PAŻP podpisał umowę dla konsorcjum B4

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
17 września 2014 14:21
Prezesi instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej z Czech, Litwy, Polski i Słowacji podpisali umowę konsorcjum w celu współpracy przy przygotowaniu wniosku aplikacyjnego o członkostwo we Wspólnym Przedsięwzięciu SESAR Joint Undertaking.
Reklama

Organizacji zrzeszającej instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej, linie lotnicze, porty lotnicze oraz przemysł). Rozpoczęty został proces przedłużenia do 2024 roku działania SESAR Joint Undertaking co oznacza, że stopniowo, dla kolejnych obszarów, następować będą etapy projektowania i wdrażania, zgodnie z Europejskim ATM Master Planem.


Przedłużenie do 2024 roku działalności SESAR JU jest połączone z zaproszeniem nowych członków do tej instytucji. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wspólnie z ANS CR, Oro Navigacija i LPS SR, złożyła deklarację przystąpienia w odpowiedzi na opublikowane w dniu 9 lipca br. zaproszenie do wyrażenia zainteresowania członkostwem w SJU (Call for expressions of interest to become candidate member of the SESAR Joint Undertaking.

Członkowie Konsorcjum, instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej z Czech, Litwy, Polski i Słowacji przyjęli nazwę B4 i oświadczyli, że w pełni podzielają już rozpoczęte i przyszłe zmiany w europejskim sektorze żeglugi powietrznej, wynikające z inicjatywy Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (Single European Sky – SES) i tym samym wspierają realizację programu SESAR, będącego technologicznym komponentem SES.

ANS CR, Oro Navigacija, PAŻP i LPS SR, po dokonaniu analizy swojego potencjału i zdolności operacyjnych, mają przekonanie, że spełniają kryteria członkostwa w SJU z uwagi na posiadane interesujące projekty, wpisujące się w zakres SESAR2020. Członkowie Konsorcjum B4 wierzą, że dzięki połączeniu swoich doświadczeń, wiedzy i różnorodnego know-how, nowa regionalna inicjatywa o charakterze badawczo-rozwojowym wniesie do programu SESAR wartość dodaną i przysporzy efekty skali. Dodatkowo, w przypadku uzyskania przez Konsorcjum B4 członkostwa w SJU, zwiększona zostanie regionalna równowaga w udziale w pracach badawczo-rozwojowych programu SESAR. Termin złożenia wniosku aplikacyjnego do SJU upływa w dniu 30 września 2014 r.


Polska Agencja Żeglugi Powietrznej włącza się w przygotowanie i wdrożenie rozwiązań SESAR (Single European Sky ATM Research). Program badawczo-rozwojowy SESAR ma na celu opracowanie i wdrożenie jakościowo nowych i zunifikowanych rozwiązań infrastrukturalno-systemowych w zarządzaniu ruchem lotniczym w Europie. Uczestnictwo w tym programie, stanowiącym jeden z filarów Single European Sky, jest szansą na współdecydowanie o istotnych zmianach w ATM w Europie. Aktualnie podejmowane działania przechodzą stopniowo z fazy czysto projektowej do wdrażania rozwiązań.

Najbliższe prace, w których uczestniczyć będzie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, to:
  • Dokonanie ustaleń podziału zadań i wspólne z największymi instytucjami zapewniającymi służby żeglugi powietrznej (ANSPs), liniami lotniczymi i portami lotniczymi złożenie oferty na ustanowienie SESAR Deployment Managera. Stosowne programy będą uruchomione w PAŻP w ślad za tymi ustaleniami.
  • Udział w ramach ustanawiania SESAR Deployment Managera w opracowaniu wstępnego Deployment Programu oraz w skoordynowaniu współpracy z Network Managerem, SESAR Joint Undertaking i European Defence Agency.
  • W przypadku zaakceptowania oferty grupy ANSPs, linii lotniczych i portów lotniczych, PAŻP wejdzie do konsorcjum, które podpisze z Komisją Europejską umowę na zapewnianie funkcji SESAR Deployment Managera

Materiał prasowy
Fot. PAŻP
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama
Tagi
sesar pażp

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama