Lufthansa Cargo w Bydgoszczy

Tomasz Wyszyński - Profil Tomasz Wyszyński
22 czerwca 2013 09:02
Reklama

14 czerwca Port Lotniczy Bydgoszcz uruchamił obsługę towarów cargo i rozpoczął współpracę z przewoźnikiem Lufthansa Cargo.

Rozpoczęcie obsługi cargo w Porcie Lotniczym Bydgoszcz poprzedzały wielomiesięczne przygotowania. W 2012 roku Port uzyskał przedłużenie certyfikatu Agenta Obsługi Naziemnej w zakresie obsługi towarów i poczty cargo oraz obsługi materiałów niebezpiecznych przewożonych drogą lotniczą. W celu sprawnej obsługi cargo Port Lotniczy Bydgoszcz dostosował pomieszczenia magazynowe oraz zakupił niezbędne narzędzia, m.in. urządzenie Rapiscan do kontroli przesyłek przewożonych drogą lotniczą, które zostało dostarczone do PLB w grudniu 2012 r. Port Lotniczy Bydgoszcz wystąpił o dofinansowanie zakupu tego urządzenia do Urzędu Lotnictwa Cywilnego i otrzymał je w 50 %.

Jednocześnie lotnisko prowadziło intensywne działania zmierzające do pozyskania przewoźnika do obsługi frachtu lotniczego Road Feeder Service ("ruchu na kołach") z jednym z europejskich hubów. Zaowocowało to rozpoczęciem współpracy z przewoźnikiem Lufthansa Cargo.

- Stworzenie odpowiednich warunków do obsługi cargo oraz współpraca w tym zakresie z przewoźnikiem Lufthansa Cargo to kolejny etap rozszerzania zakresu działalności lotniska. Obok uruchomienia połączeń do Warszawy, jest to następny krok ze strony lotniska sprzyjający rozwojowi przedsiębiorczości i biznesu w regionie – mówi Tomasz Moraczewski, prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz.

Rozpoczęcie działalności cargo na bydgoskim lotnisku jest także możliwe dzięki przekazaniu na rzecz lotniska przez Województwo kujawsko-pomorskie gruntów, na których znajduje się infrastruktura przeznaczona obecnie na działalność cargo.

- Cieszę się, że możemy włączyć Port Lotniczy Bydgoszcz do siatki Lufthansa Cargo. Przewozy typu Road Feeder Service stanowią szybko rozwijającą się gałąź transportu i pozwalają na obsługę frachtu lotniczego w miejscu gdzie bliskość do silnych hubów jak np. Frankfurt nie uzasadnia utworzenia połączenia obsługiwanego przez samolot. Jednocześnie pozwala to na budowę rynku, który po pewnym czasie mógłby być obsługiwany przez bezpośrednie połączenia lotnicze - mówi Wojciech Ryglewicz, dyrektor Lufthansa Cargo na Polskę.

Port Lotniczy Bydgoszcz obecnie pozyskuje spedytorów i firmy logistyczne obsługujące cargo lotnicze. Pierwsza obsługa towarów spodziewana jest na lotnisku w ciągu najbliższych dni. Port przygotował promocję dla spedytorów korzystających z połączenia Lufthansa Cargo dla pierwszych trzech przesyłek nadawanych przez spedytora.

Redakcja Pasazer.com zapytała Dział Cargo w Porcie Lotniczym Łódź, gdzie Lufthansa Cargo bardzo sie rozwija, o to czy otwarcie połączenia z Bydgoszczy nie jest dla nich konkurencją.

- Oczywiście,że mogło by się tak wydawać, jednak patrząc szerzej jesteśmy zadowoleni z rozbudowy siatki połączeń. Z Lufthansą Cargo łączą nas specjalne relacje i planujemy uczynienia z Łodzi centralnego sub hubu dla serwisów RFS (połączenia samochodowe). Dodatkowo zwiększenie siatki regionalnej Lufthansy Cargo osłabia Warszawę, która jest naszym bezpośrednim konkurentem. Większe przewozy i udział w rynku niemieckiego przewoźnika przyspieszy proces budowy sieci delivery dla LH Cargo, której punktem zbiorczym ma być Łódź. Łódź życzliwie wspomagała Bydgoszcz w szkoleniach i organizacji, licząc na przyszłą współpracę. Każda konkurencja działa pozytywnie na nasz poziom usług. Najważniejszy jest interes i wygoda klienta wysyłającego przesyłki - powiedział Andrzej Zarzycki, pełnomocnik ds. cargo i kluczowych inwestycji Lodz Airport.

Towar z Bydgoszczy przewożony jest bezpośrednio do Frankfurtu.

Tomasz Wyszyński
Reklama
Komentowanie tego wątku zostało wyłączone.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama