Bydgoszcz zainwestuje w odnawialne źródła energii

15 września 2014 22:03
Port Lotniczy Bydgoszcz zarezerwował część posiadanego terenu pod dużą farmę fotowoltaiczną. Będzie to pierwsza w Polsce tego typu instalacja na terenie lotniska.
Reklama
Planowana moc instalacji wyniesie 25 MW, a wyprodukowana energia zapewni ekologiczny prąd dla ponad 7 tys. gospodarstw domowych. Inwestycja znajduje się w Planie Generalnym dla Portu Lotniczego Bydgoszcz na lata 2014-34. Władze lotniska zapewniają, że budowa farmy fotowoltaicznej pozwoli wykorzystać niezagospodarowane obecnie tereny lotniska. Pod rozwój farmy fotowoltaicznej zarezerwowano ponad 50 ha.

Jest to pierwsza tego typu inicjatywa portu lotniczego w Polsce, która wykorzystuje część obszaru lotniska pod wytwarzanie energii elektrycznej ze słońca. Podobne instalacje (o mniejszej mocy) działają już w innych krajach m.in. na niemieckim lotnisku Weeze (instalacja o mocy 14 MW, na greckim lotnisku w Atenach (8 MW), czy amerykańskim lotnisku w Indianapolis (12,5 MW).
Instalacja odnawialnych źródeł energii na lotnisku Weeze

- Podstawową działalnością Portu Lotniczego w Bydgoszczy jest obsługa ruchu lotniczego. Jednak planowana inwestycja odnawialnych źródeł energii pozwoli nam wykorzystać potencjał posiadanych terenów, które nie mogą być inaczej zagospodarowane ze względu na ograniczenia wynikające z funkcjonowania lotniska. Nie bez znaczenia są oczywiście potencjalne przychody, jakie wiążą się z produkcją energii elektrycznej ze słońca - powiedział Tomasz Moraczewski, prezes Zarządu Portu Lotniczego w Bydgoszczy.

Port szacuje roczny przychód dla inwestora na poziomie 21 mln zł. Inwestycje w farmy fotowoltaiczne są jednym z najbardziej perspektywicznych rodzajów instalacji OZE w Polsce. Pozwalają na wykorzystanie nieużywanych obszarów do wytwarzania ekologicznej energii. Dodatkowo planowana farma na lotnisku pozwoli ograniczyć ilość emitowanego do atmosfery CO2 o nawet 17,255 mln ton rocznie, czyli tyle ile wytwarza prawie 4000 samochodów.

- Planowana inwestycja w farmę fotowoltaiczną jest zgodna z planami naszego województwa w zakresie rozwoju OZE. W kontekście regionalnym wpłynie na podniesienie bezpieczeństwa energetycznego zapewniając nowe, stabilne i w 100% ekologiczne źródło energii. W kontekście krajowym wpisuje się w politykę energetyczną kraju. Należy pamiętać, że Polska zobowiązała się wobec UE, że do 2020 roku aż 15% wytwarzanej w kraju energii będzie pochodziła właśnie ze źródeł odnawialnych - dodaje Edward Hartwich, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Instalacja odnawialnych źródeł energii na lotnisku Weeze
Fot. Weeze Airport
Tagi
bydgoszcz oze

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy