UOKiK zbada podwójne przewalutowania

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
17 października 2013 15:47
6 komentarzy
Reklama

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę stosowaną przez Ryanaira praktykę podwójnego przeliczania waluty przy płatnościach kartami debetowymi Visa.

Ujawniona w sierpniu przez pasażerów oraz użytkowników portalu Fly4Free metoda powodowała, że klienci linii ostatecznie byli obciążani sumą o nawet kilkadziesiąt złotych wyższą niż wynikało to z systemu rezerwacyjnego. Powodem było podwójne przewalutowanie - Ryanair podawał cenę w złotych, z karty ściągał ekwiwalent w euro przeliczony po własnym kursie, a polskie banki ponownie przeliczały kwotę na złotówki.Ryanair tłumaczył, że źródło problemy leży po stronie banków, bo te omyłkowo traktują karty debetowe Visa jako karty walutowe. Zgodnie z regulaminem przewoźnika wszystkie opłaty powinny być pobierane w walucie kraju, z którego pasażer wylatuje.

Tłumaczenie przewoźnika postanowił teraz sprawdzić UOKiK. Na razie postępowanie toczy się nie "przeciwko", lecz "w sprawie" i ma doprowadzić do ustalenia, kto jest winny tej sytuacji.

Maksymalna kara jaka grozi za naruszenie przepisów o prawach konsumentów to aż 10 proc. rocznych przychodów.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_b2fda 2013-10-20 17:28   
gosc_b2fda - Profil gosc_b2fda
Ilość klientów Ryanair w Polsce, także tych na tym portalu jest najlepszą rekomandacją dla tych linii. Widać wyraźnie, że takie jest zapotrzebowanie i akceptowane są warunki na jakich latamy z FR. Niepotrzebne są komentarze w stylu gosc_2f8e7 czy spooks. Gdyby były drogie i niepunktualne nie byłoby tylu chętnych. Zawsze jest też alternatywa nie tylko w postaci LC, bowiem i tradycyjnym też można czasem niedrogo polecieć.
gosc_6ac77 2013-10-18 07:52   
gosc_6ac77 - Profil gosc_6ac77
"A wszystko po to by zapewnić pasażerom Ryaniar jak najniższe ceny biletów"
gosc_ec866 2013-10-17 22:14   
gosc_ec866 - Profil gosc_ec866
czytajcie poprostu regulaminy i tyle
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama