Nowy terminal we Wrocławiu

Wkrótce otwarcie części terminalu lotniska we Wrocławiu Na przełomie lutego i marca zostanie otwarta nowa część terminalu na wrocławskim lotnisku Strachowice. Dzięki temu przepustowość portu lotniczego wzrośnie do 1,2 mln pasażerów rocznie; lotnisko zostanie przystosowane do wymogów Układu z Schengen. Obecnie terminal wrocławskiego lotniska ma powierzchnię ponad 6 tys. m.kw. Jak poinformowali na czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele władz lotniska, nowa część będzie miała około 2 tys. m.kw. Ponieważ terminal ma spełniać wymogi Układu z Schengen, powstały przy nim m.in. pokoje dla osób, które nie mają prawa przekraczania granicy strefy Schengen. Podczas czwartkowej konferencji przedstawione zostały także plany inwestycyjne portu lotniczego na najbliższe lata. "Naszym największym wyzwaniem i zadaniem będzie budowa nowego terminalu, który docelowo ma mieć przepustowość rzędu 7 mln pasażerów rocznie. Całość inwestycji zaplanowano na lata 2008-2010, a koszt to około 750 mln zł" - powiedział prezes zarządu spółki Port Lotniczy Wrocław S.A. Dariusz Kuś. W ramach inwestycji, oprócz nowego terminala zaplanowano także m.in. budowę parkingów lotniskowych docelowo na ok. 3 tys. samochodów, nowego systemu dróg dojazdowych i płyty postojowej dla 7 samolotów wielkości B737, a także modernizację i rozbudowę istniejących systemów nawigacji. W 2007 r. wrocławski Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika obsłużył ponad 1 mln 270 tys. pasażerów, co plasuje go pod tym względem na piątym miejscu w Polsce, po Warszawie, Krakowie, Katowicach i Gdańsku. Blisko 65 proc. pasażerów korzystało z tzw. tanich linii lotniczych. Najpopularniejsze kierunki połączeń wybierane przez klientów wrocławskiego lotniska to Londyn, Warszawa i Dublin. W porównaniu z rokiem poprzednim o 71 proc. wzrósł ruch czarterowy we wrocławskim Porcie Lotniczym im. Kopernika. Najpopularniejsze kierunki lotów czarterowych to Egipt, Turcja i Tunezja. W pierwszej połowie 2008 r. z Wrocławia uruchomione zostaną nowe połączenia do portów lotniczych: Londyn Luton (Wielka Brytania), Doncaster Sheffield (Wielka Brytania), Bournemouth (Wielka Brytania), Dusseldorf Weeze (Niemcy). Powstanie też nowe połączenie czarterowe z Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich. (PAP)
18/01/2008 09:37  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
SZOT 2008-01-18 17:40   
SZOT - Profil SZOT
deta: nie obrażaj się Kolego ale tu nie chodzi o wymądrzanie się, tylko skoro ustaliliśmy pewne rzeczy to się tego trzymajmy, żeby nie wpisywać w konkretne wątki tego co nie dotyczy bezpośrednio tematu - po to chyba Pan Moderator Admin(ek) umożliwił to i to także na nasze postulaty... ;-)
deta 2008-01-18 17:34   
deta - Profil deta
SZOT nie chce sie wymadrzac, ale wielokrotnie piszesz nie na temat i nikt Cie nie gani, a WRO nie ruszy przed 2012
SZOT 2008-01-18 17:11   
SZOT - Profil SZOT
deta: ale to jest wątek o terminalu we WRO i ogólnie o terminalach więc nie zaśmiecaj a załóż odrębny wątek - po to jest ta usługa aby nie robić OT-ków ;-)
deta 2008-01-18 17:07   
deta - Profil deta
A Wizzair w KTW znowu daje popalic pax. FRA HHN po 7 godz opoznienie skasowali, NYO tez, a Londyn STN opozniony 13,5 h i nikt nie daje pewnosci, ze wogole poleci. Planuja otworzyc kolejny kierunki, ciekawe czym chca latac, zgroza
korrado 2008-01-18 16:18   
korrado - Profil korrado
maxx: czyli rok 2010 raczej mało realny, bo przecież nikt nie wejdzie na plac budowy nazajutrz po wygraniu przetargu na wykonawstwo... Choć bardzo chciałbym wierzyć, że im się uda.
SZOT 2008-01-18 16:14   
SZOT - Profil SZOT
Już się powoli zabrali we WRO za teren na którym ma stanąć ten wymarzony, jedyny w swoim rodzaju terminal, piękny i przestonny - widziałem wizualizację w programie na komputerze i sobie wirtualnie pospacerowałem po terminalu - naprawdę warto poczekać i mam nadzieję, że ten akurat planowo będzie oddany...
maxx 2008-01-18 16:08   
maxx - Profil maxx
pablo: w tym to w którym? Nie dalej niż wczoraj pisaliśmy, że IT i ES też są do bani... :P A tak poważnie to projekt się robi 6 do 12 miesięcy, min. 3 miesiące na przetarg na wykonawstwo, więc 18 miesięcy to nie tak źle jeszcze.
Nie wiem jak w terminalach, ale podobno w designie obuwia Hiszpanie są debeściarscy :)
pablo 2008-01-18 15:49   
pablo - Profil pablo
Rostrzygnięcie konkursu na projek we Wrocławiu: 2006-07-01 !! W Tym kraju to chyba nic szybko się nie da zrobić :(
pablo 2008-01-18 15:42   
pablo - Profil pablo
No faktycznie renderingi nowego Wrocławia bardzo apetyczne :) Powodzenia !!
pablo 2008-01-18 15:31   
pablo - Profil pablo
bagi: to nie do końca prawda, kokurs wygrało Lamella [projektant] a Budimexu i Ferrovial tam nie ma, z resztą parę projektow konkursowuch było bardzo fajnych [widziałem na ronet]
bagi 2008-01-18 15:28   
bagi - Profil bagi
pablo: projekt w KRK wygrało konsorcjum, które budowało T2 na Okęciu!! Więcej chyba nie muszę pisac.
korrado: dzięki:)
korrado 2008-01-18 15:24   
korrado - Profil korrado
bagi: wizualizację możesz zobaczyć na stronie wrocławskiego lotniska (zastosuję się do prośby Administratora i nie podam linku, ale chyba bez problemu znajdziesz). Tam w akutalnosciach jest informacja o planach, a w niej link do pliku PDF. Faktycznie, projekt robi wrażenie.
korrado 2008-01-18 15:20   
korrado - Profil korrado
"Dzięki temu przepustowość portu lotniczego wzrośnie do 1,2 mln pasażerów rocznie" [...] "W 2007 r. wrocławski Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika obsłużył ponad 1 mln 270 tys. pasażerów". Czyli ciągle do tyłu... Prawie żaden port nie nadąża, ale też i zmiany są praktycznie wylącznie kosmetyczne. Cieszą plany Wrocławia, tyle, że uwierzę w nie, jak rozpocznie się budowa, natomiast w informacji z konferencji nie wspomniano nawet, kiedy wbiją pierwszą łopatę. A czasu zostało bardzo mało.
pablo 2008-01-18 15:02   
pablo - Profil pablo
bagi: zwycięski projekt Balic też jest super :)
bavok 2008-01-18 14:11   
bavok - Profil bavok
Zobaczymy czy będzie tak super jak skończą budowę...
bagi 2008-01-18 13:55   
bagi - Profil bagi
Zapowiada sie super!! Można gdzies jakieś plany obejrzec?? Aha Panie Kiamiński proszę wziąśc przykład!!!!
SZOT 2008-01-18 09:49   
SZOT - Profil SZOT
No, nic nowego - jednym, z najpopularniejszych kierunków jest WAW... ale ja juz nie mogę się doczekać całkiem nowego obiektu wybudowanego do 2010 roku - projekty zapierają dech w piersiach!
maxx 2008-01-18 09:38   
maxx - Profil maxx
Wkrótce otwarcie części terminalu lotniska we Wrocławiu
Na przełomie lutego i marca zostanie otwarta nowa część terminalu na wrocławskim lotnisku Strachowice. Dzięki temu przepustowość portu lotniczego wzrośnie do 1,2 mln pasażerów rocznie; lotnisko zostanie przystosowane do wymogów Układu z Schengen.
Obecnie terminal wrocławskiego lotniska ma powierzchnię ponad 6 tys. m.kw. Jak poinformowali na czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele władz lotniska, nowa część będzie miała około 2 tys. m.kw. Ponieważ terminal ma spełniać wymogi Układu z Schengen, powstały przy nim m.in. pokoje dla osób, które nie mają prawa przekraczania granicy strefy Schengen.

Podczas czwartkowej konferencji przedstawione zostały także plany inwestycyjne portu lotniczego na najbliższe lata. "Naszym największym wyzwaniem i zadaniem będzie budowa nowego terminalu, który docelowo ma mieć przepustowość rzędu 7 mln pasażerów rocznie. Całość inwestycji zaplanowano na lata 2008-2010, a koszt to około 750 mln zł" - powiedział prezes zarządu spółki Port Lotniczy Wrocław S.A. Dariusz Kuś. W ramach inwestycji, oprócz nowego terminala zaplanowano także m.in. budowę parkingów lotniskowych docelowo na ok. 3 tys. samochodów, nowego systemu dróg dojazdowych i płyty postojowej dla 7 samolotów wielkości B737, a także modernizację i rozbudowę istniejących systemów nawigacji.

W 2007 r. wrocławski Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika obsłużył ponad 1 mln 270 tys. pasażerów, co plasuje go pod tym względem na piątym miejscu w Polsce, po Warszawie, Krakowie, Katowicach i Gdańsku. Blisko 65 proc. pasażerów korzystało z tzw. tanich linii lotniczych. Najpopularniejsze kierunki połączeń wybierane przez klientów wrocławskiego lotniska to Londyn, Warszawa i Dublin.

W porównaniu z rokiem poprzednim o 71 proc. wzrósł ruch czarterowy we wrocławskim Porcie Lotniczym im. Kopernika. Najpopularniejsze kierunki lotów czarterowych to Egipt, Turcja i Tunezja.

W pierwszej połowie 2008 r. z Wrocławia uruchomione zostaną nowe połączenia do portów lotniczych: Londyn Luton (Wielka Brytania), Doncaster Sheffield (Wielka Brytania), Bournemouth (Wielka Brytania), Dusseldorf Weeze (Niemcy). Powstanie też nowe połączenie czarterowe z Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich.

(PAP)
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama