Łódzkie lotnisko inwestuje w infrastrukturę

rawie cztery hektary powierzchni ma nowa płyta postojowa dla samolotów na łódzkim lotnisku im. Reymonta. Budowa trwała dziesięć miesięcy, ale w tym tygodniu zaparkują tam już pierwsze boeingi. - Dzięki większej płycie będziemy mogli równolegle przyjmować i odprawiać więcej samolotów - mówi Wojciech Łaszkiewicz, wiceprezes łódzkiego lotniska. - Teraz, przy równoległym lądowaniu trzech czy czterech samolotów robiło się już zbyt tłoczno. Prace nad rozbudową płyty rozpoczęły się w ubiegłym roku. Najpierw teren trzeba było wyrównać, co wymagało przewiezienia 30 tysięcy wywrotek ziemi. Później zaczęło się wylewanie betonowych płyt, a następnie ich frezowanie i równanie. Teraz na płycie trwają ostatnie prace wykończeniowe, ma być oddana do użytku pod koniec tygodnia. Inwestycja kosztowała 40 mln zł, a pieniądze pochodziły z dotacji rządowej oraz kasy miasta i samorządu województwa. To jeszcze nie koniec zaplanowanych na ten rok inwestycji na lotnisku. Właśnie ruszyła budowa parkingu na 309 miejsc, który będzie zlokalizowany przed nowym terminalem. Koniec budowy zaplanowano na wrzesień. - Prace zaczęły się od infrastruktury podziemnej, czyli kanalizacji, sieci energetycznej. Wykonawca musi przełożyć sześćset metrów kanału burzowego, to potężne przedsięwzięcie - tłumaczy Łaszkiewicz. Najważniejsza i najkosztowniejsza inwestycja na lotnisku to budowa docelowego terminalu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, czyli uda się rozstrzygnąć przetarg dla wykonawcy, to roboty ruszą jesienią. Na razie wybudowano fragment drogi dojazdowej do terminalu. Co prawda kończy się ona w... lesie samosiejek, ale docelowo będzie wiodla do nowego budynku. W ten sposób pasażerowie będą mogli dotrzeć do lotniska od ul. Maratońskiej. Terminal będzie miał trzy kondygnacje, 24 tysiące metrów kwadratowych powierzchni, rocznie ma obsługiwać nawet 2 miliony pasażerów. Ma być gotowy w 2010 r. Lotnisko i Euro Łódzkie lotnisko ma szansę stać się jednym z portów przesiadkowych dla kibiców, którzy przyjadą na Euro 2012. Aby tak się stało, port musi mieć gotową płytę postojową wraz z szybkimi zjazdami z niej, drogę kołowania i większy terminal. Szefowie lotniska zapewniają, że wszystko będzie gotowe na czas Źródło:POLSKA Dziennik Łódzki
09/06/2008 19:32  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
gral 2008-06-10 00:47   
gral - Profil gral
nie, irlandzki był samolot, który został powstrzyman przez dzielny piasek :)
jsg 2008-06-09 23:55   
jsg - Profil jsg
gral: a to kot Alik jest Irlandczykiem?
gral 2008-06-09 23:41   
gral - Profil gral
a w piątek przyjedzie do Łodzi brat bliźniak Jarosław. celem wizyty Jarosława będzie wyprowadzenie na spacer kota Alika w legendarnym już piaseczku, który powstrzymał niecne próby uczynienia z Polski drugiej Irlandii
tomekk-81 2008-06-09 19:51   
tomekk-81 - Profil tomekk-81
no moze za duzo trochę wkleiłem polityki itp. ;)
tomekk-81 2008-06-09 19:34   
tomekk-81 - Profil tomekk-81
Lech Kaczyński przyjedzie do Łodzi: W czwartek przyjeżdża do Łodzi Lech Kaczyński, prezydent RP. Powodem wizyty jest oddanie do użytku płyty postojowej dla samolotów na lotnisku im. Władysława Reymonta.
Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, który w czwartek wróci do pracy po urlopie, powita Lecha Kaczyńskiego na lotnisku im. Władysława Reymonta. Odegrany zostanie hymn państwowy, prezydent dokona przeglądu Kompanii Reprezentacyjnej Państwowej Straży Granicznej, a potem weźmie udział w uroczystości poświęcenia płyty postojowej przez arcybiskupa Władysława Ziółka, metropolitę łódzkiego. Na płycie lotniska zaplanowano też przemówienia prezydentów Kaczyńskiego i Kropiwnickiego.

Po uroczystościach na lotnisku kolumna samochodów przejedzie do mauzoleum na Radogoszczu i na Stację Radegast. Około godz. 15.30 prezydent Lech Kaczyński odleci z łódzkiego lotniska do Austrii na mecz mecz polskiej reprezentacji na Euro 2008.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
tomekk-81 2008-06-09 19:33   
tomekk-81 - Profil tomekk-81
rawie cztery hektary powierzchni ma nowa płyta postojowa dla samolotów na łódzkim lotnisku im. Reymonta. Budowa trwała dziesięć miesięcy, ale w tym tygodniu zaparkują tam już pierwsze boeingi.

- Dzięki większej płycie będziemy mogli równolegle przyjmować i odprawiać więcej samolotów - mówi Wojciech Łaszkiewicz, wiceprezes łódzkiego lotniska. - Teraz, przy równoległym lądowaniu trzech czy czterech samolotów robiło się już zbyt tłoczno.

Prace nad rozbudową płyty rozpoczęły się w ubiegłym roku. Najpierw teren trzeba było wyrównać, co wymagało przewiezienia 30 tysięcy wywrotek ziemi. Później zaczęło się wylewanie betonowych płyt, a następnie ich frezowanie i równanie. Teraz na płycie trwają ostatnie prace wykończeniowe, ma być oddana do użytku pod koniec tygodnia. Inwestycja kosztowała 40 mln zł, a pieniądze pochodziły z dotacji rządowej oraz kasy miasta i samorządu województwa. To jeszcze nie koniec zaplanowanych na ten rok inwestycji na lotnisku. Właśnie ruszyła budowa parkingu na 309 miejsc, który będzie zlokalizowany przed nowym terminalem. Koniec budowy zaplanowano na wrzesień.

- Prace zaczęły się od infrastruktury podziemnej, czyli kanalizacji, sieci energetycznej. Wykonawca musi przełożyć sześćset metrów kanału burzowego, to potężne przedsięwzięcie - tłumaczy Łaszkiewicz.

Najważniejsza i najkosztowniejsza inwestycja na lotnisku to budowa docelowego terminalu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, czyli uda się rozstrzygnąć przetarg dla wykonawcy, to roboty ruszą jesienią. Na razie wybudowano fragment drogi dojazdowej do terminalu. Co prawda kończy się ona w... lesie samosiejek, ale docelowo będzie wiodla do nowego budynku. W ten sposób pasażerowie będą mogli dotrzeć do lotniska od ul. Maratońskiej. Terminal będzie miał trzy kondygnacje, 24 tysiące metrów kwadratowych powierzchni, rocznie ma obsługiwać nawet 2 miliony pasażerów. Ma być gotowy w 2010 r. Lotnisko i Euro

Łódzkie lotnisko ma szansę stać się jednym z portów przesiadkowych dla kibiców, którzy przyjadą na Euro 2012. Aby tak się stało, port musi mieć gotową płytę postojową wraz z szybkimi zjazdami z niej, drogę kołowania i większy terminal. Szefowie lotniska zapewniają, że wszystko będzie gotowe na czas Źródło:POLSKA Dziennik Łódzki
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy