Rumuńskie samorządy chcą stworzyć nową linie lotniczą

1 grudnia 2023 08:50
Rumuńska Izba Handlowo-Przemysłowa wspólnie z samorządami lokalnymi z tego kraju planuje utworzenie nowych lokalnych linii lotniczych. Do projektu sceptycznie podchodzą rumuńskie media.
Reklama

Nowa lokalna linia

Rumuńska Izba Handlowo-Przemysłowa (CCIR) poinformowała, że zaproponowała utworzenie nowych lokalnych linii lotniczych - Liniile Aeriene Române. Przewoźnik ma operować jedynie na trasach krajowych, a właścicielami firmy mają być lokalne samorządy. Nowa spółka według planu ma zostać zarejestrowana już dzisiaj (1.12). Na ten moment nie są znane żadne szczegóły dotyczące funkcjonowania przewoźnika, nie wiadomo na jakich trasach, ani jakimi samolotami miałby operować.

Jak wynika z komunikatu prasowego CCIR, pomysł założenia nowej linii lotniczej zrodził się w wyniku badania opisującego trudności w podróżowaniu między rumuńskimi miastami spowodowane fatalnym stanem infrastruktury drogowej i kolejowej.


- W tej chwili, jeśli ktoś chce polecieć z Konstancy do Timisoary, będzie musiał przesiąść się w Rzymie lub Mediolanie, ponieważ między obydwoma rumuńskimi miastami nie ma bezpośredniego połączenia. Mówimy o dużej stracie czasu i pieniędzy. Nowy operator lotniczy zaproponowany przez CCIR będzie obsługiwał znaczną liczbę samolotów o małej przepustowości pomiędzy najważniejszymi miastami kraju – powiedział Mihai Daraban, prezes Rumuńskiej Izby Handlowo-Przemysłowej.

Rumuńskie media podchodzą sceptycznie do projektu

Pomysł założenia nowych linii lotniczych został skrytykowany przez rumuńskie media, które uważają, że popyt na loty będzie znikomy i samoloty będą latać puste. Według danych INS w ruchu krajowym po Rumunii obecnie podróżują pojedynczy pasażerowie. W ciągu pierwszych 6 miesięcy br. z lotniska w Tulczy, z którego miałaby latać nowa linia lotnicza odleciało jedynie 9 podróżnych udających się docelowo do innego rumuńskiego miasta.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy