×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Dzień Pasażera na lotnisku ChopinaKiedy zwrot kosztu biletów, a kiedy hotel? Komu poskarżyć się na zniszczony bagaż? W jakim kraju toczyć spór z przewoźnikiem? – każdy pasażer ma prawo znać swoje prawa i korzystać z nich. W najbliższy czwartek Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK Polska) organizuje na Lotnisku Chopina dzień poradnictwa dla osób podróżujących samolotem.

Każda osoba kupująca bilet na samolot zawiera z przewoźnikiem (czyli linią lotniczą) umowę cywilno-prawną. Przewoźnik zobowiązuje się w niej do wykonania usługi według określonych standardów, a pasażer ma prawo do ich egzekwowania. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek problemy,  albo standardy nie zostaną wypełnione, pasażer ma prawo domagać się od przewoźnika określonych świadczeń. Przykłady takich problemów to opóźnienie lub odwołanie lotu oraz utrata lub uszkodzenie bagażu. Przepisy Unii Europejskiej gwarantują również równe traktowanie osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Niestety nie wszyscy pasażerowie znają swoje prawa i wiedzą, jak ich dochodzić. Dlatego Komisja Europejska rozpoczęła w ubiegłym roku szeroko zakrojoną kampanię informacyjną popularyzującą tę wiedzę. Czwartkowa akcja na Lotnisku Chopina będzie jej częścią.

W ciągu dnia (w godz. 10-16) na stoisku w hali odlotów, w pobliżu Centralnej Strefy Kontroli Bezpieczeństwa (nowa część Terminala A, pomiędzy strefami C i D) pracownicy ECK Polska będą rozdawać pasażerom plakaty i ulotki informacyjne oraz odpowiadać na ich pytania. 

- W czasie gdy miliony Europejczyków przygotowują się do wyjazdu na zasłużony letni urlop chcemy ułatwić im podróżowanie, przypominając, jakie przysługują im prawa oraz gdzie mogą uzyskać pomoc w ich dochodzeniu. Przydatnych informacji nigdy nie jest za dużo – mówi Siim Kallas, odpowiedzialny za transport wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. 

W ramach trwającej kampanii uruchomiono też stronę internetową //ec.europa.eu/passenger-rights, na której pasażerowie mogą znaleźć informacje na temat wszystkich przysługujących im praw. Strona dostępna jest we wszystkich językach urzędowych UE, również po polsku. Informacje na temat praw pasażerów dostępne są również na stronie internetowej Lotniska Chopina: //www.lotnisko-chopina.pl/pl/pasazer/planowanie-podrozy/serwis-sms-owy
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_799b3 - Profil
gość_799b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie