Niger zamyka przestrzeń powietrzną dla ruchu lotniczego

7 sierpnia 2023 07:30
Rada wojskowa, która pod koniec lipca br. przejęła w drodze zamachu stanu władzę w Nigrze ogłosiła wczoraj wieczorem (6.08) całkowite zamknięcie przestrzeni powietrznej tego kraju dla ruchu lotniczego.
Reklama
Decyzja ma związek z upłynięciem terminu ultimatum państw Afryki Zachodniej, które wezwały wojsko do przywrócenia obalonego prezydenta Nigru Mohameda Bazouma. W razie niespełnienia tego warunku zagrożono podjęciem dalszych kroków, w tym także militarnych mających na celu przywrócenie konstytucyjnego porządku w tym afrykańskim kraju.

Natychmiastowe zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Nigrem spowodowało spore zamieszanie nad afrykańskim niebem. Wiele samolotów znajdujących się w drodze między Europą a różnymi krajami afrykańskimi musiało zmienić swoje kursy. Poza znaczącą korektą wyznaczonej wcześniej trasy i przelotem okrężnymi korytarzami nad Beninem, Burkina Faso i Mali niektóre rejsy zostały dodatkowo przekierowane. M.in. lot Air France 995 z Johannesburga i 813 z Nairobi do Paryża wylądowały w Abidżanie, a Virgin Atlantic 450 z Johannesburga do Londynu oraz Lufthansa 573 do Frankfurtu - w Lagos. Z kolei British Airways zawróciły swoje rejsy 55 i 56 będące w trasie między Londynem a Johannesburgiem oraz lot 64 z Nairobi do stolicy Wielkiej Brytanii.

Blokada nieba nad Nigrem będzie oznaczała konieczność omijania tego kraju prawdopodobnie w najbliższych dniach i tygodniach, co wydłuży czas przelotu z Europy do wybranych państw środkowej i południowej Afryki. Nad Nigrem przebiegała większość korytarzy powietrznych wykorzystywanych przez przewoźników kursujących na tych trasach. Komunikację w tej części Afryki utrudnia dodatkowo omijanie przez niemal wszystkich przewoźników libijskiej przestrzeni powietrznej. Niektóre linie nadal sprzedają także bilety do Niamey. Wśród z nich są m.in. Turkish Airlines, Royal Air Maroc i Ethiopian Airlines. Połączenia te zostaną wycofane wkrótce z oferty. Już wcześniej swoje rejsy do Nigru do końca sierpnia br. zawiesił francuski przewoźnik.

26 lipca br. wojskowa junta obaliła i uwięziła demokratycznie wybranego prezydenta Nigru. Nowym przywódcą tego kraju ogłosił się gen. Abdourahamane Tchiani, dotychczasowy szef Gwardii Prezydenckiej.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy