Dostawy Suchojów z w pełni rosyjskimi silnikami już w 2024

28 grudnia 2023 08:45
W przyszłym roku rozpoczną się dostawy Suchojów Superjet 100 z nowymi w pełni rosyjskiej konstrukcji silnikami, które zastąpią te dotychczas produkowane w kooperacji z francuską firmą Snecma.
Reklama

Wszystkie dotychczas wyprodukowane Suchoje SJ100 wyposażono w specjalnie dla tego samolotu zaprojektowane silniki PowerJet SaM146, wytwarzane przez firmę PowerJet, będącą spółką joint venture francuskiego przedsiębiorstwa Snecma i rosyjskiego NPO Saturn. W obliczu nałożonych na Rosję zachodnich sankcji, dalsza produkcja silników w paryskich zakładach spółki okazała się niemożliwa, pojawiły się również problemy z dostępnością części zamiennych do już użytkowanych jednostek. Chcąc umożliwić zwiększenie liczby produkowanych Suchojów SJ100 oraz uniezależnić model od zachodnich kooperatorów zdecydowano się opracować nowy, w pełni rosyjski silnik dla tego samolotu. Pierwszy lot Suchoja wyposażonego w nową jednostkę - PD-8 zaplanowano na początek przyszłego roku.


- Oczekujemy na pozwolenie na dziewiczy lot od kontrahentów z United Engine Corporation. Silniki zostały już zamontowane w naszych prototypowych samolotach. Gdy tylko otrzymamy to pozwolenie, myślę, że w ostatnich dniach tego roku będziemy wykonywać ćwiczenia naziemne i pierwszy lot odbędzie się już na początku nowego roku

– powiedział Jurij Slyusar, dyrektor naczelny United Aircraft Corporation.Rosja dąży do zmniejszenia zależności krajowych linii lotniczych od zachodnich producentów samolotów ze względu na nałożone na to państwo sankcje. Rosyjskie linie lotnicze nie są w stanie w tym momencie pozyskiwać nowych samolotów od największych producentów, a posiadane już zachodnie maszyny zaczynają sprawiać coraz większe kłopoty, z powodu braku możliwości zakupu nowych części zamiennych. W 2024 r. producent planuje dostarczyć rosyjskim liniom lotniczym łącznie dwadzieścia nowych Suchojów Superjet 100. Ogółem do 2030 roku rosyjski przemysł lotniczy zakłada dostawę 210 samolotów MC-21, około 140 Suchojów SJ100, 115 samolotów Tu-214 i 70 samolotów Ił-114.

Tagi
rosja suchoj

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy