×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Tramwajem na lotnisko w Manchesterze


Od 3 listopada pasażerowie mogą dojechać na lotnisko w Manchesterze tramwajem. Rok przed planowanym terminem oddania inwestycji ruszyła linia systemu Metrolink łącząca port lotniczy z położoną poza centrum stacją przesiadkową Cornbrook.Przejazd z Cornbrook na lotnisko trwa 45 minut, a tramwaje odjeżdżają co 12 minut. W Cornbrook pasażerowie mogą się przesiąść na łącznie cztery linie do centrum - dwie przez stację Piccadilly i dwie przez Shudehill/Victoria. 

Nowa linia na lotnisko ma 14,5 km długości i 15 przystanków. Jej budowa zakończyła się o ponad rok przed harmonogramem. Na odcinku pomiędzy St Werburgh's Road i Cornbrook tramwaje będą poruszać się po torowisku zbudowanym już wcześniej. 

Po zakończeniu inwestycji związanej z budową nowej linii w centrum miasta (tzw. Second City Crossing) tramwaje z lotniska dojadą bezpośrednio do Manchesteru (na stację Victoria). Ma to nastąpić dopiero w 2017 r. 


Równocześnie uruchomiony został nowy parking Park&Ride, darmowy dla pasażerów Metrolink, tuż przy autostradowej obwodnicy Manchesteru (M60). 

Bilet w jedną stronę z lotniska do centrum Manchesteru kosztuje 4,20 funta. Bilet powrotny kosztuje 6,20 funta. 

Kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii, George Osborn, przy okazji otwarcia nowej linii zapowiedział, że prawdopodobnie nadzór nad transportem lokalnym w regionie Greater Manchester zostanie przekazany spod nadzoru Londynu władzom lokalnym. Takie rozwiązanie zastosowano w Londynie, gdzie transportem zarządza wybieralny burmistrz. 

System Metrolink w dużej mierze wykorzystuje stare linie kolejowe. Korzysta z niego niemal 30 mln pasażerów rocznie. Połączenia obsługują nowoczesne tramwaje Bombardier Flexity Swift M5000. gość_4f30e - Profil
gość_4f30e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie