jak płacić w Raynair nie w PLN?

jak płacić w Ryanair w oryginalnej walucie? Słyszałem że tam często jaja były, teraz sam płaciłem w EUR, tak była podana kwota, a obciążenie przyszło w PLN, na czym, przez chory kurs Ryanaira (W banku mam dużo lepszy) straciłem 7%....(a to nie był jeden bilet i suma mała nie była) Trzeba wybrać inną wersję językową? Sami obciążają jak chcą?
09/06/2014 16:16  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
robert7 2014-06-12 12:39   
robert7 - Profil robert7
Tak, EJ często lata na lepsze lotniska i ma pełną siatkę z Berlina, więc jest to dobra oferta dla wszystkich na zachód od linii Katowice-Łódź-Gdańsk. Zwłaszcza, że transfer PBusem czy Fallow do Berlina już od 1 zł. FR ma hity
tomeks 2014-06-12 12:06   
tomeks - Profil tomeks
robert7: samolot easyJeta widziałem w DUB raz (a jestem na lotnisku 5 razy w tygodniu) - jak w Belfaście był alarm bombowy. Więc rada może dobra ale nie dla wszystkich... Choć muszę przyznać, że kiedy kiedyś potrzebowałem lecieć do Paryża to Aer Lingus okazał się tańszy, w dodatku na CDG.
robert7 2014-06-12 11:10   
robert7 - Profil robert7
Jest prosta metoda na koszty transakcyjne FR - latać EasyJet, cena w PLN, obciążenie w PLN, rabat za powrotny, rabat na 2 osoby, patenty...

W efekcie końcowe obciążenie konta ok. 50zł mniej niż cena wyjściowa.
banan86 2014-06-12 08:54   
banan86 - Profil banan86
Jak coś to z chęcią (bezpłatnie) mógłbym napisać kilka takich rzeczy o ile powstanie osobna sekcja "Porady przed lotem" :)
banan86 2014-06-12 08:49   
banan86 - Profil banan86
Może w ogóle mogłaby powstać osobna sekcja na portalu na artykuły z typowymi poradami: właśnie jak uniknąć przewalutowania, jak wyglądają procedury lotniskowe krok po kroku, jaka pomoc przysługuje niepełnosprawnym, jakie jest ryzyko podróżując low-costami z przesiadką, jak zorganizować podróż z małym dzieckiem, jak przełamać starch przed lataniem, itp. Takie artykuły pojawiały się na tym portalu jako newsy, ale teraz po długich miesiącach nawet nam ciężko byłoby je odkopać... a co dopiero mówić przypadkowemu gościowi który pierwszy raz jest na tym portalu i ma przed sobą pierwszy lot samolotem.
krzysiekl 2014-06-11 20:32   
krzysiekl - Profil krzysiekl
tzn jak uniknac przewalutowania;) ale to w sumie nie trzeba dużo...wystarczy krótki artykuł przypominający (dla nowych osób, albo po zmienie strony przewoźnika) co jakis czas..nawet screenów nie trzeba;)
banan86 2014-06-11 15:09   
banan86 - Profil banan86
i dlatego uwazam, ze bardzo by sie przydal artykul (z print screenami) dla laikow objasniajacy krok po kroku jak uniknac podwojnego przewalutowania
krzysiekl 2014-06-11 15:02   
krzysiekl - Profil krzysiekl
@banan86
przewalutowanie w czasie autoryzacji jest tylko poglądowe i może być inne niż to na które ostatecznie przyjdzie obciążenie, a kwota ta nie musi mieć nic wspólnego z kwotą podawaną przez Ryanair. W powyższym przykładzie kluczowe jest to, że wiesz by odznaczyć ten kwadracik. Gdyby na skutek jakiegoś błędy w systemie Ryanair jednak obciążył kartę po swoim kursie w PLN to by przeszło spokojnie.
banan86 2014-06-11 13:43   
banan86 - Profil banan86
krzysiekl: wpisuje do karty wirtualnej kwotę którą RyanAir mi przelicza na złotówki według ich kursu na stronie. Następnie zaznaczam kwadracik, że nie zgadzam się na przeliczanie waluty po tym kursie i w efekcie płacę w złotkówkach a nie w euro :) No ale wszystko zależy od waluty na twoim koncie bankowym
krzysiekl 2014-06-10 12:42   
krzysiekl - Profil krzysiekl
dokładnie tak, więc jakby np. nie dali innej opcji jak zakup w PLN po ich kursie to bym był zadowolony, a tak to czuję się sprytnie oszukany:P
marcowy 2014-06-10 12:15   
marcowy - Profil marcowy
krzysiekl: czyli reasumując i tak byli najtańsi :)
krzysiekl 2014-06-10 12:11   
krzysiekl - Profil krzysiekl
ale placac w walucie nigdy do konca nie wiesz ile zaplacisz (chyba, ze karta jest w walucie transakcji;)
banan86 2014-06-10 11:57   
banan86 - Profil banan86
dlatego ja korzystam z karty wirtualnej ktora trzeba zaladowac przed kazda transakcja konkretna kwota i jesli sprzedawca probuje sciagnac wiecej (z powodu przewalutowania) to transakcja po prostu bedzie odrzucona
krzysiekl 2014-06-10 11:45   
krzysiekl - Profil krzysiekl
jedno co mogą na plus dla FR powiedzieć, to że gdyby nie oni to musiałbym zapłacić _znacznie_ więcej za lot z przesiadkami, stracić dużo czasu i może w ogóle zmienić plany podróży. ale krwi mi napsuli strasznie, że mnie tak nabili w butelkę (i już się nie cieszę na podróż z nimi...)
krzysiekl 2014-06-10 11:36   
krzysiekl - Profil krzysiekl
@marcowy co do kursów citi to wcale nie są najgorsze (według tego jak płaciłem ich kartą ostatnio), jedne z najgorszych kursy przy płaceniu kartą (lepszy przy bankomatach) ma AliorBank. Tutaj faktycznie przeliczenie Ryanair dało lepsze kurs od AliorBanku. mBank z kolei przy kartach przeliczanych według Mastercard czyli zbliżonego do średniego dodaje 5%
krzysiekl 2014-06-10 11:20   
krzysiekl - Profil krzysiekl
@ tomeks
ale może wcześniej o tym poinformować, że taki ma zamiar, może też zmienić kwotę pokazywaną na podsumowaniu a nie tylko dodać gdzieś informację o takim przewalutowaniu. Dobre byłoby też informowanie w kolejnym kroku po podaniu danych karty i kliknięciu 'kup'.
tomeks 2014-06-10 10:56   
tomeks - Profil tomeks
krzysiekl: ta informacja nie może pojawić się wcześniej. Dopiero na podstawie nr karty (pierwsze sześć cyfr) FR ustala kraj wydania karty i na taką walutę proponuje przeliczenie.
dgtljnk: oczywiście, że FR ma z tego zysk. Tobie przeliczą po kursie mocno złodziejskim, a sami z bankiem pewnie mają wynegocjowany najlepszy z możliwych.
W normalnych sklepach też to niestety można spotkać. Pierwszy raz dałem się naciąć. Zauważcie, że czasami przed podaniem PINu trzeba zatwierdzić kwotę. To wtedy przeliczają.
krzysiekl 2014-06-10 10:31   
krzysiekl - Profil krzysiekl
@marcowy
bank nie stosuje aż takich sztuczek jak Ryanair. Wyświetlanie jednej kwoty jak byk w EUR, a małą czcionką gdzieś w zupełnie innym miejscu, że obciąży jednak w PLN i to dopiero po podaniu części danych karty na formularzu - łatwo nie zauważyć.
krzysiekl 2014-06-10 10:28   
krzysiekl - Profil krzysiekl
@marcowy
mam kartę przeliczaną bezpośrednio na PLN po kursie Mastercard. Ryanair przeliczył transakcję po kursie 4.43644 (4 czerwiec). Tego dnia kupiłem jeszcze bilety u innego przewoźnika też w EUR, tą samą kartą, uczciwie obciążyli w EUR bez podstępów jak tu oszukać klienta, kurs wyszedł 4,1676. Oba bilety nie były na trasie z Polski.
marcowy 2014-06-10 09:16   
marcowy - Profil marcowy
no i oczywiście zabrakło jeszcze jadnego ważengo słówka: jest to kurs "kupna" oczywiście. ja bym osobiście dał spokój FR - większymi złodziejami są banki. Przykładowo: W maju płaciłem za kilka tarnsakcji w USA: przy średnim NBP 3,03 kurs rozliczeniowy wyniósł: 3,22 :)
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy