Co mogę zrobić jeżeli linia lotnicza odwoła lot z powodu strajku pracowników?

Mam zarezerwowane auto, hotele itd. nawet jednodniowe opóźnienie burzy cały plan podróży, a dodatkowo generuje spore koszty. Czy można liczyć na dodatkowe odszkodowanie, oprócz przepisowych odszkodowań europejskich?
11/11/2015 11:56  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
BA850 2015-11-16 17:42   
BA850 - Profil BA850
1. dobre ubezpieczenie podróży powinno pokryć zwrot kosztów zakwaterowania
2. linia lotnicza ma obowiązek przebookować lub zwrócić kasę - twój wybór, jeśli ich własne samoloty nie latają, powinni przebookować na samoloty linii z sojuszu lub w ostateczności dowolnej innej - dzwoniąc do linii lotniczej i wyjaśniając dokładnie problem można wiele zdziałać - warto też być miłym i nie robić pyskówek agentowi, gdyż pyskówka w żaden sposób nie pomoże, a wręcz spowoduje, że agent nie będzie chciał pomóc.
Affinitor 2015-11-14 19:31   
Affinitor - Profil Affinitor
Moza w amerykańskim sadzie dałoby sie wygrać z takim argumentem, ze strajku linia mogła uniknąć, choć tez nie za bardzo w to wierze, ale w europejskim systemie prawnym opieranie sie na takiej argumentacji to raczej obiecywanie gruszek na wierzbie.
gość_35dc3 2015-11-14 16:21   
gość_35dc3 - Profil gość_35dc3
tylko, że w art wypowiada się prawnik, który zarabia na składaniu pozwów przeciwko liniom i zapewnw pobiera opłatę za wniesienie takiego pozwu.
tymczasem dyrektywa UE261 wymienia explicite strajk jako okoliczność wyłaczającą wypłatę odszkodowania (proszę czytać komentarze pod n/w artykułem)
gość_730a7 2015-11-13 14:34   
gość_730a7 - Profil gość_730a7
niekoniecznie, proponuję przeczytać artykuł z ubiegłego roku jak strajkowała lufa
zobacz link

na pewno od ręki nie wypłacą odszkodowania, ale jak się człowiek uprze i się pokłóci to wypłacają nawet w przypadku strajku. To nie jest okoliczność nadzwyczajna, mogli tego uniknąć jak by się dogadali ze związkami, mieli na to czas - strajk został został zapowiedziany z wyprzedzeniem - proponuję walczyć o swoje
Affinitor 2015-11-13 00:02   
Affinitor - Profil Affinitor
Linia lotnicza odpowiada za to, ze nie wywiązała sie z przewozu, ale nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje tegoż niewywiązania sie, niezależnie od przyczyny. Jedyne co ich ubezpieczenia obejmują to koszty zakupu potrzebnych artykułów w przypadku znacznego opoźnienia lub zagubienia bagażu, ale niestety koszty hoteli, opłaconych innych usług itd. juz nie.
gość_9eb54 2015-11-11 18:57   
gość_9eb54 - Profil gość_9eb54
przepisowe odszkodowania europejskie nie mają zastosowania w przypadku strajku. jednie zwrot lub alternatywny lot.
gość_258d5 2015-11-11 13:13   
gość_258d5 - Profil gość_258d5
Niestety nic Ci nie przysługuje poza zwrotem kosztu biletu lotniczego jeśli rejs jest odwołany lub bezpłatną zmianą na połączenia alternatywne tą samą linią (odradzam z racji strajku), linie partnerskie (o ile dysponują miejscami w tej samej kabinie podróży) lub, w ostateczności, na linie spoza aliansu w którym znajduje się strajkująca linia. Jeśli chodzi o odszkodowanie to proponuję zaprosić na drogę sądową związek zawodowy bo od linii nic ponad ww. nie otrzymasz.
irkolo 2015-11-11 12:32   
irkolo - Profil irkolo
Próbowałeś przebukować bilety?

Co do odszkodowania: "Raczej nie będą mieli na niego szans pasażerowie strajkujących niemieckich linii, czyli przede wszystkim Lufthansy. To wszystko z powodu orzeczenia niemieckiego Trybunału Federalnego w Karlsruhe, który zadecydował, że pasażerom linii lotniczych nie przysługuje odszkodowanie, jeżeli ich lot został odwołany z powodu strajku.

Pozew przeciwko Lufthansie złożyło dwóch pasażerów, którzy z powodu strajku pilotów musieli w Miami na Florydzie w USA czekać przez kilka dni na połączenie. Linia lotnicza nie paliła się do zapłaty, gdyż nie było jasności co do tego, czy rzeczywiście pasażerom przysługuje roszczenie o zadośćuczynienie. Część sędziów stała na stanowisku, że linie lotnicze są w stanie zapobiec akcjom strajkowym, dlatego nie należy ich traktować jako zdarzeń nadzwyczajnych, ale u naszych lubiących porządek sąsiadów nie było co do tego zgodności, więc sprawie przyjrzał się Trybunał. "
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama