Do Shannon i Edynburga

Do Shannon i Edynburga Dzisiaj (30.10) linie lotnicze Centralwings inaugurują połączenie z Warszawy do irlandzkiego Shannon. Dzień później przewoźnik rozpocznie regularne rejsy z warszawskiego Okęcia do Edynburga, stolicy Szkocji. Edynburg jest stolicą Szkocji od 1437 roku. Najstarsze, do dziś istniejące budynki tego miasta pochodzą z początków XVII wieku. Jedną z jego największych atrakcji...
30/10/2005 12:51   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
gosc_Old 2005-11-08 14:25   
gosc_Old - Profil gosc_Old
Centralwings kasuje połaczenie do Hanoweru z Warszawy po 8 stycznia. Tylko czemu przed marcowymi targami CeBIT ? Kiedy jak kiedy, ale w marcu mieliby na tym kierunku obłożenie. Wystarczyłoby skasowanie na sezon letni. Przy okazji ich system rezerwacyjny pokazuje wykupione miejsca na ten kierunek do końca stycznie ! To także a propos kasowania kierunków przez WizzAir. Jak widac wirus okazał się zaraźliwy i zakażeni chorują mocniej, niż prekursor.
marqoos_pl 2005-11-02 09:51   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
AirLithuania nie miała obłożenia w samolotach, bo prawie nikt nie wiedział o tym połączeniu. Prawie całkowity brak reklamy tego połączenia spowodował, że klienci nie byli zainteresowani, a linia musiała zrezygnować z tego pomysłu.

A wracając do tematu Centralwings'a, to Irlandia jest na prawdę dobrym pomysłem. Z południa Polski bardzo dużo osób podróżuje do Irlandii do pracy, ale także turystycznie. Sky z Krakowa ma na prawdę super wyniki. AerLingus też ma połączenie z Dublinem, ale znów ZERO REKLAMY, więc sprzedaż nie jest taka dobra już (mimo, ze mają czasem dużo lepsze ceny niż Sky). CW powinien coś pomyśleć o nowych połączeniach z Krakowa. Moze Cork. W tym momencie można sie tam dostać jedynie CSA (KRK-PRG-ORK) lub MALEV-em (KRK-BUD-ORK), a zainteresowanie jest bardzo duże.
maxx 2005-11-01 18:24   
maxx - Profil maxx
No tu masz rację, mamy wskaźnik latalności 8 razy mniejszy niż średnia w UE :) Z tym że przeciętny czytelnik Pasażera mocno zawyża średnią.
Z tych promów spora część to jednak kierowcy samochodów...
chris 2005-11-01 17:05   
chris - Profil chris
Maxx : Oslo to jednak nie Sztokholm.
Zarowno jesli chodzi o turystyke jak i Polonie oraz ludzi tu pracujacych.
Mysle ze dlatego AirLithuanii sie nie udalo, nie wiem tez jakie mieli ceny.
Gdansk z kierunkiem Sztokholm ma duze szanse powodzenia. Wiesz ile ludzi plywa do Nynashamen kilka razy w tygodniu i to za duzo wieksze pieniadze ?, no i rejs trwa 18 h ... To sa potencjani klienci Wizza. Tylko musza sie przekonac, ze jest naprawde tanio. Wez tez pod uwage ze wiekszosc ludzi w PL wogole nie leciala jeszcze samolotem.
maxx 2005-11-01 15:44   
maxx - Profil maxx
Chris: Zwracam honor, faktycznie było mlądowanie. Ale na serio zainteresowanie nie było oszałamiające. Podobnie z AirLithuanią do Oslo. Być może Norwegianowi się uda. Ale proszę spójrz z innej strony - na przykład skocz przy okazji na dworzec PKS i zobacz, dokąd jeżdżą autobusy międzynarodowe. To są właśnie docelowi klienci low-costów.
chris 2005-11-01 12:27   
chris - Profil chris
Maxx : Trudno zeby lotniska byly tylko w centrach miast. Glownym miedzynarodowym lotniskiem Sztokholmu jest Arlanda ale nie jedynym ! Co to ma do poprawienia humoru skad ja latam. Mam lepsze i tansze polaczenie do Polski ze Skavsty niz z Arlandy wiec mam lepszy humor latajac akurat ze Skavsty. Zreszta az tak malym lotniskiem Skavsta nie jest , prognozy mowia o 5 mln paxow, lotnisko posiada juz polaczenia nawet tak odlegle jak Bangkok i sa plany dalszego rozwoju tego lotniska, lacznie z polaczeniem szybka koleja typu Arlanda Express z centrum Sztokholmu. Ponadto sprawdz sobie ile osob wysiadajac z samolotu na Skavscie skieruje sie do Nykoping a ile do Sztokholmu. Wtedy bedziesz mial odpowiedz dlaczego to lotnisko nazywa sie Sztokholm Skavsta.
Co to Twojej uwagi na temat lotow Wizza z Gdanska to nie masz racji. Tam bylo tylko kilka polaczen plus skandal ze straza graniczna wiec trudno aby ludzie kupowali bilety nie bedac pewni lotu ... To bylo zbyt krotko aby sie udalo. Moize nie pamietasz ale lot Wizza byl z miedzyladowaniem. Lecialem tym pierwszym lotem ktory zablokowala straz graniczna, w Gdansku samolot wyladowal i zostalo 40 wolnych miejsc - tyle mialo wsiasc ludzi w Gdansku. Nie napisalem tez ze Szwecja jest najbardziej popularnym kierunkiem polakow. Napisalem ze jest na 3 miejscu po UK i Irlandii , a to wystarczy zeby nie traktowac tego polaczenia sezonowo.
Gdyby Wizz wozil puste samoloty to wierz mi ze tego polaczenia dawno by nie bylo, a jakos polaczenie Sztokholm-Katowice dziala juz 16 miesiac ...
maxx 2005-11-01 12:02   
maxx - Profil maxx
chris: Jeszcze na pociechę: dziś Wizz ma 8+ godzin opóźnienia porannego lotu KTW-CIA. Chyba lepiej mieć odwołanie wcześniej niż kwitnąć cały dzień w Pyrzowicach... :)
maxx 2005-11-01 11:59   
maxx - Profil maxx
chris: Ale tu chodzi o zasadę :) To jest ta symboliczna różnica. O ile lotnisko El Prat to lotnisko mniej lub bardziej w Barcelonie, podłączone zresztą siecią kolejki Cercanias/Rodalies, to Girona już w żadnym razie nie. A niektórzy podają nadal Girona/Barcelona... Tak samo jak twierdzenie, że Malmoe-Sturup to Kopenhaga, a Bratysława (lotnisko im. Stefanika) to Wiedeń. Albo że Luton to Londyn :) Albo że Prestwick to Glasgow. Albo że Bergamo to Mediolan, a Beauvais to Paryż. Albo że Charleroi jest w Brukseli... Wymieniać dalej? Pół rozkładu Ryanaira tak wygląda, i niestety Wizzaira i Skyeurope też. Stąd moje twierdzenie, że jest róznica między Nykoping i Sztokholmem.
Przyjęło się mówić, że lotniskiem Sztokholmu jest Arlanda (ARN), o ile pamiętam to 40km od centrum, z pięcioma terminalami, autostradą i czterema stacjami kolejki podmiejskiej. Z Arlandy lata z 50 linii lotniczych, ze Skavsta/NYO i Vasteras/VST tylko po kilka, w tym oczywiście Ryanair. No chyba że chcesz sobie poprawić nastrój, to możemy mówić Sztokholm.
maxx 2005-11-01 11:43   
maxx - Profil maxx
chris:
Tylko trzy Państwa UE otworzyły w pełni rynek pracy: UK, IE i właśnie Szwecja. Nie sztuka być trzecim z trzech ;) Statystyka nie kłamie - działającym przez jakis czas połączeniem Wizza GDN-NYO odleciały 42 osoby w marcu i 134 osoby w kwietniu 2005 (dane portu lotniczego). Razem 176 pax - to nawet nie jest jeden samolot, a lotów było kilka. Luton lata na obłożeniu 90%. W tym samym czasie odleciało z Gdańska samym SASem do CPH 10.066 pasażerów. Czaisz różnicę? Naprawdę ani Szwecja, ani Norwegia, ani Dania nie jest najbardziej popularnym kierunkiem podróży Polaków.
chris 2005-11-01 11:28   
chris - Profil chris
gosc_styrian : Nie piszemy o tym jaki kod ma lotnisko tylko gdzie sie znajduje ... a znajduje sie w Skavsta i tak sie nazywa. Podazajac tym tropem mozna by powiedziec ze lotnisko w Katowicach znajduje sie w dajmy na to Siewierzu bo taki moglo by miec kod, a samolot faktycznie laduje w Pyrzowicach. Wiec czy sie komus to podoba czy nie to jest to lotnisko Sztokholm Skavsta i koniec. Sprzeczanie sie gdzie jest i dlaczego sie nazywa tak a nie inaczej uwazam za dziecinne. Gdybym napisal ze lecac Lotem wyladowalem na lotnisku w Sztokolmie to czy zaraz podniasa sie glosy sprzeciwu na tej liscie ze to nie Sztokholm tylko ARLANDA ? Dajcie sobie lna uz... Dla niektorych linii lotniczych lotnisko w Vasteras to tez Sztokholm ...
gosc_styri 2005-11-01 10:42   
gosc_styri - Profil gosc_styri
Skavsta to lotnisko w Nykoping - ma kod IATA 'NYO' jak Nykoping.
chris 2005-11-01 10:37   
chris - Profil chris
Maxx: Po pierwsze nie chamy , po drugie nie Nykoping tylko Skavsta jesli juz nazwa Sztokholm ci sie nie podoba. Do Szwecji b. duzo Polakow jezdzi do pracy i to nie tylko sezonowej. Po UK i Irlandii to trzeci zarobkowy kierunek Polakw w UE.
maxx 2005-11-01 08:51   
maxx - Profil maxx
chris: Chamy, po prostu chamy. Ale wtorki to zawsze najsłabsze, najtańsze dni. Dlatego zresztą je lubię i latam - taniej i luźniej.
Jedna uwaga: Gwoli ścisłości - nie żaden Sztokholm, tylko Ny:koping. Zastanawiam się, kiedy Wizz pójdzie w końcu po rozum do głowy i zauważy, że do Szwecji Polaków statystycznie mało ciągnie, więcej jest nas w UK, IE, Hiszpanii i Włoszech. Są we Włoszech całe miasta, jak Bolonia, gdzie zwarty trzon opiekunek i gospoś stanowią panie z Polski... Chętnie wpadną na weekend do domu.
chris 2005-11-01 00:02   
chris - Profil chris
Maxx : Na 27 lotów odwołali mi 2 więc statystycznie może nie jest tak źle.
Mówię o trasie Katowice-Sztokholm.
We wrześniu zmienili rozkład i zniknął piątkowy lot więc przebookowałem na czwartek , ale tym razem znika lot 17.11 ( wtorek ) tylko z tą datą więc podejrzewam że nie sprzedali lotu po prostu... Dla mnie jest to kierunek do Sztokholmu, ale tym samym nie ma Wizza w tym dniu w kierunku przeciwnym i myśle że na trasie W-wa - Sztokholm jest to samo bo to ten sam samolot. Dobra rada zerkać co jakiś czas do rezerwacji bo jak coś zmienią to rezerwacja znika lub pojawia się zablokowana kwota w rezerwacji jeśli dotyczy to tylko 1 lotu . Lepiej wcześniej sprawdzić bo Wizz czeka ile się da ustawowo aby w przypadku rezygnacji klienta mieć jego pieniądze jak najdłużej na koncie.
maxx 2005-10-31 23:48   
maxx - Profil maxx
chris: Jak Ci rozwalają podróż, to zwracają za całość niewykorzystanych jeszcze lotów, jeśli przestały Ci pasować. Nawet nie musi być jedna rezerwacja, byle podróżny ten sam. Ale _jaki_ lot odwołali, w którą strone? Na serio latanie lowcostem poniżej 50% zapełnienia przynosi straty, choć Wizz długo latał tak na starcie. Za to teraz mają bardzo ładne obłożenie na niektórych trasach. LOT też odwołuje, i to chamsko - wstajesz o 4 rano na poranny lot, przyjeżdżasz, a tu autokar ;) (stary numer w Bydgoszczy) ewentualnie leć sobie następnym lotem parę godzin później. Za to leciałem nie odwołaną AirEuropą z Madrytu do Malagi, na pokładzie było może z 20 osób (737-800), ale poleciał i doleciał. Prawdziwe chamstwo zrobił swego czasu AirBerlin - skasował mi lot z DUS rozwalając mi transport z wakacji w ostatnim momencie. Więc prośba nie czepiać się tego Wizza, jak na świeżą linię ładnie lata.
chris 2005-10-31 22:35   
chris - Profil chris
No jak widac mozna. To moj drugi odwolany lot. 1 odwołali mi we wrześniu. Najgorsze jest to że to nie znika połączenie, tylko pewnie nie nazbierali pasażerów.
gosc_dunka 2005-10-31 22:23   
gosc_dunka - Profil gosc_dunka
co sie dzieje z wizzem tak niemozna !!
chris 2005-10-31 22:16   
chris - Profil chris
Nie na temat ale nie mam gdzie spytac : Wizz znowu odwołał mi lot. Z tego nowego prawa lotniczego wynika że jak mnie poinformuje conajmniej 14 dni przed odlotem to nie przysługuje mi odszkodowanie tylko zwrot pieniędzy lub bezpłatna zamiana na inny lot. Ale pytanie jest takie co jeśli na tej samej rezerwacji mam 2 loty. Odwołują tylko jeden lot tzn ten powrotny . Czy w takiej sytuacji przysługuje mi bezpłatna zamiana 2 lotów ?
gosc_maofd 2005-10-31 20:36   
gosc_maofd - Profil gosc_maofd
uwazam ze porazką jest rozwijanie calej siatki połączeń tylko z w-wy. Reklamują się, że mają bazy w Krakowie, Katowicach i chyba w Gdańsku. Zajefajna baza po 3 destynacje z regionu. A co do połączeń z lotnisk regionalnych to niestety przez lata panowania polityki centralnej cierpieć będziemy nadal. Zauważcie, że nowi przewoźnicy (z wyjątkiem Ryana), którzy w chodzą na nasz rynek zawsze mają połączenia z w-wą i ewentualnie z 1 lub 2-oma lotniskami regionalnymi. Wydaje mi się, że jest to skutek wieloletniej marginalizacji innych lotnisk na korzyść tego pseudo-hubu. To samo robi nasz narodowy przewoźnik. Do ilu krajów lata z lotnisk regionalnych w porównaniu do w-wy. Żenada. Podejrzewa, że dalsza taka polityka służy bardzo mocno rozwojowi low-costów i innych przewoźników w regionie a nasz przewoźnik razem z synem centralem upadną przez bandę nieudaczników i cwaniaków, którzy do tego doprowadzą. Smutna nasza rzeczywistość. :(
roberto 2005-10-31 19:01   
roberto - Profil roberto
dlugo raczej czekac nie bedziemy.. ja mysle ze za kilka lat do 5-6 lotnisk regionalnych bedzie latal i swiss i air france i allitalia ;)
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy