Linie lotnicze z najmłodszą flotą

5 lutego 2024 09:35
Przedstawiamy zestawienie linii lotniczych, które posiadają obecnie floty składające się z najmłodszych samolotów. Zwycięzca rankingu - tajwańska linia Starlux posiada średnio zaledwie dwuletnie maszyny. Wizz Air wysoko wśród europejskich przewoźników.
Reklama
Ranking jest co roku przygotowywany przez szwajcarski portal ch-aviation, który chce w ten sposób uhonorować przewoźników posiadających najmłodsze, a zarazem emitujące najmniej dwutlenku węgla, czyli najbardziej przyjazne dla środowiska samoloty.

Linią lotniczą posiadającą flotę składającą się z samolotów o najmniejszej średniej wieku został tajwański Starlux. Przewoźnik powstał zaledwie 5 lat temu, a jego flota składa się obecnie z trzynastu airbusów A321 Neo, czterech airbusów A330 Neo i czterech airbusów A350-900, których średni wiek wynosi zaledwie 2,06 lata. Już niedługo Starlux odbierze kolejne 18 maszyn od europejskiego producenta.


Drugie miejsce zajęły kanadyjskie tanie linie Lynx Air, których flota składa się z 9 samolotów mających średnio 2,81 lat. Dalej uplasował się Arajet z Dominikany (średnia wieku maszyn 2,93 lata), Vistara z Indii (2,94) i JetSMART (3,05) działający w Argentynie i Peru.

Na rynku europejskim najmłodszą flotą może poszczycić się islandzki niskokosztowiec PLAY, którego samoloty mają średnio 3,51 lat. Drugie miejsce zajmują linie airBaltic, posiadające flotę w całości składającą się z 46 airbusów a220, których średni wiek wynosi 3,54 lat. na trzecim miejscu uplasował się z kolei Wizz Air, którego flota prawie prawie 200 airbusów ma średnio 4,42 lata. W przypadku węgierskiego przewoźnika ciężko jednak stwierdzić, czy posiadanie najnowocześniejszej floty okazały się opłacalne. Montowane w airbusach z rodziny A320 Neo silniki Pratt&Whitney okazały się być niezwykle problematyczne i linia w ostatnim czasie została zmuszona do uziemienia dużej liczby swoich maszyn i zawieszenia znacznej części wykonywanych przez siebie połączeń, tak jak np. wszystkich tras z Olsztyna.


Wizz Air znalazł się na trzecim miejscu w jeszcze jednym zestawieniu. Jak słusznie zauważyli twórcy rankingu, o wiele łatwiej jest posiadać nowe samoloty będąc stosunkowo młodym i małym przewoźnikiem, dlatego osobno podsumowano linie z całego świata posiadające ponad 100 maszyn we swoich flotach.

W tym zestawieniu zwyciężyły indyjskie tanie linie lotnicze IndiGo, posiadające flotę składającą się z aż 344 maszyn, których średni wiek wynosi zaledwie 3,94 lat. Na drugim miejscu znalazły się amerykańskie linie Frontier Airlines (4,38 lat), a na trzecim właśnie węgierski Wizz Air.


Linie lotnicze posiadające najmłodsze floty na poszczególnych kontynentach:

Afryka

 1. Uganda Airlines
 2. Jambojet
 3. Air Tanzania
 4. Air Cairo
 5. Air Austral

Azja

 1. Starlux Airlines
 2. Vistara
 3. flyadeal
 4. Genghis Khan Airlines
 5. Peach Aviation

Europa

 1. PLAY
 2. airBaltic
 3. Wizz Air
 4. Pegasus Airlines
 5. French bee

Ameryka Północna

 1. Lynx AIr
 2. Arajet
 3. Frontier Airlines
 4. Flair Airlines
 5. VivaAerobus

Ameryka Południowa

 1. JetSMART
 2. Sky Airline
 3. Clic
 4. Azul Linhas Aéreas Brasileiras
 5. avianca

Oceania

 1. Fiji Airways
 2. Air Tahiti
 3. Air New Zealand
 4. Jetstar
 5. Virgin AustraliaOstatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy