Madera w czerwcu

Wybieram sie na Madere w czerwcu i mam pytanie czy ktos mial okazje byc tam po nawalnicy w 2010 roku ? Jaki jest stan wyspy teraz ? ktore czesci byly najbardziej zniszczone ?
19/03/2011 00:36  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
ktgracz 2011-03-23 09:13   
ktgracz - Profil ktgracz
Jedyne co pozostało i jest wyraźnie widoczne/ nowe, to hałdy ziemi i kamieni patrząc w lewo od mariny na zdj. Te katastroficzne obraz w mediach i szum był o obszar wielkości 800m x 100m. Spadło wtedy (taki dzień się zdarza 2-3x w roku) 165 ltr na m2 w ciągu doby, z tą różnica, że tym razem w ciągu jednej godziny opadu było 58ltr/ h (nie na 24h, a w ciągu 1h!) i jak całość z powierzchni ok. 100km2 otaczających zatokę Funchal gór, zlała się trzema nitkami w dwa miejsca w porcie, tak musiało się stać, o czym mieszkańcy nie raz ostrzegali lokalne władze... ;/
zobacz link
ktgracz 2011-03-23 08:50   
ktgracz - Profil ktgracz
andrzejtoulon: ale o co chodzi.. ;) zniszczenia były tylko w Funchal i to tylko w dolnej części (kamienie/ głazy z gór zatykają ujście i piętrzą wodę) pomiędzy dwoma głównymi kanałami burzowymi. Ulice lśniły już po tygodniu, bo to nie Haiti - tam mają dużo ciężkiego sprzętu i zasuwali dzień i noc 3-4 dni aż wszystko wywieźli :-)
andrzejtoulon 2011-03-20 16:16   
andrzejtoulon - Profil andrzejtoulon
Dzieki wam , z tego co piszecie prosciej bedzie wynajac samochod, i chyba tak zrobie, Andrzeju dzieki rowniez za super fotki :)
humbak 2011-03-19 18:40   
humbak - Profil humbak
andrzeju: Oczywiście, ze to zależy od sezonu!!!! W listopadzie mało autobusów jeździ w góry.
andrzej 2011-03-19 18:19   
andrzej - Profil andrzej
humbak: przed wynajęciem auta dokładnie przestudiowałem rozkład, pytałem się w tourist info w Funchal i wnioski były takie, że żadne autobusy tam nie jeżdżą. Nie wiem może dlatego, że byłem w listopadzie, a w sezonie to inaczej wygląda ?
humbak 2011-03-19 18:10   
humbak - Profil humbak
andrzeju: ALeż można podjechac autobusem na jeden koniec lewady, a wrócić autobusem z drugiego. TYlko tzreba dobrze przestudiowac rozkłady jazdy, aby nie zostać w górach bez transportu.
humbak 2011-03-19 18:09   
humbak - Profil humbak
A przypomniało mi się, że jak ja byłem w zesżłym roku, to szczyty były zamknięte totalnie z powodu tego zalania. Trzeba sprawdzić, jak jest teraz...
andrzej 2011-03-19 17:56   
andrzej - Profil andrzej
Niestety tak to wygląda na Maderze, że trzeba zwykle chodzić w obie strony tą samą drogą. Jest jeszcze opcja wykupienia wycieczek w góry z tamtejszych biur podróży. Wtedy początek i koniec jest zwykle w innym miejscu. Tylko jest to dużo droższe niż wynajęcie auta, ponadto nie każdy lubi chodzić grupą z obcymi ludźmi.
andrzej 2011-03-19 17:54   
andrzej - Profil andrzej
humbak: Nie da się. Autobus nie jeździ na Pico Ruivo, do Queimades, Teixeiry czy Rabacal. Oczywiście można podjechać autobusem gdzieś pod początek podjazdów do tych miejsc i potem zapychać godzinę czy dwie w jedną stronę asfaltem tylko jaki w tym sens ?
humbak 2011-03-19 17:44   
humbak - Profil humbak
Samochód ma tylko taką wadę, że jak się dojedzie do startu lewady i nią pójdzie, to nie ma jak w niego wsiąść z końca lewady. :o)
humbak 2011-03-19 17:43   
humbak - Profil humbak
andrzeju: Do miejsc, o których psizesz, da się dojechac autobusem, ale tzreba się stosowac do rozkłądu jazdy. A niekiedy jedzie tylko raz dziennie.
andrzej 2011-03-19 17:28   
andrzej - Profil andrzej
Jak chcesz zobaczyć najciekawsze rzeczy na Maderze to właściwie jesteś skazany na wynajęcie samochodu. Ewentualnie możesz stopować ale ja nie widziałem nikogo kto by próbował łapać okazję na Maderze więc nie wiem jak to wyjdzie w praktyce. Wracając do meritum: auto jest konieczne ponieważ do miejsc, gdzie zaczynają się najciekawsze na wyspie szlaki np. na Pico Ruivo czy po ciekawszych lewadach nie da się dojechać komunikacją publiczną. Korzystając z autobusów możesz za to spokojnie zwiedzić południową część wyspy wokół Funchal np. Ponta de Sao Laurento, Machico, Cabo de Girao. Trochę moich wrażeń i zdjęć z wyspy w linku. Zapraszam
zobacz link
humbak 2011-03-19 17:23   
humbak - Profil humbak
Zdecydowanie samochód! Komunikacja miejska jest podzilona na 5 różnych firm o 5 różnych systemach biletówych. Jest słaba poza Funchal.
lukasos 2011-03-19 16:41   
lukasos - Profil lukasos
Zdecydowanie wynająć samochód.
Bynajmniej ja sobie nie wyobrażam zwiedzania całej Madery bez samochodu.
Byłem w Lutym 2011, i większych zniszczeń nie widziałem jako tako, a samą wyspę naprawdę Polecam.
andrzejtoulon 2011-03-19 00:45   
andrzejtoulon - Profil andrzejtoulon
jeszcze jedno pytanie : czy wynajac samochod czy mozna sie obejsc bez ?
andrzejtoulon 2011-03-19 00:43   
andrzejtoulon - Profil andrzejtoulon
No wlasnie to mialem ochote uslyszec :) dzieki
humbak 2011-03-19 00:40   
humbak - Profil humbak
andrzejtoulonie: Jest ok. Niektóre lewady są zamknięte, podobnie jak fragmenty owej malowniczej drogi północnej na klifie, ale generalnie nie ma problemów z tym, aby w pełni rozkoszować się Maderą.
andrzejtoulon 2011-03-19 00:36   
andrzejtoulon - Profil andrzejtoulon
Wybieram sie na Madere w czerwcu i mam pytanie czy ktos mial okazje byc tam po nawalnicy w 2010 roku ? Jaki jest stan wyspy teraz ? ktore czesci byly najbardziej zniszczone ?
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy