×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Embraer: 10 lat E-Jetów na niebie


W marcu tego roku Embraer Commercial Aviation świętuje kolejny historyczny krok milowy w programie E-Jetów - 10. rocznicę pierwszej dostawy samolotów E170. Dokładnie dziś (8.03) minęło 10 lat od dostawy w 2004 roku E-170 do Polskich Linii Lotniczych LOT oraz US Airways. PLL LOT był pierwszym klientem programu E-Jetów, natomiast US Airways był pierwszym klientem w USA. LOT został także pierwszą linią na świecie, która wykonała 17 marca 2004 r. pierwszy lot komercyjny Embraerem 170 (SP-LDA) na trasie Warszawa - Wiedeń.- E-Jety zrewolucjonizowały rynek średnich odrzutowców przez wprowadzenie bardziej przestronnej kabiny w celu zwiększenia komfortu pasażerów. W ciągu tych 10 lat Embraer stale pracował na rzecz poprawy rodziny E-Jet poprzez doskonalenie jego wydajności i zmniejszania kosztów operacyjnych. Nasi klienci mają najlepszy produkt do 130 foteli i jedne z najlepszych usług wsparcia operacyjnego w branży. Cieszymy się także polski LOT odegrał tak ważną i kluczową rolę w naszym projekcie - powiedział redakcji Pasazer.com w Singapurze Paulo César de Souza e Silva, prezes Embraer Commercial Aviation.

Obecnie we flocie PLL LOT lata 28 E-Jetów: 10 E-170, 12 E-175 oraz sześć E-195. LOT obsługuje także dwa rządowe E-175, które należą do Eurolotu.Embraer jest jedynym producentem, który stworzył rodzinę czterech nowoczesnych samolotów zabierającą od 70 do 130 pasażerów. Od oficjalnego zaprezentowania programu w 1999 r. podczas Paris Air Show, Embraer przedefiniował pojęcie samolotu regionalnego. Dzięki temu dziś E-Jety są używane przez tradycyjne i regularne linie, a także przez przewoźników czarterowych i niskokosztowych.

We wrześniu 2013 r. Embraer dostarczył 1000 E-Jeta do Republic Airlines, którym został Embraer 175 w barwach American Eagle dla którego przewoźnik wykonuje loty. Obecnie (stan na 8.03) we flotach 60 przewoźników w 43 krajach lata 1041 maszyn E-Jet. Flota E-Jetów przekroczyła 10,5 mln godzin lotu i przewiozła ponad 550 mln pasażerów.Po 10 latach służby rodzina E-Jetów cechuje się dużą niezawodnością, która wynosi 99,6 proc. Globalna flota maszyn tego typu zalogowała ponad siedem milionów cykli. Użytkownicy E-Jetów mają dostęp do 37 strategicznie położonych na całym świecie centrów wsparcia i usług (MRO), z których 12 jest autoryzowanych, a 25 jest niezależnych.

Wśród nich jest polski LOT AMS, który uzyskał w 2012 r. miano autoryzowanego centrum obsługi Embraera. Spółka dysponuje czterema hangarami przy lotnisku Chopina, które łącznie mogą pomieścić 10 samolotów. Ich łączna powierzchnia przekracza 18 tys. metrów kwadratowych. Spółka w 2010 r. została wydzielona ze struktury PLL LOT.- Liczymy na to, że podobnie jak inni dotychczasowi użytkownicy E-Jetów również i LOT zainteresuje się drugą generacją naszych samolotów Embraer E2  - dodał Paulo César de Souza e Silva.

Więcej na temat E-Jetów nowej generacji można przeczytać w naszym artykule "Nowe, większe Embraery E2 w 2018 r.".

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_3b35e - Profil
gość_3b35e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie