Wypoczynek na północy Grecji. Do Salonik dolecisz z Poznania

9 czerwca 2024 09:19
Kolejną tegoroczną nowością z Poznania jest połączenie do drugiego największego miasta Grecji, położonych na północy kraju Salonik. Ryanair zabiera pasażerów ze stolicy Wielkopolski nad Morze Egejskie dwa razy w tygodniu.
Reklama
Połączenie z Poznania do Salonik zostało zapowiedziane w grudniu ubiegłego roku, a pierwszy lot na tej trasie odbył się wraz z wejściem w życie tegorocznego letniego rozkładu lotów. Do stolicy regionu Macedonii-Tracji nad samo Morze Egejskie można dolecieć dwa razy w tygodniu - w środy i niedziele.
  • Poznań - Saloniki
  • Poznań 6:00 - Saloniki 9:25 (--3----)
  • Saloniki 9:50 - Poznań 11:20 (--3----)
  • Poznań 17:50 - Saloniki 21:15 (------7)
  • Saloniki 15:50 - Poznań 17:25 (------7)
Dni wylotów pozwalają zaplanować zarówno przedłużony weekend, jak i dłuższy wyjazd. Bilety na rejsy w miesiącach wakacyjnych da się kupić już nawet za mniej niż 300 złotych.


Saloniki szczycą się prawie dwuipółtysiącletnią historią, która widoczna jest tutaj na każdym kroku. W mieście znajdziemy zabytki z czasów Cesarstwa Rzymskiego, którego Saloniki nawet przez moment były jedną ze stolic oraz szczególnie cenne wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO pozostałości po panowaniu Bizantyjskim. Miasto było też świadkiem skomplikowanej grecko-tureckiej historii, która odcisnęła na nim szczególne piętno, dlatego znajdują się tu również tak obce dla kultury greckiej zabytkowe meczety czy słynna biała wieża będąca symbolem miasta i pomnikiem cierpienia Greków pod osmańską okupacją.

Ale Saloniki to nie tylko zabytki. To tętniąca życiem nowoczesna metropolia oferująca bogate życie nocne w rozrywkowej dzielnicy i liczne wydarzenia kulturalne, jak między innymi znany w Europie festiwal filmowy.

Saloniki to także stolica greckiej gastronomii. Tutejsza kuchnia łączy w sobie smaki greckie, tureckie, gruzińskie, ormiańskie i żydowskie, ich bogactwo podkreśla wielokulturowy charakter miasta. Warto spróbować jagnięciny, ryb i owoców morza, a wszystko popić wyśmienitym lokalnym winem. Przysmakiem z Salonik jest też bugatsa, czyli ciepły placek z ciasta filo z kremem, posypany cukrem pudrem lub cynamonem.


Lecąc do Salonik warto wziąć trochę więcej dni urlopu i wybrać się również poza miasto. Okolica jest idealna zarówno dla osób spragnionych wypoczynku na plaży, jak i fanów aktywnego spędzania czasu.

Słynna "góra bogów", czyli najwyższy szczyt Grecji - Olimp, znajduje się wprawdzie ok. 100 km od miasta, jednak i tak majestatycznie góruje nad Salonikami, a nawet nad całą zatoką Termajską. Wytrawni wspinacze mogą wejść na szczyt i sami spróbować spotkać Zeusa, a jeśli ktoś nie jest fanem wysokogórskich wędrówek, to polecamy wykupienie jednej z licznych wycieczek w niższe partie masywu, skąd rozpościera się fenomenalny widok na mierzące prawie trzy tysiące metrów góry.

Od najwyższego szczytu Grecji swoją nazwę wzięła położona u jego zboczy Riwiera Olimpijska. Rejon pełen pięknych plaż, urokliwych kurortów i przepięknych widoków. Okolica zapewnia świetne warunki do plażowania czy zażywania kąpieli i gwarantuje świetną słoneczną pogodę.


Saloniki i okolice nie są jeszcze najpopularniejszą turystycznie częścią Grecji i warto je odwiedzić zanim się to zmieni. To kierunek świetny zarówno na city break, jak i dłuższe greckie wakacje.


Artykuł powstał we współpracy z MPL Poznań-Ławica

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy