Nowojorskie lotniska najbardziej frustrujące w USA

21 grudnia 2014 11:42
Nowy Jork-LaGuardia i Newark - to dwa najbardziej frustrujące dla pasażerów lotniska w Ameryce Północnej. Jak wynika z ankiet przeprowadzonych przez "Bloomberg Businessweek", najlepiej podróżni oceniają port lotniczy w Vancouver.
Reklama
"Bloomberg Businessweek" przeprowadził internetową ankietę wśród czytelników i użytkowników forum FlyerTalk. Zestawił je następnie z danymi dotyczącymi dojazdu do lotnisk oraz opóźnień. W rankingu uwzględniono tylko te lotniska, które zostały ocenione co najmniej 30 razy. Ostateczna lista obejmuje 36 portów lotniczych, w tym 25 najbardziej ruchliwych lotnisk w Stanach Zjednoczonych i sześć spośród siedmiu najbardziej ruchliwych w Kanadzie.

W ogólnym rankingu najgorzej wypadło nowojorskie lotnisko LaGuardia (91,0 na 100 punktów), a kolejne były: Newark (90,1), Waszyngton-Dulles (87,5), Chicago-O'Hare (84,9) i Nowy Jork-JFK (83,0). Kolejne lotniska były znacznie mniej frustrujące i uzyskały poniżej 71 punktów. Najbardziej przyjazne pasażerom okazały się: Vancouver (17,6), Portland (18,4), Austin-Bergstrom (23,1), Calgary (27,7) i Phoenix (28,3).

"Bloomberg Businessweek" podsumował również poszczególne kategorie.

Pod względem czasu dojazdu do lotnisk najgorzej wypadły: Nowy Jork-JFK (średnio 111 minut z centrum miasta), Chicago-O'Hare (78 minut) oraz Toronto-Pearson (75 minut). Najszybciej dotrzeć można do lotnisk: Boston-Logan (18 minut), Atlanta Hartsfield-Jackson (22 minuty) i San Francisco (24 minuty). Dane wskazują na średni czas dojazdu w godzinie szczytu i uwzględniają zarówno dojazd samochodem, jak i komunikacją publiczną.

Lotniska zostały ocenione również pod względem wygody i oferty terminala. Najgorzej pasażerowie generalnie oceniali liczbę sklepów w strefie odlotów (np. LaGuardia otrzymała w tej kategorii tylko 3,9 punktu na maksymalne 10), a najwyższą średnią ocen otrzymało lotnisko w Portland (8,3 punktu).

Dziennikarze amerykańskiego magazynu zwrócili też uwagę na opóźnienia. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie dane dotyczące odsetka punktualnych odlotów są publicznie dostępne.

Najczęściej o czasie samoloty wylatują z lotnisk w Kanadzie: Ottawy, Vancouver i Montrealu (po 85 proc.). Spośród lotnisk amerykańskich najlepsze jest Seattle (83 proc.). Najgorsze były za to porty lotnicze w Chicago: Midway (68 proc. punktualnych odlotów) i O'Hare (69 proc.). Kolejne miejsca zajęły: Newark (71 proc.), Baltimore-Waszyngton oraz Fort Lauderdale (po 73 proc.). W podsumowaniu dziennikarze zwracają jednak uwagę, że nawet na najlepszych lotniskach zbyt dużo lotów jest opóźnionych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy