Bułgaria i Rumunia weszły do strefy Schengen

2 kwietnia 2024 09:15
31 marca Bułgaria i Rumunia oficjalnie stały się członkami strefy Schengen, jednak na razie kontrole paszportowe zniesiono jedynie na lotniskach i w portach morskich.
Reklama
Oba państwa dołączyły do Unii Europejskiej już w 2007 roku, jednak ich akces do Strefy Schengen przez lata blokowała Austria, która obawiała się nieszczelności zewnętrznych granic Bułgarii i Rumunii. W grudnia ubiegłego roku udało się dojść do częściowego porozumienia i 31 marca br. Rumunia i Bułgaria oficjalnie stały się członkami strefy Schengen, jednak na razie zniesiono kontrole paszportowe jedynie na lotniskach i w portach morskich. Likwidacja kontroli na lądowych przejściach granicznych ma nastąpić w niezdefiniowanej dogodnej przyszłości.

- Od 31 marca osoby podróżujące do lub z miejsc docelowych w państwach strefy Schengen nie będą już musiały przechodzić kontroli granicznej na lotniskach i w portach morskich
– powiedział Bogdan Despescu, sekretarz stanu w MSW Rumunii.


Wejście szczególnie Bułgarii do strefy Schengen to świetna wiadomość dla polskich turystów, którzy w sezonie letnim masowo odwiedzają kurorty położone nad brzegiem morza czarnego, a teraz podróżowanie do nich stanie się jeszcze łatwiejsze. Na zmianach skorzysta również LOT, dla którego Rumunia jest jednym z kluczowych rynków pozyskiwania pasażerów tranzytowych. Od teraz nie będą musieli przechodzić oni kontroli paszportowej podczas przesiadek na Lotnisku Chopina.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy