Starlux - nowy przewoźnik na azjatyckim niebie

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
03 lutego 2019 11:16
Starlux Airlines, nowo powstające linie lotnicze z Tajwanu, mają przewieźć pierwszych pasażerów już na początku przyszłego roku.
Reklama

Nowy przewoźnik został założony w maju 2018 r., a już w lipcu tego samego roku dokonały zamówienia na swoje pierwsze samoloty - było to 12 airbusów A350-1000 oraz pięć airbusów A350-900, jednak pierwsze maszyny szerokokadłubowe mają trafić do przewoźnika dopiero pod koniec 2021 r. StarLux wydzierżawiło 10 samolotów wąskokadłubowych airbus A321neo i planuje przyjąć dostawę pierwszego z nich w październiku br., a kolejne dwa w styczniu 2020 r. Tajwański start-up planuje otrzymać certyfikat przewoźnika lotniczego w czwartym kwartale roku, a następnie uruchomić loty w styczniu 2020 roku.

StarLux zostały założone przez Chang Kuo-wei, dawnego prezesa linii lotniczych EVA Air, który po śmierci swojego ojca, właściciela Grupy Evergreen, spółki-matki Eva Air, został z niej usunięty przez przyrodnie rodzeństwo. Po tym zdecydował się on na stworzenie swoich własnych linii lotniczych.


StarLux ma początkowo latać na dwóch lub trzech tras azjatyckich - na liście kandydatów znajdują się Makau, Tajlandia, Japonia, Korea Południowa, Malezja i Singapur, jednak jeszcze nie zadecydowano o konkretnych miastach. Mają być to jednak loty codzienne, tak by połączenia były dogodne dla osób podróżujących w celach służbowych. Starlux mają być liniami lotniczymi klasy premium i ukierunkowanymi na wymagających klientów, którzy w zamian są skłonni zapłacić za bilet lotniczy więcej.

Jak powiedział Chang, od połowy 2022 r. Starlux zwiększy ilość swoich tras, oferując loty długodystansowe do amerykańskich miast, które obecnie obsługuje EVA Air. Chang dodał także, że pracując w EVA Air decydował o miejscach docelowych linii w Stanach Zjednoczonych - są to obecnie Seattle, San Francisco, Los Angeles, Nowy Jork, Chicago oraz Houston.


Założyciel Starlux powiedział także, że chciałby aby jego linia lotnicza przewoziła pasażerów przesiadających się pomiędzy USA i Azją Południowo-Wschodnią, mając na celu uczynienie z tej kategorii podróżnych ok 40-50 proc. całkowitej liczby pasażerów linii w ciągu 10 lat od rozpoczęcia lotów.

Obecnie StarLux zatrudnia około 310 pracowników, a do końca roku liczba pracowników firmy wzrośnie do prawie 1000, ponieważ 4 stycznia StarLux uruchomił rekrutację, w której planuje zatrudnić między innymi ok. 120 członków personelu pokładowego. W czerwcu 2018 r. w tajwańskim Taoyuan rozpoczęła się budowa centrum operacji lotniczych przewoźnika - ma zostać ukończona do lipca 2020 r.

fot.: Starlux Airlines, materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama