Przewodnik - Budapeszt (Węgry)

Budapeszt to stolica Węgier, położona nad Dunajem, na skraju Wielkiej Niziny Węgierskiej. Mieszka tu 1,8 mln mieszkańców. Gospodarcze, handlowe i kulturalne centrum kraju. Siedziba władz centralnych, parlamentu.

Budapeszt powstał z 2 oddzielnych miast: Budy i Pesztu, na miejsce starej Budy; w starożytności rzymskie - Aquincum. Od 1242 Buda była stolicą Węgier, od 1350 - stałą rezydencją królów węgierskich, natomiast Peszt - ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym.Przylatując do Budapesztu samolotem wylądujemy na lotnisku Ferihegy. Jeśli podróżowaliśmy liniami Malév'u, wtedy znajdziemy się w terminalu oznaczonym jako 2a, natomiast jeśli skorzystaliśmy z usług innego przewoźnika - w terminalu 2b. Aby dostać się z lotniska do centrum miasta, możemy skorzystać z czterech możliwości przejazdu:
  • Airport Minibusz - pod wskazany adres w Budapeszcie zawiezie nas miniautobus za sumę około 1800Ft. Bilety można nabyć przy LRI Airport Passanger Service, w strefie celnej i w poczekalni.
  • Citybus - linia pospieszna, autobus zawiezie nas do placu Elżbiety (Erzsébet Tér) w samym centrum miasta, skąd bez problemu dostaniemy się do dowolnie wybranego miejsca w Budapeszcie. Pojazdy kursują mniej więcej od 5.00 rano do 21.00 wieczorem, a odjeżdżją co 30 minut (podróż trwa 45min).
  • Autobus #93 - linia normalna, zawiezie nas do krańcowej południowej stacji niebieskiej linii metra, skąd od centrum miasta i Deák Tér będzie nas dzieliło jedynie 10 przystanków jazdy podziemną kolejką.
  • Taxi - przy wyjściu z terminali do dyspozycji turysty pozostają taksówki przewoźników prywatnych i państwowych. Należy zawsze wybierać tych ostatnich (taksówki rozpoznać można po namalowanych na aucie numerach bocznych), ale i w tym przypadku przed wejściem do pojazdu należy ustalić cenę przewozu. Inaczej można być bardzo niemile zaskoczonym.


Lotniska w okolicy Budapeszt

Okazje do miasta Budapeszt

Zarezerwuj hotel

Wypożycz auto

Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy