Wzrosty ruchu premium spowolniły

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
17 listopada 2014 17:04

Ruch premium wzrósł we wrześniu o 2,3 proc. rok do roku – podało Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA). To mniej niż w poprzednich miesiącach, a pomimo ciągłych wzrostów, prognozy nie są najlepsze. 


Reklama

Wzrost liczby pasażerów w segmencie premium we wrześniu był dokładnie taki sam, jak globalny trend wszystkich pasażerów i o ponad 2 pkt. proc. niższy niż w sierpniu. Jak podkreśla IATA, słabe dane o kondycji największych europejskich gospodarek są złym sygnałem na czwarty kwartał.

Najgorsze daną płyną jednak z Dalekiego Wschodu. Tam we wrześniu ruch premium zmniejszył się o 1,6 proc. Już wcześniej spadki notowano w Tajlandii i Malezji, a teraz nałożyło się na to spowolnienie gospodarcze w Chinach. Tempo wzrostu zmalało również w Europie – we wrześniu wyniosło 2,3 proc. i było o 1,3 pkt. proc. niższe od tegorocznej średniej.

Najszybciej ruch premium rośnie w rejonie Pacyfiku. Wzrosty, ale niższe, odnotowano także w Ameryce Północnej oraz pomiędzy Europą a Dalekim Wschodem.

Obecnie pasażerowie premium to niecałe 6 proc. wszystkich podróżnych (ok. 6,2 mln podróżnych miesięcznie). Wskaźnik ten utrzymuje się na podobnym poziomie od połowy 2009 r. Przed kryzysem tego typu pasażerowie stanowili nawet 7 proc. wszystkich.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama