Eurolot: Q400 przetestował rękaw

23 czerwca 2014 16:36
50 komentarzy
Reklama
W miniony piątek Eurolot przeprowadził w porcie w Gdańsku testy sprawdzające możliwość podłączenia samolotu Bombardier Q400 pod tzw. "rękaw". Zaletami wykorzystania pomostu (potocznie zwanego "rękawem") jest nie tylko zwiększenie komfortu pasażerów podczas wejścia (boardingu) i opuszczania samolotu, ale również skrócenie czasu obsługi samolotu na ziemi.



W większości portów lotniczych pomosty pasażerskie (tzw. rękawy) wykorzystywane są głównie przy obsłudze samolotów odrzutowych, jednak możliwe jest ich stosowane również w rejsach wykonywanych samolotami turbośmigłowymi. Samoloty Bombardier Q400, są jednymi z niewielu typów wyposażonych w śmigła, które z powodzeniem mogą parkować przy stanowiskach postojowych z rękawami.



20 czerwca - na lotnisku w Gdańsku - mogli się o tym przekonać pasażerowie rejsu Eurolotu o numerze K2 312, przylatujący z Amsterdamu. Po zakołowaniu na stanowisko postojowe i otwarciu drzwi pasażerskich do samolotu podstawiony został pomost pasażerski oraz dodatkowy łącznik umożliwiający przejście między samolotem a rękawem. Ten dodatkowy element wymagany jest ze względu na specyficzną konstrukcję samolotu Bombardier Q400 i stosowany jest również przy obsłudze innych typów np. odrzutowych Fokkerów F70 lub Bombardierów CRJ.



Po zakończeniu obsługi samolotu na ziemi, kolejni pasażerowie - tym razem z rejsu K2 352 podróżujący z Gdańska do Brukseli - mogli przekonać się o zaletach wejścia na pokład przy użyciu rękawa. Podróżni dostali się do samolotu bezpośrednio, z pominięciem dodatkowego przejazdu do samolotu autobusem.

Port lotniczy w Gdańsku jest pierwszym, w którym operacyjnie zostały wykorzystane rękawy do obsługi samolotów Eurolotu w rejsach komercyjnych.

Fot. M. Petrykowski (Eurolot)
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
robert7 2014-06-26 14:04   
robert7 - Profil robert7
@pengos: co to jest "odpowiednia kolejność" wysiadania? Odpowiednia dla kogo? Często lepiej "podreptać" te 5-8 minut niż czekać na następny autobus 3-4h!
gosc_eb781 2014-06-26 13:55   
gosc_eb781 - Profil gosc_eb781
pengos: stanie zgarbionym przez pięć minut nie jest konieczne do szybkiego wyjścia. Jeśli natomiast jest wolne przejście w korytarzu i mimo to siedzisz na swoich czterech literach tylko po to by wyjść jako ostatni do autobusu - to jest to już cwaniactwo i przez taki egoizm wszyscy inni dłużej czekają.
pengos 2014-06-26 13:47   
pengos - Profil pengos
Zaś w Krakowie Ryan sobie zażądał dwóch stanowisk przy terminalu i ustawia ludzi w kolejce do samolotu :)
W sumie by to było całkiem OK, gdyby nie to że czasami ludzie czekają na zewnątrz kilkanaście minut zanim się ich wpuści na pokład...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy