CPH: Inwestycje pod A380

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
19 grudnia 2014 06:12
Lotnisko w Kopenhadze przeprowadza szereg inwestycji niezbędnych do przyjmowania największego pasażerskiego samolotu świata - airbusa A380. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to możliwe już w drugiej połowie 2015 r.
Reklama

W głównym porcie lotniczym stolicy Danii trwają remonty, które realizowane są według planu Expanding CPH. W jego głównym założeniu jest wprowadzenie szeregu zmian w infrastrukturze, które umożliwią w przeciągu najbliższych dwóch-trzech lat odprawianie do 40 mln pasażerów rocznie.

- Ze względu na to, iż prowadzimy obecnie znaczną przebudowę na naszym lotnisku - zarówno pasa startowego jak i terminala - kilka dodatkowych inwestycji ma poważne uzasadnienie. Dzięki temu przygotujemy Copenhagen Airport do obsługi największych samolotów pasażerskich świata i nie wiąże się to z dużymi kosztami - mówi Thomas Woldbye dyrektor zarządzający lotniska.

W lecie przyszłego roku ma się rozpocząć remont dłuższej drogi startowej. Chodzi między innymi o jej poszerzenie, gdyż superjumbo musi dysponować pasem szerszym niż standardowe 45 m.

Ponadto lifting przejdzie także pirs C, czyli miejsce gdzie odprawiane jest najwięcej samolotów. Powstaną tam trzy stanowiska postojowe posiadające bezpośrednie połączenie z gate'ami, w tym jedno wyposażone w specjalne rękawy mogące obsługiwać dwupokładowe statki powietrzne.

Wśród linii, które mogą być potencjalnie zainteresowane wysłaniem swoich A380 do Kopenhagi wymienia się Thai Airways, Emirates, Qatar oraz Singapore.

- Do tej pory największe odrzutowce pasażerskie świata używane były do obsługi największych ośrodków lotniczych na świecie. Gorąco wierzymy jednak, że w tym segmencie jest jeszcze miejsce dla lotnisk średnich, ale o dużym znaczeniu węzłowym. Wśród nich znajduje się także to w Kopenhadze - dodaje Woldbye.

Z Kopenhagi można obecnie polecieć w 27 tras międzykontynentalnych. Zarząd lotniska uważa jednak, iż możliwe jest uruchomienie 15-20 kolejnych dalekich kierunków, które mogą być obsługiwane przez A380.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama