Poznań: Duży spadek w styczniu

Poznań: Duży spadek w styczniu Port lotniczy Poznań-Ławica obsłużył w styczniu 2013 r. 77 274 pasażerów. To spadek aż o 19,3 procenta w porównaniu do stycznia ubiegłego roku. Wtedy liczba odprawionych podróżnych wyniosła 95 801 osób.W styczniu w poznańskim lotnisku odbyło się 1 286 operacji lotniczych. W ruchu regularnym obsłużono 69 926 pasażerów (spadek o 17,5%)W ruchu czarterowym odprawionych zostało...
11/02/2013 14:22   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
mrader 2013-02-12 23:03   
mrader - Profil mrader
o,my..gosh...ten spadek chyba nie przez to,że jako Wielkopolanin latam z/do Pomorza. ;D
gosc_9d56b 2013-02-12 22:15   
gosc_9d56b - Profil gosc_9d56b
Ferie feriami, ale są też inne czynniki. POZ to zdecydowanie najmniej przyjazny port dla pasażera. Same "sad faces", na parkingu terminowym nie ma możliwości płatności kartą (120 zł za 3 doby, np.) strona internetowa, mimo, że odświeżona - wciąż kiepska. Ubywa połączeń, a mimo to jedne z wyższych opłat lotniskowych (!). Generalizując - zarząd powinien się zastanowić nad dymisją. Nowy terminal bardzo ładny, ale o rękawach nikt nie pomyślał - sprawdźcie ile kosztował! Jak wspomniałem ubywa połączeń: FRA, WAW, Ryan ze swoimi. Potrzebna jest nowa strategia, podmuch świeżości dla tego portu. Piszę to z żalem, bom Poznaniak.
as77 2013-02-12 18:41   
as77 - Profil as77
Jakie ferie? POZ traci z 2 powodow: Po pierwsze ciecia siatki - nie ma Madrytu, Bolonii, Mediolanu, Barcelony, jakis czas temu ograniczono tez Frankfurt... Poza tym przy tak slabej siatce czesc pasazerow automatycznie wybrala Berlin czy Wroclaw. Poznan musi szybko przyciagnac baze Ryanaira, bo ten jest bardzo zadowolony ze wspolpracy z Wroclawiem i planuje we WRO zbazowac kolejne 3 maszyny i otwierac kolejne kierunki :D Czas dziala na niekorzysc Poznania...
gosc_5571a 2013-02-12 15:58   
gosc_5571a - Profil gosc_5571a
Tak czytam te wpisy i aż skóra cierpnie... Sami specjaliści... Szanowni forumowicze - tak się składa, że okres ferii zimowych ma OGROMNY wpływ na wiele dziedzin gospodarki. Przede wszystkim ma tu znaczenie krótki okres (2 tygodnie) czyli praktycznie bardzo zwarty czas wyjazdów, w przeciwieństwie do letniego sezonu urlopowego, który rozciąga się praktycznie od czerwca do końca września. Wystarczy zagłębić się w różne badania gospodarki, by ocenić jaki wpływ mają zimowe ferie. Własnie ze względu na ich krótki czas i intensywność wyjazdów, już sporo lat wstecz zdecydowano o rozdzieleniu terminów ferii w czasie na poszczególne regiony kraju. Zatem może nie jest to wpływ decydujący na spadek procentów w Poznaniu, ale na pewno można przyjąć, że okres ten jest jednym z czynników osłabiających wynik.
tomic 2013-02-12 14:03   
tomic - Profil tomic
forplay: trudno tu dyskutować i nikt nikogo jednoznacznie nie przekona, bo nie ma danych dotyczących powodów dla których ludzie latają lub nie. Można tylko domyślać się na podstawie własnych obserwacji lub domysłów, a widać mamy inne. Ty twierdzisz, że ludzie w czasie ferii zimowych latają liniami regularnymi tak samo często jak poza nimi, a ja, że rzadziej ze względu na urlopy. Co do spadku 35% w charterach to uważam, że gdyby nie ferie, to spadek byłby jeszcze wyższy, czyli np. o 40%. Podkreślam jeszcze raz: nie chodzi mi o spadek/wzrost absolutny, tylko o dodatkowy czynnik wpływający na wynik.
forplay 2013-02-12 12:43   
forplay - Profil forplay
i jeszcze idąc tropem ferii - czas wypoczynku jak piszesz - Poznań miał ferie w styczniu co oznacza ze ludzie powinni lecieć odpocząć - a ty spadek 35% w czarterach. Nie twierdzę że mam całkowitą rację bo na wyjazdy wpływ ma wiele czynników - a przede wszystkim sytuacja finansowa - ale teoria o feriach jak pisałem wcześniej mnie nie przekonuje
forplay 2013-02-12 12:38   
forplay - Profil forplay
temat długości lutego jest oczywisty ale temat wpływu ferii na POZ mnie nie przekona - minimum jakie POZ musiały osiągnąć w przyszłym miesiącu to 2-3% na plusie - wtedy miałyby sens teorie o feriach
tomic 2013-02-12 11:56   
tomic - Profil tomic
..nie wycofując się z poniszego komentarza dodam, że w lutym tego roku negatywnie na wynikach lotnisk odbije się jeszcze fakt, że będziemy mieli tylko 28 dni a nie 29 dni jak w roku ubiegłym - czyli 3.5% ruchu mniej. Tylko proszę nie kwestionuj i tego, bo już dyskusja na ten temat się rok temu na tym forum odbyła.
tomic 2013-02-12 11:47   
tomic - Profil tomic
forplay: gdyby nie było różnic sezonowych to by nie podawano wzrostów/spadków wobec tego samego okresu poprzedniego roku tylko wobec poprzedniego miesiąca. Podobnie jest np. ze stopą bezrobocia. Skąd wynikają więc według Ciebie różnice w ruchu pasażerskim w różnych miesiącach skoro ilość oferowanych miejsc jest praktycznie dokładnie taka sama przez cały sezon letni lub zimowy? Ano przez wiele czynników, w tym na przykład przez ruchome ferie zimowe i zachowanie potencjalnych pasażerów. Zapytaj się w swojej pracy albo na ulicy kiedy ludzie chodzą na urlopy zimą i zobaczysz co odpowiedzą. Zobacz sobie jak kształtują się ceny biletów w okresie ferii zimowych => wyznacznik obłożenia. Widzę, że nie przeczytałeś mojej wypowiedzi uważnie. Użyłem stwierdzenia "dodatkowy efekt sezonowy" a nie że cały spadek 19% wynika z powodu ferii zimowych. Nie twierdzę, że w lutym będzie wzrost o 19%. Ale mogę się z Tobą założyć, choćby "o honor" hehe że w lutym spadek będzie niższy niż 19%. Zakładasz się?
forplay 2013-02-12 11:00   
forplay - Profil forplay
tomic - proszę Cię - nie powielaj tej bzdury z feriami. ale ok - idąc tym tropem - w lutym powinien być 19% wzrost ruchu o nie będzie ferii a w zeszłym roku były - więc do tematu wrócimy początkiem marca
tomic 2013-02-12 09:38   
tomic - Profil tomic
forplay: wakacje są w tym samym terminie co roku. Ferie zimowe są ruchome. Spadki/wzrosty liczone są wobec tego samego okresu roku poprzedniego. W ferie zimowe, w przeciwieństwie do wakacji nie ma wzmożonego ruchu, ponieważ dużo ludzi bierze urlopy i JADĄ na narty albo siedzą w domu z dziećmi, a nie LECĄ w podróże służbowe. gosc_c0e34: spadki ogólne w Poznaniu to jedna rzecz i tu Twoje obserwacje na Ławicy są trafne; ja tylko chcę podkreślić dodatkowy efekt sezonowy . Pojaw się tu na początku marca i wyśmiej mnie jeśli lutowe spadki będą tak samo duże jak styczniowe. Jestem pewien, że nie.
mietek 2013-02-12 09:22   
mietek - Profil mietek
Czemu tak słabo?
gosc_d6c64 2013-02-12 09:03   
gosc_d6c64 - Profil gosc_d6c64
Poznań tradycyjnie był ostatni w publikacji wyników,ale teraz ostatni będzie Szczecin,bo chyba ma procentowo jeszcze większe spadki i nie chce się tym chwalić.
forplay 2013-02-12 08:50   
forplay - Profil forplay
z tą zależnością ruchu lotniczego od ferii zimowych to faktycznie gościu poszalałeś. Aż strach się bać o wyniki POZ w wakacje :P
gosc_9b0a5 2013-02-12 08:42   
gosc_9b0a5 - Profil gosc_9b0a5
" tym bardziej, że WRO rozwija się ostatnio dość niemrawie".
Tu sie usmialem. Rzuc okiem na statystyki za ostatnie12 miesiecy
gosc_cc9ea 2013-02-12 08:35   
gosc_cc9ea - Profil gosc_cc9ea
Po prostu Poznan nie ma potencjalu i tyle.
gosc_4157c 2013-02-12 08:26   
gosc_4157c - Profil gosc_4157c
Miałem wracać w sobotnie popołudnia z POZ do WAW LOTem, juz miałem 3 bilety ale niestety przewoźnik skasował połączenia i muszę powrócić do pociągu :/ Jeśli wpspółpraca portu lotniczego z przewoźnikami będzie tak wyglądała to ja i wielu innych pasażerów dziękuje za takie usługi :/
gosc_c0e34 2013-02-11 23:40   
gosc_c0e34 - Profil gosc_c0e34
nie wiedziałem, że tylu FANTASTYCZNYCH informacji można się dowiedzieć na tym forum..., jak np. to, że ferie zimowe w POZ "mają wpływ na BARDZO NISKI ruch biznesowy (służbowy)"...; nie wiem kogo forumowicz chce oszukać, ale chyba tylko siebie...; pracuję na Ławicy i z przykrością stwierdzam, że na tym lotnisku spadek goni spadek, wyniki z poprzednich miesięcy są podobnie nieciekawe i nie porównujcie się tu za bardzo z KTW (nawet po ustąpieniu przez KTW 3go miejsca na rzecz GDN), bo nie ma z czym się porównywać...; a szkoda, bo POZ mógłby stać się ważnym lotniskiem płn-zach Polski, tym bardziej, że WRO rozwija się ostatnio dość niemrawie, SZZ dopiero zaczyna myśleć o wizji swojego rozwoju, a BER to już w ogóle nie wiadomo kiedy powstanie (i pewnie jakby POZ bardzo chciał, to też mógłby powalczyć nawet o jakiś procent paxów zza Odry); niestety w porównaniu z innymi lotniskami w Polsce (nawet z tymi mniejszymi) w POZ naprawdę nic się ostatnio nie dzieje, wręcz przeciwnie, jeszcze z 10 podobnych lat a POZ będzie starał się gonić RZE...
tomic 2013-02-11 22:42   
tomic - Profil tomic
Nie zapominajmy o feriach zimowych! Znaczny spadek nie powinien tak dziwić bo w tym roku w styczniu wypadły w Poznaniu ferie zimowe, a one mają wpływ na BARDZO NISKI ruch biznesowy (służbowy). Trochę martwi spadek w charterach, ale to tylko margines całego ruchu zimą.
gosc_6a7d2 2013-02-11 20:07   
gosc_6a7d2 - Profil gosc_6a7d2
gosciu 0a64d ; ja pisałem o cargo a nie ruchu pasażerskim w styczniu , nie siedż na uszach.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy