Postęp prac inwestycyjnych w Kraków Airport

Tomasz Wyszyński - Profil Tomasz Wyszyński
09 października 2014 09:00
6 komentarzy
Coraz bardziej widoczne są efekty prac inwestycyjnych na krakowskim lotnisku. W listopadzie nastąpi otwarcie hotelu, a w czerwcu - nowej części terminala. W listopadzie ruszą prace w obecnym terminalu.
Reklama

Gotowa jest bryła nowego terminala, wewnątrz budynku prowadzone są prace wykończeniowe i montaż instalacji. Trwa montaż konstrukcji stalowej pryzmatu, który będzie stanowił charakterystyczny element frontowej elewacji. Ukończono już dwie z trzech wieży przyrękawowych - środkową i wschodnią. Wykonywana jest konstrukcja żelbetowa trzeciej wieży. Kładka, która połączy terminal, parking i stację sięgnęła pierwszego piętra. Gotowe są fundamenty pod wschodnią ścianę przystanku kolejowego.

Spore zmiany wprowadzono w organizacji ruchu przed terminalem. Zatoka Kiss&Fly znajduje się naprzeciwko hotelu, przystanek autobusowy oraz postój taksówek Kraków Airport Taxi przeniesiono na nowo wybudowane jezdnie.

W strefie operacyjnej oddano do użytku drogę kołowania Charlie oraz nowe miejsce postojowe przy budynku administracyjnym. Mogą już na nim parkować samoloty typu Boeing 737-800. Zakończono również prace budowlane przy przebudowie dróg kołowania Juliett i Golf. Teraz remontowane są drogi kołowania Alfa, Bravo i Fokstrot, co spowodowało zmianę trasy kołowania samolotów pomiędzy drogą startowa a płytą postojową. Zaawansowane są prace przy rozbudowie płyty postojowej.

W listopadzie rozpoczną się prace w części przylotowej terminala T1. W związku z tym wszystkie przyloty zostaną przeniesione do terminala T2 (dawny krajowy). Do dyspozycji pasażerów zostaną tam oddane dwie hale namiotowe o łącznej powierzchni 900 m2, do których zostanie karuzela bagażowa z T1 oraz kontrola paszportowa.

Budowa wieży przyrękawowej

Widok od strony płyty postojowej

Budowa przystanku PKP

Budowa nowego terminala

Widok od strony płyty postojowej

Po rozbudowie terminal będzie miał 56 tys. m2, czyli cztery razy więcej niż obecnie. Generalnym wykonawcą inwestycji w części lanside jest Astaldi, części airside Max Boegl, nastomiast przystanku - POLBAU. Łączna wartość budowy i modernizacji terminalu wraz z kładką i przebudową wewnętrznego układu komunikacyjnego to 330,6 mln zł netto. 15 mln zł netto to koszt budowy przystanku kolejowego, zaś 247,8 mln zł netto to wartość inwestycji w strefie operacyjnej. Inwestycje są finansowane z obligacji spółki, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_08b1c 2014-10-19 10:32   
gość_08b1c - Profil gość_08b1c
Pięknie, naprawdę, ale jak spojrzy się na opóźnienia porannych Lufthans to już tak wesoło to nie wygląda. Nie zaryzykuję lotu choćby do Houston z Krakowa, skoro LH do IAH odlatuje o 10.00 a ja o 10.00 będę jeszcze uziemiony w Krakowie! Tu niestety nie chodzi o pojedynczy przypadek mgły, ale o prawidłowość: co rano, to FRA opóźnione o średnio 1h 25 min a MUC nie licząc 3 przekierowań do KTW o ponad 75min! Niestety, nowy terminal tego nie zmieni, jesienią poranne rejsy z Krakowa będą latać puste, po prostu ludzie wolą dolecieć niż podziwiać termina...
haile_cracovia 2014-10-16 13:30   
haile_cracovia - Profil haile_cracovia
Ostatnio lądowałem na Balicach w czerwcu, gdy jeszcze niewiele się działo. Parę dni temu przejeżdżałem obok i robota posuwa się zupełnie nie jak na Kraków przystało ;) Znajoma leciała parę dni temu - po wylądowaniu przeprowadzili ich już przez nowy terminal, oczywiście zakrytym przejściem, przez teren budowy. Jest szansa, że wreszcie Balice będą wyglądały jak lotnisko, a nie dworzec autobusowy.
gość_b6b2a 2014-10-09 23:27   
gość_b6b2a - Profil gość_b6b2a
No zaczyna to wyglądać całkiem nieźle.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama