IATA: Prawie 5-proc. wzrost ruchu w sierpniu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
21 października 2014 17:47
O 4,5 proc. rok do roku wzrósł ruch lotniczy w sierpniu. Dane podała Międzynarodowa Organizacja Transportu Lotniczego (IATA). W równym tempie wzrósł ruch w sektorze premium i economy.
Reklama

Sierpniowy wzrost ruchu to znaczne przyspieszenie w stosunku do wzrostu w lipcu, który wyniósł 2,6 proc.

Od początku roku średni wzrost wynosi 3,7 proc. dla klasy ekonomicznej i 3,9 proc. w klasach premium. Udział pasażerów premium w ogólnej liczbie podróżnych nie przekracza 6 proc. i jest znacznie niższy od notowanego w 2007 r. poziomu ok. 6,7 proc., choć lepszy niż minimum w wysokości ok. 5,5 proc. w 2009 r.

Liczba pasażerów na trasach międzynarodowych najszybciej rosła w sierpniu w regionach Północnego i Wschodniego Pacyfiku (7,1 proc.) oraz na trasach Europa - Daleki Wschód (6,7 proc.). Znacznie gorszy popyt był w regionie Dalekiego Wschodu, gdzie liczba pasażerów w klasie ekonomicznej spadła o 0,1 proc., a w klasach premium aż o 2,3 proc.

Analitycy IATA podkreślają, że dane nie są do końca zgodne z trendami w gospodarce. Choć rosnąca liczba pasażerów premium wynika z coraz lepszej koniunktury, to spadki na Dalekim Wschodzie są trudne do wytłumaczenia. Nie widać jeszcze też oznak spowolnienia w strefie euro, która powinna wpłynąć na mniejszą liczbę pasażerów premium na Starym Kontynencie.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama