UIA: Poważne trudności finansowe

19 listopada 2014 07:57
Ukraińska linia narodowa Ukraine International Airways znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Na kondycję przewoźnika wpływ ma wewnętrzna sytuacja polityczna oraz napięte stosunki z Rosją - donosi Air Transport World.
Reklama
Szacuje się, iż do końca br. z usług UIA skorzysta ok. 3,8 mln pasażerów. To ponad 20 proc. mniej niż przed rokiem, kiedy przewieziono 4,7 mln. osób.

Spadek liczby pasażerów stał się bezpośrednim impulsem do zwrócenia się z prośbą o pomoc finansową do ukraińskiego rządu. Potwierdził to Juri Mirosznikow, dyrektor generalny UIA. Na razie nie wiadomo, jaka jest wnioskowana wysokość wsparcia.

- Jeśli nie uda się uzyskać dodatkowego finansowania, będziemy musieli zmniejszyć flotę i zatrudnienie. Konsekwencją tego będą mniejsze potoki pasażerów na państwowych lotniskach, co także może doprowadzić do redukcji miejsc pracy w tych obiektach - mówi szef linii.

Na pogarszającą się sytuację przewoźnika ma ciągle napięta sytuacja w państwie oraz restrykcje nałożone na Ukrainę przez Rosję. W związku z tym, linia musiała całkowicie wstrzymać loty na Krym. Zawieszono także połączenia z jednym z największych i najprężniej rozwijających się centrów przemysłowych - Donieckiem. Niedawno wstrzymano także niektóre trasy do Rosji (m.in. do Niżniewartowska, Rostowa nad Donem, Samary i Soczi). Kraj ten był jednym z największych rynków dla UIA. W efekcie ilość obsłużonych osób z tamtego kraju spadła o 52 proc. rdr.

Ważnym segmentem przewożonych pasażerów stanowią dla linii pasażerowie transferowi. W ubiegłym roku stanowili ok. 42-44 proc.. W związku ze zmniejszonym oferowaniem na trasach wschodnich, spada też ilość osób, które podróżują przez Kijów do Europy Środkowej, Północnej i Zachodniej.

Negatywne konsekwencje ma także ogólna tendencja do zmniejszenia intensywności ruchu lotniczego w sezonie zimowym. Dlatego linia zdecydowała się zawiesić rejsy do Dusseldorfu i Madrytu. Zredukowała także ilość połączeń do Nowego Jorku (JFK) z 5 do 3 tygodniowo. Przewoźnik odsunął też w czasie otwarcie rejsów do Pekinu i Szanghaju (także ze względu na zakaz lotów ukraińskich linii nad terytorium Rosji).

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy