Certyfikacja nowych baterii na SP-LRC

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
05 kwietnia 2013 21:19
15 komentarzy
Reklama

Dziś (5.04) około godziny 19:40 czasu polskiego maszyna w barwach LOT-u wystartowała w czwarty lot techniczny z Everett. W trakcie lotu przeprowadzona została certyfikacja proponowanej poprawki akumulatora. Na pokładzie znajdowali się także przedstawiciele amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

Dzisiejszy lot jest już ostatnim rejsem certyfikacyjnym dla nowego systemu baterii. Celem testu było wykazanie, że nowy system działa zgodnie z przeznaczeniem w normalnych jak i ekstremalnych warunków lotu.

Rejs trwał około dwóch godzin i można było go śledzić na stronie Flightaware.com oraz Flightradar24.com. Do testów użyty został ponownie samolot o rejestracji SP-LRC (N1791B) czyli trzeci LOT-owski Dreamliner.Warto dodać, że Boeing przygotował kilkanaście specjalnych zespołów AOG (Aircraft-on-Ground Services), aby pomóc wszystkim liniom wdrożyć poprawki baterii po otrzymaniu całkowitej certyfikacji. Dwa z nich są już w Tokio i zajmą się przygotowaniem samolotów linii All Nippon Airways, a kolejne wkrótce pojawią się w linii Japan Airlines. Zespoły AOG nie mogą jednak wykonać zaplanowanych prac do momentu otrzymania certyfikatu od FAA.

Każdy B787 musi przejść pięciodniowy proces modernizacji polegający na usunięciu starych akumulatorów litowo-jonowych oraz instalacji i skonfigurowaniu nowych zespołów baterii, zarówno dla akumulatora głównego, jak i dodatkowego (APU).

W związku z często pojawiającą się krytyką lotów technicznych na maszynie PLL LOT warto wyjaśnić, że Boeing musi przeprowadzić trzy lub cztery loty techniczne przed dostawą każdego B787. Dlatego na tę chwilę maszyna SP-LRC jest gotowa do dostawy i po otrzymaniu certyfikatu FAA ws. baterii zostanie dostarczona do LOT-u.

Aktualizacja 8.04.2013 godzina 16:50

W sobotę (6.04) Boeing 787 w barwach LOT-u ponownie wzbił się w powietrze. Maszyna wystartowała w dwa godzinne loty techniczne z Everett do portu lotniczego Grant County i z powrotem.

Według informacji prasowej przesłanej przez Boeinga wynika, że w trakcie sobotnich lotów przeprowadzone zostały kolejne testy poprawek inżynieryjnych w panelach elektrycznych oraz innych ulepszeń wprowadzonych do B787, m.in. nowego oprogramowania.

Producent podał też więcej szczegółów na temat procesu modernizacji baterii i samolotów B787. Zespoły AOG przybędą do ośmiu linii z kompletami nowych baterii. Każda ulepszona bateria ma nową zabezpieczającą obudowę z nierdzewnej stali oraz rurkę tytanową o średnicy 1 cala (ok. 2,5 cm) dla odprowadzania gazów, które mogą się pojawić podczas przegrzewania.

Dla każdej z baterii w 787 - przedniej pod kokpitem i tylnej pod skrzydłem - mechanicy AOG muszą wywiercić nowy otwór w kadłubie maszyny i podłączyć do tego wylotu rurkę dającą upust gazów. Oprócz zewnętrznej obudowy zabezpieczającej i rurek upustowych, nowy system baterii także zawiera wytrzymujące wysoką temperaturę przegrody z laminatu fenolowo-szklanego i nie przewodzące elektryczności kasety wokół każdej z ośmiu komórek litowo-jonowych, by dostarczyć izolacji zarówno cieplnej, jak i elektrycznej.

Aby upewnić się o wytrzymałości stalowej osłony obudowy baterii na przegrzewanie, w jednym z testów Boeing przeprowadził kontrolowane zapalenie propanu w obudowie, by spowodować eksplozję, która musiała zostać zupełnie powstrzymana.


Piotr Bożyk
Fot. Matt Cawby - Paineairport.com
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
pabloair 2013-04-07 23:25   
pabloair - Profil pabloair
To, że fala krytyki się rozlała po uziemieniu całej floty B787 to się można było spodziewać i lepiej, że teraz FAA uziemiła wszystkie te samoloty niż po jakimś wypadku z ofiarami (oczywiście żadnemu producentowi i żadnej osobie tego nie życzę). Ale gdyby tak się stało to każdy kto teraz głośno krzyczy wtedy krzyczał by jeszcze głośniej dlaczego służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zezwoliły na ciągłe latanie tych samolotów. Cieszmy się, że wszystkie dotychczasowe problemy z bateriami nie skończyły się tragedią.
gosc_d88d7 2013-04-07 01:27   
gosc_d88d7 - Profil gosc_d88d7
@Komentarz moderatora: Przecież odkąd jest uziemiony, to w Polsce jest fala krytyki tych samolotów.

Krytyka bubla jest rzeczywiście uzasadniona, ale krytyka faktu "lotów technicznych na maszynie PLL LOT" nie ma uzasadnienia. To dwie różne sprawy.
gosc_876a1 2013-04-06 14:05   
gosc_876a1 - Profil gosc_876a1
Czy LOT przygotowuje się do powrotu B787 i czy piloci przechodzą ponowne szkolenia na symulatorach? Bo okaże się jeszcze że SP-LRC przyleci do Polski i nie będzie komu na nim latać, a Japończycy nas przegonią. Znając życie, pewnie tak będzie.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama