Poznańska Ławica potrzebuje rozbudowy

5 października 2023 09:05
2 komentarze
Poznański port lotniczy powoli staje się za mały. W najbliższych latach planuje rozbudowę.
Reklama
Ławica coraz bardziej zbliża się do granic swojej przepustowości. W tym roku liczba obsłużonych pasażerów wzrosła o 20 proc. w porównaniu do najlepszych wyników osiąganych przed epidemią COVID-19. Władze portu spodziewają się, że do końca roku obsłużonych zostanie około 2,75 mln pasażerów. Maksymalna roczna przepustowość lotniska to 3,8 mln pasażerów. By sprostać wzrostom liczby pasażerów, potrzebna jest jego pilna rozbudowa.

- Myślę, że za dwa, trzy lata osiągniemy taki poziom, który już będzie wymagał inwestycji. My te inwestycje będziemy już przygotowywać od zimy tego roku i w przyszłym roku będziemy starać się rozpocząć cały proces planistyczny i przygotowawczy do nich. Trzeba rozbudować halę przylotów, miejsca związane z kontrolą paszportową, zmienić geometrię i wymienić urządzenia do kontroli bezpieczeństwa – mówi w rozmowie z Radiem Poznań Grzegorz Bykowski, wiceprezes zarządu poznańskiego lotniska.


Duży wkład we wzrosty ma Ryanair, która w tym roku obsłużył o 70 proc. więcej pasażerów aniżeli przed pandemią.

- Pomimo pandemii urośliśmy w Poznaniu bardzo szybko, od 800 tys. pasażerów rocznie przed COVID-em do 1,4 mln. pasażerów w tym roku. Więc wzrost o ponad 70 proc. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Pracujemy bardzo intensywnie z zespołem z Poznania, powiększamy flotę i zwiększamy liczbę tras – powiedział dla Radia Poznań Jason McGuinness, dyrektor handlowy Ryanair.

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2023-10-05 22:44   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Przykład Ławicy jest podobny do warszawskiego Okęcia. Co prawda ścieżka podejścia w Poznaniu jest nad centrum miasta. Tu mamy różnicę. Krzesiny też nie są dobrym miejscem dla cywilnego lotniska. Też za blisko. Były jakieś przymiarki ale wiadomo, wszystko rozbija się o pieniądze. Najczęściej wymienianym miejscem były Bednary. Ławica ma być "czynna" co najmniej do 2034 r. Tak przynajmniej zakłada przyjęta strategia. W praktyce jednak lotnisko może pozostać tu na zawsze.
MisiekUszatek 2023-10-05 14:17   
MisiekUszatek - Profil MisiekUszatek
A czy zamiast kolejnej przebudowy/rozbudowy Lawicy nie warto rozwazyc przeniesienia ruchu komercyjnego z Lawicy do Krzesin i tam zbudowac nowy terminal pasazerski (np. podobny do tych jakie są dzis w GDN czy WRO), płyty postojowe i drogi kolowania po polnocno wshodniej stronie drogi startowej I wspoldzielic lotnisko z wojskiem (ktore swoja infrastrukture ma po stronie poludniowo-zachodniej DS).
Lawica ma ograniczenia nocne, ponadto mimo bliskości centrum Poznania trudno jest dojechać z racji korków.
Przez Krzesiny (położone obok skrzyżowania A2 z S11) mozna tez przeprowadzić planowaną linię kolejową Ygrek budujac przelotową stację kolejowa obok terminala (jak w GDN), co pozwoliłoby na szybki dojazd koleją zarówno z centrum Poznania, jak i innych miast Regionu.
Teren dzisiejszego lotniska Lawica doskonale nadaje sie na umiejscowienie tam funkcji miejskich.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy