Otwarcie nowego pirsu we Frankfurcie

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
03 października 2012 12:33
2 komentarze
Reklama

Nowy pirs A-plus stanowiący przedłużenie Terminalu 1 o długość 800 metrów został oddany do użytku po czterech latach budowy. Pierwsi pasażerowie skorzystają z nowego pirsu już 10 października. Dzięki rozbudowie, największy niemiecki port lotniczy będzie mógł obsłużyć
6 mln nowych pasażerów, co pozwoli zwiększyć całkowitą liczbę podróżnych, korzystających z lotniska we Frankfurcie do około 65 mln rocznie.

Wyłączność na korzystanie z nowego pirsu, którego budowa kosztowała 700 mln euro, ma Lufthansa oraz przewoźnicy zrzeszeni w sojuszu Star Alliance. Pirs A-plus zapewnia więcej stanowisk obsługujących największe i najdłuższe samoloty pasażerskie świata, takie jak Airbus A380 i Boeing 747-8 Intercontinental.- Jestem przekonany, że pirs A-plus zostanie doceniony przez naszych gości. Pięć nowych, ekskluzywnych poczekalni i wykorzystanie najnowszych technologii pozwoliło ustanowić nowy standard obsługi podróżnych. Dzięki nowemu pirsowi, nasza baza we Frankfurcie wychodzi na prowadzenie wśród głównych europejskich portów przesiadkowych - powiedział Christoph Franz, prezes zarządu Lufthansy.

Całkowita powierzchnia użytkowa pirsu wynosi 185 000 m.kw. i jest największą naziemną konstrukcją na lotnisku we Frankfurcie od czasu otwarcia Terminalu 2 w 1994 roku. W nowej części lotniska znajduje się 7 stanowisk postojowych dla samolotów obsługujących trasy międzykontynentalne, w tym 4 stanowiska dla dwupoziomowych Airbusów A380. Prowadzą do nich 3 rękawy pasażerskie - jeden przeznaczony dla pasażerów górnego poziomu, a dwa pozostałe prowadzące dwoma wyjściami na główny pokład. Nowe stanowiska mogą być także zamiennie wykorzystywane przez 11 mniejszych samolotów, zapewniając wysoką efektywność boardingu.

Nowy pirs na największym lotnisku Niemiec, znacznie ułatwi przesiadki i pozwoli na skrócenie czasu transferu. W przyszłości, wszystkie samoloty przylatujące z USA, będą przyjmowane w strefie A Terminalu 1. Minimalny czas transferu skróci się z godziny do 45 minut. Ponadto, wejście pasażerów na pokład samolotu odbywać się będzie dużo sprawniej. Oznacza to, że wiele więcej samolotów będzie mogło bezpośrednio dokować się przy terminalu zamiast oczekiwać w odległej części płyty lotniska. To rozwiązanie jest znacznie bardziej komfortowe dla podróżnych, gdyż pozwoli wyeliminować transport autobusami po płycie lotniska.Pirs A-Plus wzbogacony jest o pięć poczekalni Lufthansy dla pasażerów podróżujących w Klasie Pierwszej i Klasie Biznes oraz podróżnych o statusie Senator. W każdej z nich pasażerowie Lufthansy znajdą komfortowe warunku do wypoczynku, odświeżenia się przed dalszą podróżą lub pracy w zacisznym pomieszczeniu. Dzięki tym udogodnieniom, całkowita powierzchnia ekskluzywnych poczekalni Lufthansy na lotnisku we Frankfurcie została zwiększona o prawie 50 proc. i wynosi ponad 14 000 m.kw. Dla większego komfortu podróżnych oraz w trosce o oszczędność ich czasu, w nowym pirsie zainstalowane zostały znacznie dłuższe i szersze ruchome chodniki. Dodatkowo, krzesła dla oczekujących pasażerów wyposażone zostały w gniazdka elektryczne i porty USB dla urządzeń elektronicznych.

Nowy standard został również wprowadzony w przestrzeni handlowej Terminalu 1. Całkowita powierzchnia prawie 60 sklepów i restauracji wynosi 12 000 m. kw. Po raz pierwszy na lotnisku we Frankfurcie, wolnocłowa strefa zakupów została zaprojektowana tak, by pasażerowie przeszli przez nią po zakończeniu kontroli bezpieczeństwa.

Prace nad budową pirsu A-Plus rozpoczęły się w grudniu 2008 roku. Wyzwaniem dla realizacji przedsięwzięcia było umiejscowienie konstrukcji w sąsiedztwie Terminalu 1 i płyty lotniska. W lipcu 2012 została otwarta pierwsza część pirsu, łącząca A-Plus z istniejącym już pirsem A.

Fot. Lufthansa
Reklama

Ostatnie komentarze

gosc_52fdc 2012-10-03 20:05   
gosc_52fdc - Profil gosc_52fdc
Czytales ten artykul ? Dzieki otwarciu nowego pirsu ulegnie to zmianie. Skróci się też czas transferu z godziny do 45 minut... FRA ma niezly rozmach, a wkrotce LH rozpoczyna loty do kolejnego polskiego lotniska - Lublina.
wroord 2012-10-03 15:09   
wroord - Profil wroord
Nie lubie FRA wlasnie z tego powodu ze w wiekszosci woza po lotnisku autobusami w ta i zpowrotem.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama