AF-KLM nie da gotówki Alitalii

14 listopada 2013 16:43
4 komentarze
Reklama
Francusko-holenderski koncern Air France-KLM nie weźmie udziału w zwiększeniu kapitału Alitalii o 300 mln euro. Władze AF-KLM nie zaakceptowały planu restrukturyzacji walczącej o przetrwanie włoskiej linii.

Zgodnie z depeszą agencji Reuters plan restrukturyzacji Alitalii, który zakłada zwiększenie kapitału linii o 300 mln euro, nie został zaakceptowany przez francusko-holenderski koncern. AF-KLM ma obecnie 25 proc. udziałów w sprywatyzowanej pod koniec 2008 r. linii.

AF-KLM poinformował w oświadczeniu, że restrukturyzacja to krok w dobrym kierunku, ale nie jest to wystarczająca zmiana.Reuters przewiduje, że AF-KLM zdecyduje się także upłynnić posiadane obligacje Alitalii, by zwiększyć aktywa tej linii. Choć koncern deklaruje, że chce nadal być zaangażowany w partnerstwo z włoskim przewoźnikiem, po zwiększeniu kapitału Alitalii i sprzedaży obligacji udział AF-KLM może spaść do ok. 10 proc. Oznacza to, że francusko-holenderska grupa straci prawo weta dotyczącego nowych inwestorów.

Podwyższenie kapitału Alitalii to tymczasowe rozwiązanie, które ma umożliwić przetrwanie walczącej z ogromnym zadłużeniem linii. Przewoźnik ma ponad 800 mln euro długu, a AF-KLM zwróciło się do banków z prośbą o umorzenie części z tych zaległości. Francusko-holenderski koncern sam jest zadłużony na ponad 5 mld euro.

W dłuższej perspektywie włoska linia musi pozyskać nowego dużego inwestora.

Od momentu przejęcia władzy w Alitalii przez prywatnych inwestorów linia notuje straty. W 2012 r. rezultat na działalności podstawowej wyniósł -119 mln euro. W pierwszym kwartale tego roku Alitalia straciła 136 mln euro.

Zarząd Alitalii zatwierdził plan restrukturyzacyjny uwzględniający zwiększenie kapitału o 300 mln euro 13 listopada. Udziałowcy mają czas do 27 listopada, by zdecydować, czy zamierzają wziąć udział w dokapitalizowaniu linii.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
marekd 2013-11-14 18:14   
marekd - Profil marekd
myślałem o LOcie.
marekd 2013-11-14 18:13   
marekd - Profil marekd
Choć trudno porównywać LOT do Alitalii a do AF-KLM to już przesada, ale widać z tego że zadłużenie to bułeczka z masłem Co na to KE?
maciek_waw 2013-11-14 18:07   
maciek_waw - Profil maciek_waw
Jak to się dzieje, że mówi się o możliwym bankructwie Alitalii, a o AF-KLM nie, mimo że firma zadłużona jest na 5mld euro (czyli ponad 20mld zł)?! Rozumiem, że jest dużo większy obrót pieniędzmi, ale mimo wszystko. Jak to się dzieje, że nad nimi nie ma bata UE?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy