać, że to powrót Taty, największego indyjskiego koncernu produkującego m.in. samochody, produkty chemiczne i spożywcze, do lotnictwa. J.R.D. Tata w 1932 założył linię Tata Airlines, która następnie została znacjonalizowana i przemianowana na Air India.

//www.pasazer.com/img/images/normal/vistara,a320,media,bangalore%20(1).jpg
Nazwa nowej spółki, to TATA SIA Airlines Limited, w której Tata Group posiada 51 proc. udziałów, a reszta należy do Singapore Airlines. Kapitał zakładowy przewoźnika wyniósł nieco ponad 165 mln dolarów amerykańskich (ok. 600 mln złotych). Linia jest pierwszą spółką, która skorzystała na zmianie prawa dotyczącego inwestycji zagranicznych spółek w lotnictwie. Do 2012 r. zagraniczne firmy nie mogły inwestować w lotnicze spółki w Indiach.

- Bardzo się cieszę, że w tak w rekordowo krótkim czasie za sprawą mojego całego zespołu, z którego jestem bardzo dumny, mogliśmy w ostatnich miesiącach przygotować projekt zupełnie nowej linii lotniczej. Pierwszy lot ponownie pobudza nasz zespół do działania, który obecnie koncentruje się na dotrzymaniu naszej obietnicy nowej spersonalizowanej marki Vistara. Chciałbym zaprosić nie tylko obywateli Indii, do wypróbowania naszego przewoźnika - powiedział nam Phee Teik Yeoh, prezes Vistary.

//www.pasazer.com/img/images/normal/vistara,a320,media,bangalore%20(2).jpg
- Mimo dużych zmian na scenie politycznej otrzymaliśmy ogromne wsparcie rządu, urzędów lokalnych, a także urzędu lotnictwa cywilnego Indii. Liczymy, że ta współpraca będzie pogłębiać. Koncern TATA jest idealnym partnerem do tego typu przedsięwzięć dlatego sądzimy, że przewoźnik będzie rozwijał się mądrze, a zarazem dynamicznie. Zdrowa konkurencje jest zawsze potrzebna - powiedział w rozmowie z Pasazer.com Nicholas Ionides, wiceprezes linii Singapore Airlines.

W pierwszym roku przewoźnik ma obsługiwać loty ze swojego hubu w Delhi do Bombaju, Goa, Hyderabadu, Ahmedabadu, Srinagaru, Dżammu, Patny i Chandigarhu. Następnie, w drugim roku doda kolejne sześć tras do Chennai, Lucknow, Pune, Varanasi, Kalkuty i Guwahati. Natomiast w trzecim i czwartym roku działalności, w siatce pojawią się kolejne trzy miasta: Amritsar, Indore oraz Koczin.

//www.pasazer.com/img/images/normal/vistara,a320,media,bangalore%20(3).jpg
Pokład airbusów A320 linia podzieliła na trzy klasy podróży dla 148 pasażerów. W klasie biznes znajduje się 16 foteli (2-2), których odstęp między rzędami (pitch) wynosi 44 cale (111 cm). Fotele będzie można wychylić o kilka stopni.

//www.pasazer.com/img/images/normal/vistara,a320,media,bangalore%20(6).jpg
Klasa ekonomiczna premium to 36 foteli (3-3), które będą różniły się od klasy ekonomicznej odstępem między rzędami (pitch) wynoszącym w tym przypadku 34 cale (86 cm). Nieco lepszy i większy będzie także catering.

//www.pasazer.com/img/images/normal/vistara,a320,media,bangalore%20(4).jpg
Natomiast klasa ekonomiczna to 96 foteli (3-3), których odstęp między rzędami (pitch) wynosi 30 cali (76 cm).

//www.pasazer.com/img/images/normal/vistara,a320,media,bangalore%20(5).jpg
Start linii wywołał duże promocje na rynku indyjskim. Dwaj główni konkurenci linii, Jet Airways oraz Air India, oferowali bilety w 30-40 proc niższej cenie. Ze względu na rabaty oferowane przez konkurentów, bilety Vistary były jednymi z najdroższych na rynku co zmusiło przewoźnika do zrewidowania progów cenowych.

To pewne ostrzeżenie dla Vistary, szczególnie w przypadku jej trzyklasowej konfiguracji, pierwszej tego typu wśród krajowych przewoźników w Indiach. Na rynku indyjskim jest zdecydowana luka w ofercie produktu premium wewnątrz kraju, dlatego Vistara tym produktem może bardzo skutecznie przyciągnąć wielu nowych pasażerów, ale do odniesienia sukcesu w tym segmencie musi zrewidować swoje ceny.

Według analiz indyjscy pasażerowie są w stanie zapłacić za klasę premium maksymalnie 15-20 proc. więcej niż kosztuje bilet w klasie ekonomicznej, ale jeśli Vistara sprzeda te miejsca za 20 proc. więcej niż wynosi bazowa cena klasy ekonomicznej, to linia może mieć problem z przyciągnięciem pasażerów do segmentu premium.


Obecnie flota Vistary składa się z pięciu nowych airbusów A320 z sharkletami. Samoloty leasingowane są od singapurskiego BOC Aviation, a za ich obsługę techniczną będzie odpowiadała singapurska firma SIA Engineering Company. Do końca lipca tego roku flota powiększy się o kolejne trzy maszyny tego typu. Do 2017 r. przewoźnik chce posiadać 20 samolotów A320, a w latach 2017-2018 powiększyć ją o osiem maszyn A320neo. Przewoźnik nie wyklucza zamówienia także maszyn A330neo, ale do tego niezbędna jest zmiana przepisów dotyczących lotów międzynarodowych z Indii.

Dlatego rodzina Tata już teraz zabiega także o ich zmianę. W chwili obecnej zezwolenie można otrzymać dopiero po 5 latach bezproblemowych lotów krajowych. Jeśli przepisy się nie zmienią, dopiero w 2020 r. joint-venture Taty i Singapore Airlines mógłby rozpocząć loty poza Indie.

Piotr Bożyk
Fot. Vistara, Bangalore Aviation

Ostatnie komentarze

marqoos_pl 2015-01-10 22:55   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
OK, strona internetowa jest dosyć łatwa i praktyczna. To się chwali. Co do ich programu lojalnościowego, to teraz dają dodatkowe 500 mil za pierwszy lot w ciągu miesiąca od przystąpienia do programu i 200 mil za rezerwacje internetowe (nie call center lub ich ticket desk). Nie mogę niestety znależć informacji, jak wyglądają ich opcje na wydawanie tych mil i jak to się przekłada na ich wartość.
marqoos_pl 2015-01-10 22:18   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
Wygląda to super! Szkoda tylko, że z zewnątrz takie troszkę nudne kolory.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy