×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Postęp prac inwestycyjnych w Kraków Airport


Coraz bardziej widoczne są efekty prac inwestycyjnych na krakowskim lotnisku. W listopadzie nastąpi otwarcie hotelu, a w czerwcu - nowej części terminala. W listopadzie ruszą prace w obecnym terminalu.


Gotowa jest bryła nowego terminala, wewnątrz budynku prowadzone są prace wykończeniowe i montaż instalacji. Trwa montaż konstrukcji stalowej pryzmatu, który będzie stanowił charakterystyczny element frontowej elewacji. Ukończono już dwie z trzech wieży przyrękawowych - środkową i wschodnią. Wykonywana jest konstrukcja żelbetowa trzeciej wieży. Kładka, która połączy terminal, parking i stację sięgnęła pierwszego piętra. Gotowe są fundamenty pod wschodnią ścianę przystanku kolejowego. 

Spore zmiany wprowadzono w organizacji ruchu przed terminalem. Zatoka Kiss&Fly znajduje się naprzeciwko hotelu, przystanek autobusowy oraz postój taksówek Kraków Airport Taxi przeniesiono na nowo wybudowane jezdnie.  

W strefie operacyjnej oddano do użytku drogę kołowania Charlie oraz nowe miejsce postojowe przy budynku administracyjnym. Mogą już na nim parkować samoloty typu Boeing 737-800. Zakończono również prace budowlane przy przebudowie dróg kołowania Juliett i Golf. Teraz remontowane są drogi kołowania Alfa, Bravo i Fokstrot, co spowodowało zmianę trasy kołowania samolotów pomiędzy drogą startowa a płytą postojową. Zaawansowane są prace przy rozbudowie płyty postojowej.

W listopadzie rozpoczną się prace w części przylotowej terminala T1. W związku z tym wszystkie przyloty zostaną przeniesione do terminala T2 (dawny krajowy). Do dyspozycji pasażerów zostaną tam oddane dwie hale namiotowe o łącznej powierzchni 900 m2, do których zostanie karuzela bagażowa z T1 oraz kontrola paszportowa. 

Budowa wieży przyrękawowej

Widok od strony płyty postojowej

Budowa przystanku PKP

Budowa nowego terminala

Widok od strony płyty postojowej

Po rozbudowie terminal będzie miał 56 tys. m2, czyli cztery razy więcej niż obecnie. Generalnym wykonawcą inwestycji w części lanside jest Astaldi, części airside Max Boegl, nastomiast przystanku - POLBAU.  Łączna wartość budowy i modernizacji terminalu wraz z kładką i przebudową wewnętrznego układu komunikacyjnego to 330,6 mln zł netto. 15 mln zł  netto to koszt budowy przystanku kolejowego, zaś 247,8 mln zł netto to wartość inwestycji w strefie operacyjnej. Inwestycje są finansowane z obligacji spółki, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_610cc - Profil
gość_610cc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie