×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


PLL LOT jednak na giełdzie?
Pośród medialnych spekulacji pojawiają się coraz to nowsze pomysły na prywatyzację Polskich Linii Lotniczych LOT. Dziennik Gazeta Prawna i Newsweek piszą dziś (2.03), że jest możliwy debiut narodowego przewoźnika na Giełdzie Papierów Wartościowych i że LOT da zarobić zwykłym ludziom tak, jak choćby niedawno PZU, Tauron czy chociażby GPW.

Jak zauważa Newsweek, tym razem nie mamy do czynienia z finansowym championem jak wyżej wymienione, a od wielu lat zadłużoną, ledwo "wiążącą koniec z końcem" spółką skarbu państwa. Jednak nie będzie to totalna prywatyzacja za pośrednictwem Giełdy, a jedynie częściowa; nie do końca wiadomo jak duży pakiet akcji przewoźnika miałby trafić w ręce prywatnych inwestorów.

Wciąż prowadzone są działania doradcy prywatyzacyjnego, zmierzające do wypracowania sposobu na skuteczną prywatyzację Polskich Linii Lotniczych LOT. Na przełomie lutego i marca Morgan Stanley (doradca prywatyzacyjny resortu) przedstawił harmonogram prywatyzacji Skarbowi Państwa, a jego przedstawiciele podali, że za 2 tygodnie powinien być przyjęty w takim, jak przedstawiony, lub zmienionym kształcie. Trwają konsultacje.

LOTem zainteresowanych ma być czterech kluczowych inwestorów, w tym trzech z branży lotniczej.

Prywatyzacja linii będzie bardzo trudna - wciąż LOT "blokowany" jest Ustawą z 1991 roku (jako jedna z niewielu spółek w Polsce), która nakazuje pozostawić w rękach Skarbu Państwa minimum 51 procent udziałów. Nikt poważny nie będzie angażował ogromnego kapitału w Polsce nie mając pełnej zdolności decyzyjnej i takiej też kontroli nad firmą.

Póki co, ustawa pozostaje w niezmienionym kształcie. Pogłoski, że część akcji może trafić w ręce prywatnych i drobnych inwestorów (poprzez Giełdę) "rozpraszając prywatyzację" uprawdopodobnia tezę, że nie do końca obecnemu właścicielowi zależy na oddaniu pełnej (51%) kontroli nad spółką inwestorowi strategicznemu.
gość_f412e - Profil
gość_f412e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie