Tramwajem na lotnisko w Manchesterze

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
12 listopada 2014 16:07
2 komentarze
Od 3 listopada pasażerowie mogą dojechać na lotnisko w Manchesterze tramwajem. Rok przed planowanym terminem oddania inwestycji ruszyła linia systemu Metrolink łącząca port lotniczy z położoną poza centrum stacją przesiadkową Cornbrook.
Reklama

Przejazd z Cornbrook na lotnisko trwa 45 minut, a tramwaje odjeżdżają co 12 minut. W Cornbrook pasażerowie mogą się przesiąść na łącznie cztery linie do centrum - dwie przez stację Piccadilly i dwie przez Shudehill/Victoria.

Nowa linia na lotnisko ma 14,5 km długości i 15 przystanków. Jej budowa zakończyła się o ponad rok przed harmonogramem. Na odcinku pomiędzy St Werburgh's Road i Cornbrook tramwaje będą poruszać się po torowisku zbudowanym już wcześniej.

Po zakończeniu inwestycji związanej z budową nowej linii w centrum miasta (tzw. Second City Crossing) tramwaje z lotniska dojadą bezpośrednio do Manchesteru (na stację Victoria). Ma to nastąpić dopiero w 2017 r.


Równocześnie uruchomiony został nowy parking Park&Ride, darmowy dla pasażerów Metrolink, tuż przy autostradowej obwodnicy Manchesteru (M60).

Bilet w jedną stronę z lotniska do centrum Manchesteru kosztuje 4,20 funta. Bilet powrotny kosztuje 6,20 funta.

Kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii, George Osborn, przy okazji otwarcia nowej linii zapowiedział, że prawdopodobnie nadzór nad transportem lokalnym w regionie Greater Manchester zostanie przekazany spod nadzoru Londynu władzom lokalnym. Takie rozwiązanie zastosowano w Londynie, gdzie transportem zarządza wybieralny burmistrz.

System Metrolink w dużej mierze wykorzystuje stare linie kolejowe. Korzysta z niego niemal 30 mln pasażerów rocznie. Połączenia obsługują nowoczesne tramwaje Bombardier Flexity Swift M5000.
Reklama

Ostatnie komentarze

BA850 2014-11-12 20:15   
BA850 - Profil BA850
@mirekk: w Edynburgu oddali tramwaj z paroletnim obsuwem ;-)
mirekk 2014-11-12 20:09   
mirekk - Profil mirekk
Rok PRZED planowanym terminem oddania! Ale czas przejazdu do centrum (licząc przesiadke) to pewnie godzina, w porównaniu z pociagiąmi bezpośrednio do centrum (15-30min) za tę samą cene, jest to dość długo.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama