Japonia stworzy nowy odrzutowy samolot pasażerski

29 marca 2024 08:35
Japonia przedstawiła plany stworzenia nowego odrzutowego samolotu pasażerskiego. Projekt miałby powstawać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Reklama
W projekcie nowego samolotu mają zostać zastosowane nowoczesne technologie przyjazne dla środowiska. Nie ma on być zasilany tradycyjnym paliwem do silników odrzutowych, a zamiast tego ma zostać wykorzystany napęd wodorowy lub hybrydowy.
- "Ważne jest dla nas zbudowanie samolotów nowej generacji w oparciu o technologie, w których Japonia jest konkurencyjna, a które przyczyniając się jednocześnie do dekarbonizacji transportu lotniczego"
- napisano w oświadczeniu Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu.

W przeciwieństwie do nieudanego programu SpaceJet prowadzonego przez jedną firmę - Mitsubishi, nowy projekt ma być dziełem współpracy wielu przedsiębiorstw, zarówno z branży lotniczej, jak i motoryzacyjnej, kosmicznej i energetycznej, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Japonia jest obecnie jednym z najważniejszych dostawców nowych technologii i podzespołów dla światowego przemysłu lotniczego. Władze liczą na wykorzystanie posiadanego doświadczenia i sukces przedsięwzięcia.


- Żeby japoński przemysł lotniczy mógł osiągnąć zrównoważony rozwój, nie możemy pozostać usatysfakcjonowani naszą pozycją dostawcy części. W nowych obszarach biznesowych związanych z technologiami neutralnymi pod względem emisji dwutlenku węgla, w tym wodorem, dążymy do zajęcia wiodącej pozycji
- powiedział Kazuchika Iwata, japoński minister gospodarki, handlu i przemysłu.

Wejście do służby nowego samolotu miałoby nastąpić około 2035 r., a cały projekt ma kosztować ponad 30 mld dolarów. Nie są znane żadne szczegóły techniczne przyszłej maszyny, ale najprawdopodobniej będzie to regionalny odrzutowiec wąskokadłubowy, podobny do zakończonego niedawno niepowodzeniem programu Mitsubishi SpaceJet MRJ.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy