Tygodniowy strajk pilotów Air France

12 września 2014 23:54
3 komentarze
W poniedziałek (15.09) rozpocznie się tygodniowy strajk pilotów linii Air France. Do akcji protestacyjnej przystąpią trzy związki zawodowe pilotów: Syndicat National des Pilotes de Ligne (SNPL), Syndicat des Pilotes d'Air France (SPAF) oraz ALTER.
Reklama
Strajk obejmie przede wszystkim loty wykonywane przez linie Air France. Dlatego na trasie z Paryża do Polski gdzie operuje tylko Air France maszynami z rodziny Airbusa A320 na pewno wystąpią opóźnienia oraz odwołania części rejsów. Francuski przewoźnik radzi pasażerom, jeżeli mogą zmienić datę podróży, aby już teraz bezpłatnie dokonywali zmian swoich rezerwacji.

- Strajk, który powiedzmy obejmie około 50-55 proc. rejsów każdego dnia, będzie nas kosztował od 10 do 15 mln dolarów dziennie. Przez najbliższy tydzień możemy stracić na tej akcji protestacyjnej nawet 100 mln dolarów - powiedział podczas konferencji Frederic Gagey, prezes Air France.

Pełna lista odwołanych połączeń Air France na dany dzień będzie podawana maksymalnie od 24 do 48 godzin przed na stronie przewoźnika w zakładce Flash Info. Linia zapowiedziała pomoc pasażerom i nie pobieranie dodatkowych opłat za zmianę rezerwacji.


Punktem spornym jest pomysł linii Air France, która w ramach dalszego planu restrukturyzacji chce pozostać obecna tylko na paryskim lotnisku Charles'a de Gaulle'a, a z innych portów rejsy mają przejąć linie zależne - HOP! oraz Transavia. Pisaliśmy o tym w naszym artykule "Air France z Paryża. Transavia i HOP! z innych miast".

Związki zawodowe pilotów Air France częściowo sprzeciwiają się takim planom przewoźnika i są zaskoczone, że zarząd linii przygotował takie zmiany bez ich wiedzy i konsultacji społecznych.

Tygodniowy strajk najprawdopodobniej dotknie kilkadziesiąt tysięcy pasażerów. Piloci Air France Cargo, Brit Air, KLM oraz linii Transavia i Transavia France nie wezmą udziału w strajku.

Warto dodać, że będzie to jeden z najdłuższych strajków w historii linii Air France.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
greg0303 2014-09-18 16:23   
greg0303 - Profil greg0303
Mimo apeli rządu francuskiego o zakończenie akcji protestacyjnej związki zawodowe, reprezentujące strajkująych pilotów, zapowiadają głosowanie w sprawie przedłużenia tej akcji po 22 września. Około 60% rejsów Air France jest odwołanych każdego dnia z powodu strajku, a dzienne straty przewoźnika wynoszą 10-15 mln Euro. Nowa runda negocjacji rozpoczęła się dzisiaj.
gość_b71ed 2014-09-13 21:46   
gość_b71ed - Profil gość_b71ed
jakie sa prawa pasazera w przypadku odowolania rejsu spowodowanego strajkiem lub jego opuznienia ?
dareck 2014-09-13 11:43   
dareck - Profil dareck
"Związki zawodowe (...) są zaskoczone, że zarząd linii przygotował takie zmiany bez ich wiedzy i konsultacji społecznych." - bardzo słuszne podejście. Ostatecznie nie liczy się przecież przetrwanie firmy na rynku, tylko dbanie o pracowników - i dziwne, że Zarząd tego nie wie ;)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy